www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

GeForce GTX 1060: rychlejší než RX 480 a snad již tento týden

GeForce GTX 1060: rychlejší než RX 480 a snad již tento týden
, , aktualita
NVIDIA se rozhodla, že bude co nejdříve reagovat na vypuštění karet AMD Radeon RX 480, a to pomocí nové GeForce GTX 1060. Ta slibuje vyšší výkon a také brzký nástup na trh, ovšem zrovna toto ještě nebylo potvrzeno.reklama
O grafické kartě GeForce GTX 1060 se už zmiňují uniklé obrázky z prezentace firmy NVIDIA, ovšem už dříve bylo zřejmé, že se tato karta chystá na brzké vypuštění na trh. NVIDIA totiž nemá v nejoblíbenějším segmentu grafických karet firmě AMD čím konkurovat, alespoň pokud jde o novou generaci grafických karet. Nyní se proslýchá, že nová GeForce GTX 1060 má být představena už 7. července, čili tento čtvrtek. Zatím ale má jít o oficiální představení pro namlsání potenciálních zákazníků, přičemž karty mají být opravdu k dispozici od 14. července. Další otázka pak je, zda bude na trhu dostupná v dostatečném množství, neboť celá věc působí tak, že NVIDIA nástup nové GTX 1060 uspíšila.

Jisté je každopádně to, že GeForce GTX 1060 přijde na trh někdy v tomto měsíci, což potvrdila právě uniklá prezentace a pak tu máme také specifikace. Ty odhalují počet použitých shaderů, a to 1280 na taktu až 1,7 GHz. To je výrazná změna oproti GTX 960, která má 1024 shaderů na taktu necelých 1,2 GHz a počítat do toho musíme ještě změny v architektuře, které také přinesou porci výkonu navíc.

GeForce GTX 1060 také dostane 6 GB paměti GDDR5, a to na efektivním taktu 8 GHz oproti 2 až 4 GB na 7 GHz na kartě předchozí generace. Kapacita paměti také ukazuje na to, že tu nebude 128bitové rozhraní, ale 192bitové, čímž by se měla propustnost zvýšit ze 112 GB/s na 196 GB/s a to vše ukazuje na slušně vybavenou kartu, která by měla zvládnout každou hru ve Full HD a vysokých detailech a lecjakou i ve vyšších rozlišeních.

NVIDIA se už také pochlubila výkonem nové GTX 1060, jež má oproti Radeonu RX 480 nabídnout cca 1,15násobný hrubý výkon, ve VR ještě lepší a pak také pozoruhodně vyšší energetickou efektivitu. Očekávat můžeme hrubý výkon 4,4 TFLOPS, TDP 120 W a nabídnu obrazových konektorů 3x DisplayPort 1.4, 1x HDMI 2.0B a 1x DL-DVI.

Klíčová bude ovšem cena, za niž se nová mainstreamová grafická karta od NVIDIE dostane na trh. Srovnávaný RX 480 přijde na 199 USD ve 4GB verzi a na 239 USD v 8GB, přičemž NVIDIA se dle OCUK nechystá s AMD bojovat nastavením nižší ceny a ani se novou kartu nechystá prodávat za méně, než kolik dnes žádá za starou GTX 970. GeForce GTX 1060 tak má být umístěna do stejné cenové hladiny, kde předtím byla GTX 980 a na trhu ještě po několik měsíců zůstanou staré GTX 970 a GTX 960 s nižšími cenami. Nové Radeony RX 480 od AMD by tak měly být na trhu výrazně levnější, ale to ještě uvidíme.

Zdroj: Hexus.net
Nejpopulárnější grafické karty
reklama
Nejnovější články
Google uvede Andromedu – dostanou Windows konečně relevantní konkurenci? Google uvede Andromedu – dostanou Windows konečně relevantní konkurenci?
Podle všeho to vypadá, že společnost Google uvede v nejbližší době nový operační systém Andromeda, který je určený pro desktop. Cílem je využít to nejlepší z mobilního a desktopového světa. Mají se v Redmondu čeho bát?
Včera,  aktualita, Michal Hala
Nanoxia Project S: skříň pro hi-end HTPC Nanoxia Project S: skříň pro hi-end HTPC
Společnost Nanoxia už na Computexu 2015 představila svůj 'NanoXia Project', který připomněla ještě také letos na Gamescomu. Jeho výsledkem je skříň Nanoxia Project S označená za hi-end skříň pro HTPC sestavy.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Astronomové potvrdili teorii neúspěšných supernov Astronomové potvrdili teorii neúspěšných supernov
Astronomové mohli sledovat vůbec první případ hvězdy, která byla tak masivní, že přeskočila stádium supernovy a rovnou se zhroutila do podoby černé díry. Můžeme tak mluvit o první zaznamenané neúspěšné supernově.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Elon Musk představuje plány na kolonizaci Marsu Elon Musk představuje plány na kolonizaci Marsu
Elon Musk má se svou společností SpaceX velké plány. Vývoj znovupoužitelných raket vede k hlavnímu cíli: dobýt rudou planetu. Na včerejší konferenci Making Humans a Multiplanetary Species Elon Musk představil své plány.
Včera,  aktualita, Kateřina Hoferková,  1 komentář
Desky Gigabyte s AM4 vyfoceny, co nabídnou? Desky Gigabyte s AM4 vyfoceny, co nabídnou?
Můžeme se těšit na novou generaci základních desek se socketem AMD AM4, která bude určena pro procesory Zen i nová APU BristolRidge. Na dvě takové se už můžeme podrobně podívat, na svědomí je má společnost Gigabyte.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  5 komentářů