www.svethardware.cz
>
>
>
>

GlobalFoundries jsou připraveny na výrobu pomocí 14nm FinFET

GlobalFoundries jsou připraveny na výrobu pomocí 14nm FinFET
, , aktualita
Intel přestal být v tomto roce jedinou firmou, která dokáže ve velkém počtu vyrábět čipy pomocí 14nm procesu. Dohnal jej nejdříve Samsung a nyní i firma GlobalFoundries, na jejíž 14nm FinFET čeká AMD a asi i NVIDIA.reklama
GlobalFoundries mají 14nm technologii licencovanou právě od firmy Samsung, která již s její pomocí úspěšně vyrábí první čipy, takže ani není divu, že i GlobalFoundries ji mají připravenou. Dle Expreview se budou v GlobalFoundries využívat konkrétně procesy LPE (Low-Power Early) a LPP (Low Power Plus), a to nejdříve v továrně Fab 8, která se nachází ve státě New York. Firma již dříve získala na výrobu pomocí nového procesu potřebnou certifikaci a nyní prý výtěžnost dosáhla takové úrovně, která umožňuje výrobu ve velkém. To ovšem platí pouze pro proces LPE.

Proces 14nm LPP má být v GlobalFoundries certifikován letos ve třetím kvartále a počátek výroby v masovém měřítku má nastat v prvním kvartálu příštího roku a půjde právě o ten proces, který bude použit pro výrobu nových výkonných procesorů, APU a GPU firmy AMD. Je také v podstatě jisté, že právě AMD dostane v GlobalFoundries přednost před NVIDIÍ a jinými případnými zájemci.

A co se týče firmy NVIDIA, v jejím případě ještě není vůbec jasné, jaké jsou její plány na využití výrobních kapacit různých firem. Jejím tradičním partnerem je TSMC, jehož 16nm proces je ale pozadu za 14nm firmy Samsung a ještě lepší je ten intelovský. NVIDIA by se ale mohla dohodnout také se Samsungem, i když tedy nejde zrovna o spřátelené společnosti. Výkonný ředitel NVIDIE, Jen-Hsun Huang, takové úvahy nepotvrdil, ale ani nevyvrátil.

Zdroj: Fudzilla
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence
Velké světové technologické společnosti Google, Microsoft, Facebook, Amazon a IBM se rozhodly, že vytvoří partnerskou organizaci, která bude sledovat a usnadňovat vývoj technologií umělé inteligence. Co to znamená?
Včera,  aktualita, Jan Vítek
D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity
Kanadská společnost D-Wave si nárokuje prvenství jako prodejce komerčně dostupného kvantového počítače. Podívejme se na to, co má v rukou nyní, neboť se pochlubila s modelem využívajícím 2048 quibitů.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta
Již nějaký ten pátek víme, že NVIDIA se chystá po generaci GPU Pascal přijít s čipy Volta. Ty ještě v případě grafických karet zdaleka nejsou aktuální, ovšem to NVIDII nezabránilo představit nový produkt Xavier, který je na GPU Volta postaven.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
USB-IF oznamuje USB Audio, náhradu za jacky USB-IF oznamuje USB Audio, náhradu za jacky
USB Implementers Forum oznamuje nový standard pro využití moderního konektoru USB Type-C. Jedná se o USB Audio Device Class 3.0, který má posloužit jako hlavní řešení pro připojení rozličných zařízení.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  4 komentáře
Samsung o budoucnosti SSD: NVMe pošle HDD k ledu Samsung o budoucnosti SSD: NVMe pošle HDD k ledu
Společnost Samsung nedávno představila své nové produkty, ale při té příležitosti se také rozpovídala o své vizi budoucnosti SSD. Jak mají tedy tato úložná zařízení postupně nahrazovat pevné disky a co jim k tomu pomůže?
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  3 komentáře