www.svethardware.cz
>
>
>

GlobalFoundries vyvíjí své vlastní 7nm a 10nm výrobní procesy

GlobalFoundries vyvíjí své vlastní 7nm a 10nm výrobní procesy
, , aktualita
Ačkoliv aktuální 14nm výrobní proces FinFET si společnost GlobalFoundries musela licencovat, vypadá to, že navazující 10nm a 7nm výrobní procesy vyvíjí vlastními silami. Co tedy od ní můžeme očekávat?reklama
GlobalFoundries už letos na jaře byly připraveny na výrobu prvních čipů pomocí 14nm procesu FinFET, který ovšem získaly od firmy Samsung. Ovšem to byl ještě LPE (Low-Power Early), zatímco LPP (Low Power Plus) pro výkonnější čipy byl dle starších zpráv chystán na zprovoznění právě v tomto období. A aby firma udržela krok, musí samozřejmě současně myslet i další nástupní technologie, které už si nemá od nikoho licencovat. Ovšem i tak je nebude vyvíjet zcela sama. Má totiž k dispozici specialisty z firmy IBM Microelectronics, kteří jí s tím pomůžou.

V posledních letech měla firma GlobalFoundries spíše problémy udržet se v konkurenci ostatních výrobců a nabízet moderní výrobní technologie včas. Její management se rozhodl akvizovat firmu Chartered Semiconductor, z níž získala řadu zkušených pracovníků, což jí také vyneslo na přední příčky mezi světovými smluvními výrobci čipů. GloFo ale měla potíže s nástupem 32nm technologie SOI, s 28nm procesem přišla pozdě a 28nm variantu FDSOI rovnou zrušila. Špatně to vypadalo také s procesem 14nm-XM, s nímž by firma dorazila na trh také pozdě, a tak si raději licencovala 14nm LPE a LPP od Samsungu.

Ovšem nyní její vedení doufá, že bude lépe a s pomocí inženýrů IBM Microelectronics chystá 7nm a 10nm procesy, což potvrdil přímo její CEO Sanjay Jha v rozhovoru pro EE Times. Ovšem Jha již neprozradil, kdy asi tak mají být nové procesy zprovozněny, ovšem takové termíny by stejně byly nejisté. Nicméně společnosti Samsung Electronics a Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. (TSMC) plánují začátek výroby 10nm procesem na přelomu let 2016 a 2017, takže GloFo by rozhodně neměly být pozadu a potřebné PDK (Process Design Kits) by svým zákazníkům měly rozeslat alespoň čtvrt roku předem.

Co se týče dalších technologií , Sanjay Jha dle svých slov věří, že extreme ultraviolet (EUV) litografie nebude životaschopná před lety 2018 a 2019, což předpokládají i jiní výrobci. Prozatím se tedy firma spolehne na optiku a následně plánuje, že EUV možná využije pro některé vrstvy tvořené při výrobě čipů. A už dnes ji využívá k tomu, aby urychlila produkci prototypů.

Zdroj: KitGuru
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Vesmírná sonda Rosetta ukončila svou misi Vesmírná sonda Rosetta ukončila svou misi
Vesmírná sonda patřící Evropské kosmické agentuře včera po poledni slavnostně ukončila svou dlouhou pouť vesmírem. V závěru své dvanáctileté mise sonda dopadla na kometu, ze které sbírala data.
Dnes,  aktualita, Kateřina Hoferková
Kostní implantáty vyrobené 3D tiskem pomohou lékařům Kostní implantáty vyrobené 3D tiskem pomohou lékařům
Tým amerických vědců z Northwestern University vyvíjí flexibilní kostní implantáty, které jsou vyráběny pomocí technologie 3D tisku. Tyto implantáty mohou pomoci například i v rozvojových zemích.
Včera,  aktualita, Kateřina Hoferková
Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech
Ve spotřebitelském sektoru jsme už mnoho let odkázáni na 1Gb/s Ethernet, což se má brzy změnit. Můžeme se těšit až na propustnost 5 Gb/s, přičemž té bude možné dosáhnout na stávajících kabelových rozvodech.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  7 komentářů
K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů
NVIDIA s představením generace Pascal odstartovala také kontroverzní program, když začala vydávat na trh karty série Founders Edition. Ty mnoho výrobců vidí jako snahu slíznout smetanu, ale tak to prý není.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC
Dle Samsungu už mají brzy získat převahu SSD vybavená pro rozhraní PCI Express a protokol NVMe. Nástup nových ADATA SX8000 to jen dokazuje a jde prý také o první spotřebitelské modely vybavené 256Gbit paměťmi Intel / Micron 3D MLC.
Včera,  aktualita, Jan Vítek