reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně
Pojmy
E-Mail Též e-mail nebo electronic mail - elektronická pošta. V současné době velmi rozšířený způsob komunikace, který je stále v drtivé většině neplacený.
EA
Electronic Arts - Společnost zabývající se vývojem a prodejem počítačových her s působností po celém světě. Jedná se o jednu z největších společností ve svém oboru a mezi její nejslavnější tituly patří například závodní série Need For Speed, sportovní série FIFA, NHL či NBA Live, simulace rodinného života The Sims a další.
EAX Environmental Audio eXtension - jde o API rozhraní používané vývojáři her k simulaci prostorového zvuku a prostředí. Bylo vyvinuto společností Creative jako součást technologie Enviromental Audio a poprvé se objevilo s uvedením zvukové karty Sound Blaster Live!. V podstatě jde o nadstavbu DirectSound3D od Microsoftu, ovšem s daleko většími možnostmi. Umí nejen umístit zvuků do prostoru, ale počítá i s dalšími vlastnostmi prostředí jako pohlcování zvuku různými materiály, odraz od překážek, rezonance apod. EAX se stále vyvíjí, každá další verze umožňuje použít více hlasů, efektů a možností jejich kombinací. Současná verze EAX 5.0 dokáže pracovat s až 128 hlasy najednou.
ECC Error Correction Code - obecné označení pro opravný kód chyb. V běžném životě se setkáme například s ECC registrovanými pamětmi RAM, které se používají v serverech.
ECS
Elitegroup Computer Systems - Společnost zabývající se výrobou základních desek, grafických karet, a příslušenství pro PC, ale také výrobou vlastních notebooků, osobních počítačů a serverů. Naše články o společnosti ECS.
Eden Označení některých C3 a C7 procesorů společnosti VIA. Jsou speciálně určené do zabudovaných zařízení (přehrávače atp.) - mají sníženou výkonnost, velikost, spotřebu elektrické energie a tepelného vyzařování.
EDO DRAM Extended Data Out Dynamic random access memory - Asynchronní paměť uvedena kolem roku 1993 jako náhrada za FPM (Fast Page Mode) DRAM. V praxi byl tento typ paměti zhruba o 5% rychlejší než FPM DRAM a přístupová doba se pohybovala kolem 60 ns. EDO DRAM paměti byly nejčastěji v provedení SIMM modulů s 72 piny a napětím 5 V. Později se objevili i DIMM moduly s napětím 3,3 V a 168 piny. Krátkou dobu se také vyráběla vylepšená verze označená jako Burst EDO (BEDO) DRAM. Zánik těchto pamětí nastal s příchodem SDR SDRAM.
EDVAC
EDVAC (Electronic Discrete Variable Automatic Computer) byl narozdíl od ENIACu již binární sériový počítač, který splňoval Von Neumannovo schéma, program byl tedy uložen v paměti spolu s dalšími daty. Uveden do provozu byl roku 1951 v Aberdeen Proving Ground v Marylandu pro Balistickou výzkumnou laboratoř Armády Spojených států amerických. Postavila jej Moorova škola elektrického inženýrství Pensylvánské univerzity za necelého půl milionu amerických dolarů, což byl téměř pětinásobek původně odhadovaných nákladů.

EDVAC sestával téměř z 6 000 elektronek a 12 000 diod, k dispozici měl mechaniku pro magnetické pásky a dvojitou paměťovou jednotku sestávající ze 128 rtuťových pamětí se zpožďovací linkou. Obsahoval dvě jednotky pro operace s dvojicí čísel (sčítání, odčítání, násobení a dělení), výsledky z obou pak byly porovnávány, k čemuž sloužila ultrazvuková paměť se zpožďovací linkou o kapacitě 1 000 bloků dat o 44 bitech (později rozšířená na 1024 bloků, celkem tedy 5,5 KB). Díky tomu běžel kolem roku 1960 bezchybně průměrně 8 hodin denně při provozu přes 20 hodin denně. Jeho hmotnost činila 7,85 tuny a spotřeba 56 kW, sčítání mu trvalo 0,864 ms a násobení 2,9 ms. Postupně získal různá vylepšení (jako magnetickou bubnovou paměť či jednotku pro výpočty s plovoucí desetinnou čárkou), roku 1961 jej nahradil BRLESC.
EFI Anglicky "Extensible Firmware Interface". Jedná se o nový typ rozhraní mezi firmwarem, hardwarem a operačním systémem počítače. Jednoduše řečeno - jedná se o nový typ BIOSu, který je pro uživatele mnohem komfortnější než klasický BIOS, umožnuje např. používat myš, jazykové lokalizace, připojení k síti a podporuje základní aplikace (které vám pomohou např. při diagnostice chyb). EFI rozhraní bylo vyvinuto firmou Intel, později ho začala používat firma Apple na svých počítačích Mac. Se zkratkou EFI se také setkáme u některých nových základních desek MSI, kde je však zkratka EFI vykládána jako "Efficient, Flexible, Intelligent" (funkce a schopnosti jsou však podobné jako původní EFI od Intelu).
EGA Označení normy grafického režimu vyvinutého společnosti IBM. Zkratka EGA znamená Enhanced Graphics Adapter, což lze volně přeložit jako zdokonalený grafický adapter. Podporováno je rozlišení až 640x480 s možností současného zobrazení až 16ti barev (z celkem 64 možných).
