www.svethardware.cz
>
>

Geoinženýr chce zmírnit globální oteplování

Geoinženýr chce zmírnit globální oteplování
, , aktualita
Aktuální rok se má stát za dlouhá desetiletí sledování globálních teplot vůbec nejteplejší, což se projevuje i vlnami veder v Asii, povodněmi a v Kanadě se také dlouho nedařilo zastavit šířící se požáry. Je už na čase vyzkoušet něco radikálního?reklama
Od roku 2001 jsou globální teploty na naší planetě vůbec nejvyšší ve sledované historii, což má za následek extrémní projevy počasí, jako jsou časté cyklóny, vlny veder či naopak rozsáhlé povodně. Nevypadá to přitom, že by tento problém šlo řešit politicky a je otázka, zda řada tzv. zelených iniciativ nepáchá více škod než užitku. Vědci varují, že v dohledné době se globální teplota může zvýšit o celé 2 °C, což by mohlo přinést kaskádu celosvětových katastrof, a proto je třeba snížit emise skleníkových plynů do poloviny tohoto století o 40 až 70 procent, což zatím nevypadá reálně. Uvádí se přitom, že dnešní technologie pro udržitelnou energetiku nestačí ani dnes a pro budoucnost to vypadá ještě hůře.

Bude to tedy chtít nové metody, jakými bychom mohli ochladit planetu, a to nejlépe odstraněním příčiny, i když harvardský profesor aplikované fyziky David Keith se zaměřuje špíše na něco jiného. Už nějaký čas chce využít "geoinženýrskou" metodu, kterou označuje za management slunečního záření. Jinými slovy chce redukovat objem slunečního záření, které prostoupí atmosférou a dopadne na zemský povrch.

Vypůjčil si přitom to, s čím přišla už příroda, tedy dopady vulkanické činnosti. Sopečné erupce dostávají do atmosféry obrovská množství oxidu siřičitého, který funguje opačně jako skleníkové plyny. Sluneční záření odráží zpět do vesmíru, což má logické důsledky v ochlazování povrchu pod tímto plynem.

Keith věří, že lidé by mohli materiál s podobnými vlastnostmi vypouštět z letadel nebo z balónů přímo do stratosféry. Oxid siřičitý by to rozhodně být neměl, neboť je pro lidi jedovatý a narušuje také fotosyntézu, o čemž ví u nás své především obyvatelé Jizerských a Krušných hor. David Keith už také vytvořil počítačové modely, dle nichž bychom měli být schopni růst teplot zpomalit přinejmenším na polovinu. Argumentuje také výbuchem filipínského stratovulkánu Mount Pinatubo z roku 1991, který vypustil do atmosféry 20 milionů tun oxidu siřičitého, což mělo za následek dočasné snížení globální teploty o cca 0,5 °C.

Zdroje mluví o dvou přístupech. Jedním z nich je "rozjasnění mraků" pomocí rozprašování částeček soli, takže mraky pak odráží více světla. A pak je tu ono vynášení jistého materiálu do stratosféry, přičemž se mluví o něčem podobném, jako oxid siřičitý, ale o ničem konkrétním. Dle Keitha a jeho spolupracovníků by tento projekt měl být uskutečnitelný i z finančního hlediska, ale otázka je, jaké mohou být veškeré dopady takového konání v globálním měřítků. Z celé planety by se tak stala laboratoř a z nás, dobrovolně či ne, pokusní králíci. Keith k tomu říká, že současnými metodami nelze snížit produkci skleníkových plynů, takže bychom si měli přestat lhát a je na čase vyzkoušet něco, co může pomoci.

Zdroj: The Verge
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Trust představuje herní myš GXT 177, v obchodech bude od října Trust představuje herní myš GXT 177, v obchodech bude od října
Známý výrobce periferií Trust si pro nás připravil herní myš, která má uspokojit i náročnější hráče. Design je symetrický, takže si na své přijdou praváci i leváci. Dále se myš chlubí snímačem Avago 9800, RGB podsvícením a osmi tlačítky.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik
Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem
Univerzita Cardiff pracuje na algoritmu, který umožní vyhledávání nenávistných příspěvků na Twitteru a především jejich spojování s reálnými trestnými činy. V budoucnu by tak policie mohla snáze předpovědět výbuchy násilí spojené například s rasismem.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik,  2 komentáře
Přelepení webkamery páskou doporučuje i šéf FBI Přelepení webkamery páskou doporučuje i šéf FBI
Sám šéf FBI James Comey se nedávno nechal slyšet, že má webovou kameru na svém notebooku přelepenou kusem pásky. Dělá to prý pro svou bezpečnost a doporučuje stejný krok učinit i všem ostatním.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik,  2 komentáře
První vlak na vodík začne jezdit příští rok v Německu První vlak na vodík začne jezdit příští rok v Německu
Alstom se pochlubil prvním osobním vlakem využívajícím vodíkové palivové články. A nejedná se o žádnou technologii daleké budoucnosti, moderní jednotky začnou brázdit německé koleje už koncem roku 2017.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik
Biostar má svou první myš, levný model AM2 Biostar má svou první myš, levný model AM2
Společnost Biostar známe především jako výrobce základních desek a grafických karet, přičemž v tomto ohledu patří vedle firem Gigabyte a Asus mezi trpaslíky. Nyní se tato firma rozhodla, že zavede výrobu i počítačových myší.
23.9.2016,  aktualita, Jan Vítek