www.svethardware.cz
>
>
>

GlobalFoundries už vyrábí 14nm čipy pro zákazníky

GlobalFoundries už vyrábí 14nm čipy pro zákazníky
, , aktualita
Společnost GlobalFoundries včera potvrdila, že započala s výrobou 14nm čipů pro své zákazníky a pochlubila se, že jejich výtěžnost je srovnatelná s výtěžností v továrnách společnosti Samsung, od níž má proces licencovaný.reklama
Už dlouho víme, že společnost GlobalFoundries vzniklá odštěpením továren AMD si licencovala 14nm výrobní procesy od Samsungu. Právě na ně spoléhá AMD, které chce v příštím roce představit nové čipy s architekturou Zen, jež budou vyráběny právě nejspíše v GlobalFoundries pomocí 14nm procesu. Nicméně včera spuštěná výroba pro ně určena nebude. Sice jde o 14nm FinFET proces, ale typu 14LPE - low-power early. S jeho pomocí se vyrábí nízkospotřebové čipy a samotný Samsung tak produkuje svá mobilní SoC Exynos pro telefony Galaxy S6, s čímž začal již v předchozím roce.

Výrobní proces 14LPE je ale krokem na cestě k 14LPP (low-power plus) a jde o důležitou zprávu, že se firmě GlobalFoundries něco takového podařilo. Ta sice neprozradila, kolik 300mm waferů se 14nm čipy je schopna vyrábět (obvykle se mluví o měsíční kapacitě), ale alespoň uvedla, že podstatná část vybavení pro produkci procesem 14nm FinFET již byla nainstalována a je připravena. A vzhledem k tomu, že výtěžnost 14nm čipů je srovnatelná se Samsungem, který má své modely již na trhu, měla by být slušná.

Když si 14nm proces GlobalFoundries a Samsungu srovnáme s 20nm, pak by měl nabídnout o 35 procent nižší spotřebu při stejném výkonu, nebo o 20 procent vyšší výkon při stejné spotřebě. Otázka je, kdy chtějí v GlobalFoundries začít s výrobou pomocí 14LPP.

Zdroj: KitGuru
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Kingdom Come: Deliverance, nadějné sázavské RPG Kingdom Come: Deliverance, nadějné sázavské RPG
Společnost Warhorse Studios už od roku 2011 pracuje na hře, která bude zajímat zvláště české hráče. Jde totiž o RPG z prostředí samotného srdce českých zemí, a to na počátku 15. století. My se na ni teď podíváme podrobněji.
Dnes,  preview, Jan Vítek
Dell po akvizici EMC posiluje i cloudové partnerství s Master Internet Dell po akvizici EMC posiluje i cloudové partnerství s Master Internet
Serverhostingová společnost Master Internet byla v průběhu léta vybrána jako jedna z prvních pro nový progresivní typ partnerství společnosti Dell sdružující ověřené cloudové a hostingové poskytovatele.
Dnes,  inzerce, PR článek
Kde se na ICT trhu hodně přiostřuje konkurence nejen mezi giganty? Kde se na ICT trhu hodně přiostřuje konkurence nejen mezi giganty?
Jde o dva poměrně nové segmenty trhu informačních a komunikačních technologií, které již teď přinášejí dostatečně zajímavé technologie zákazníkům. Přitom jsme teprve na počátku rozvoje těchto segmentů a přínos příslušných řešení se podle všeho bude stupňovat.
Včera,  aktualita, Michal Hala
V USA byl poprvé odsouzen hacker za pomoc ISIS V USA byl poprvé odsouzen hacker za pomoc ISIS
Americký soud potrestal dvaceti lety vězení muže kosovského původu, který měl bez oprávnění proniknout do databází a získaná osobní data poskytovat teroristům z tzv. Islámského státu za účelem vytváření seznamu potenciálních cílů.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik
Trust představuje herní myš GXT 177, v obchodech bude od října Trust představuje herní myš GXT 177, v obchodech bude od října
Známý výrobce periferií Trust si pro nás připravil herní myš, která má uspokojit i náročnější hráče. Design je symetrický, takže si na své přijdou praváci i leváci. Dále se myš chlubí snímačem Avago 9800, RGB podsvícením a osmi tlačítky.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik