www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

GeForce GTX 960 se 2 GB končí, bude jen 4GB

GeForce GTX 960 se 2 GB končí, bude jen 4GB
, , aktualita
Dnes si můžeme pořídit na trhu dvě základní verze karty GeForce GTX 960, jednak levnější s 2 GB paměti GDDR5 a pak dražší s dvojnásobkem. NVIDIA ale nově chce 2GB verzi zrušit, aby mohla lépe konkurovat Radeonům R9 380.reklama
Když se podíváme na situaci na našem trhu, pak nejlevnější GeForce GTX 960 začínají na nějakých 5200 Kč s DPH a pochopitelně jde o 2GB verze. Nejlevnější 4GB modely GTX 960 má dle Heureky v nabídce firma Gigabyte a ty nás přijdou přinejmenším na 5650 Kč, čili jde o rozdíl alespoň 450 korun. Existují tedy i podstatně dražší modely s 2 GB paměti, ovšem platí, že po překročení hranice 6000 Kč už narazíme spíše na 4GB karty. Dle zprávy serveru HWBattle.com bychom ale už zanedlouho měli mít možnost zakoupit jen 4GB modely této karty, čímž prý NVIDIA chce svou GeForce GTX 960 učinit atraktivnější. Otázka je, zda to NVIDIA spojí také s poklesem cen, aby se 4GB modely dostaly na úroveň 2GB. O tom ale zpráva nemluví, takže se necháme překvapit.

NVIDIA GeForce GTX 960 je karta střední třídy s GPU GM206 s 1024 CUDA jádry, 64 texturovacími jednotkami a 32 ROP. Výchozí takty 1127 až 1178 MHz jsou výrobci často zvyšovány, neboť toto GPU navýšení frekvence snadno snese. Operační paměti GDDR5 jsou taktovány na 1753 MHz (7 GHz efektivně) a pracují na 128bitovém rozhraní. Spotřeba karty je mírných 120 W, takže je zapotřebí pouze jeden 6pinový konektor PCIe. Tato karta byla původně určena jako soupeř pro Radeon R9 280 s 384bitovým rozhraním a 3 GB paměti, ovšem nyní stojí proti novému modelu R9 380, který je vybaven čipem Tonga Pro a oproti GTX 960 je výkonnější.

Je tedy pravděpodobné, že NVIDIA s cenami trošku zahýbe a zrušením výroby 2GB verzí docílí, aby se její GTX 960 lépe chovala v náročných AAA titulech. Ve většině her nám tedy i nadále budou stačit 2 GB, ale v titulech jako Shadow of Mordor už takový objem nemusí být dostatečný. Pak dochází k odkládání dat do hlavní paměti RAM, s níž už karta musí komunikovat přes rozhraní PCI Express 3.0 a procesor, čili to je výrazně pomalejší a způsobuje to propady ve výkonu.

Zdroj: wccftech
Nejpopulárnější grafické karty
reklama
Nejnovější články
Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence
Velké světové technologické společnosti Google, Microsoft, Facebook, Amazon a IBM se rozhodly, že vytvoří partnerskou organizaci, která bude sledovat a usnadňovat vývoj technologií umělé inteligence. Co to znamená?
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity
Kanadská společnost D-Wave si nárokuje prvenství jako prodejce komerčně dostupného kvantového počítače. Podívejme se na to, co má v rukou nyní, neboť se pochlubila s modelem využívajícím 2048 quibitů.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta
Již nějaký ten pátek víme, že NVIDIA se chystá po generaci GPU Pascal přijít s čipy Volta. Ty ještě v případě grafických karet zdaleka nejsou aktuální, ovšem to NVIDII nezabránilo představit nový produkt Xavier, který je na GPU Volta postaven.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
USB-IF oznamuje USB Audio, náhradu za jacky USB-IF oznamuje USB Audio, náhradu za jacky
USB Implementers Forum oznamuje nový standard pro využití moderního konektoru USB Type-C. Jedná se o USB Audio Device Class 3.0, který má posloužit jako hlavní řešení pro připojení rozličných zařízení.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  4 komentáře
Samsung o budoucnosti SSD: NVMe pošle HDD k ledu Samsung o budoucnosti SSD: NVMe pošle HDD k ledu
Společnost Samsung nedávno představila své nové produkty, ale při té příležitosti se také rozpovídala o své vizi budoucnosti SSD. Jak mají tedy tato úložná zařízení postupně nahrazovat pevné disky a co jim k tomu pomůže?
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  3 komentáře