EISA 32-bitová paralelní sběrnice používaná v počítačích třídy IBM PC/AT. Sběrnice EISA představuje snahu o zdola kompatibilní rozšíření této sběrnice na 32 datových a 32 adresních bitů současně s použitím vyšší přenosové rychlosti. Fyzicky jde o přidání druhého konektoru (obdobné konstrukce) do řady za ISA konektor. Základní rychlost taktu sběrnice EISA je 33MHz.Tato sběrnice dosáhla pouze omezeného rozšíření, problematické bylo mechanické provedení s dlouhým kontaktním polem.

Protože základní desky s EISA podporoval pouze omezený počet výrobců, navrhla firma IBM 32-bitovou sběrnici MicroChanel, které se nedostalo velkého rozšíření díky velké nákladnosti. Nakonec se ujalo řešení firmy Intel - 32-bitová sběrnice PCI.
Eizo Nanao Společnost založena v roce 1968 pod názvem Hakui Electronic Corporation v Japonsku, o pět let později přejmenována na Nanao Corporation. V roce 1984 založena dceřinná společnost Hitec Associates Ltd. (od r. 1990 Eizo Corporation), která prodává monitory na evropském trhu pod značkou EIZO. V roce 1999 jsou Eizo Corporation a Nanao Corporation sloučeny, nový název zní Eizo Nanao Corporation. Mezi nejznámější výrobky společnosti patří zobrazovací zařízení - monitory CRT a LCD, dotykové displeje, terminály apod. Její výrobky vždy patřily ke špičce na trhu, jak svou mimořádnou kvalitou tak i cenou. S profesionálními 21" CRT monitory EIZO se i dnes, v době LCD panelů, můžeme setkat na mnoha grafických pracovištích.
ELCU Extended Label Contrast Utility - utilita od firmy HP umožňující vypalování obrázků pomocí technologie LightScribe (pouze u optických mechanik, které technologii LightScribe podporují).
Elsa
Celým názvem ELSA Technology Inc. Společnost dříve známá výrobou profesionálních grafických karet, poté mírně "upadla." Dnes vyrábí stále profesionální grafické karty, Low-Endové a mainstreamové grafické karty, pracovní stanice a nově proniká i na trh s digitálními videorekordéry. Naše články o společnosti Elsa.
EM64T Platforma x86-64 u Intelu nese označení EM64T, v případě společnosti AMD hovoříme o AMD64. Jedná se o 64bitovou architekturu mikroprocesorů - konkrétně rodiny procesorů Core 2, Pentium D, Celeron D, Xeon a také poslední Pentia 4 (pro Socket LGA775).
Emgeton
Emgeton je česká značka výrobků z oblasti digitálních technologií (nyní většinou mp3 a mp4 přehrávače). Byla založena roku 1951. Mezi její nejznámější výrobky na českém trhu patří krom vinylových desek, klasických magnetofonových pásek a disket také audio kazety, které byly oproti tehdejší konkurenci (z černého trhu, např. Sony) mnohem robustnější, esteticky méně zajímavé, ale výrazně levnější a proto velmi využívané.
Energy Efficient Označení, se kterým se dnes setkáme již už většiny AMD procesorů architektury K8, které se mohou pyšnit sníženou spotřebou - jsou tedy úspornější a nevyzařují tolik odpadního tepla. Energy Efficient se ukrývá pod zkratkou EE.
Enermax
Enermax Technology Corporation - Společnost zabývající se primárně výrobou High-End počítačových zdrojů. V sortimentu této firmy ale nalezneme i počítačové skříně, ventilátory, boxy pro pevné disky atd. Naše články o společnosti Enermax.
engine V počítačové terminologii označení kódu (například 3D grafiky), pod kterým je následně tvořen konkrétní software. S pojmem engine se setkáme například v souvislosti s počítačovými hrami, kdy hovoříme o konkrétních enginech, na kterých daná hra běží (například CryEngine pro hru FarCry, Oblivion engine pro hry Oblivion a Fallout 3 atd.)
ENIAC ENIAC (Electronic Numerical Integrator And Computer) byl první Turing-kompletní elektronkový počítač, označovaný jako vůbec první počítač a zároveň počítač první generace. Navrhli a zkonstruovali jej John Mauchly a J. Presper Eckert na Pensylvánské univerzitě (součástí týmu byli i Bob Shaw, Chuan Chu, Kite Sharpless, Arthur Burks, Harry Huskey a Jack Davis). Uveden do provozu byl 14.2.1946 za cenu asi půl milionu amerických dolarů. určen byl pro výpočty dělostřeleckých palebných tabulek za druhé světové války, ale ta skončila před jeho dokončením. Po válce se na něm prováděly i výpočty pro konstrukci atomové pumy. Celý sestával z 17 468 elektronek, 7 200 diod, 1 500 relé, 70 000 rezistorů, 10 000 kondenzátorů a půl milionu ručně vyráběných vodičů. S rozměry 2,6 x 0,9 x 26 m zabíral plochu 63 metrů čtverečních, vážil 27 tun, spotřeboval 150 kWh elektřiny (ve vedlejší budově se nacházela elektrárna speciálně pro něj) a chlazen byl dvěma leteckými motory. Programován byl přepínači, vstup a výstup zabezpečovaly děrné štítky od IBM. Pracoval ještě v desítkové soustavě a používal desetimístnou kruhovou operační paměť. Jeden pracovní cyklus trval 200 mikrosekund, tedy za sekundu zvládl 5000 operací s čísly v desítkové soustavě. Kromě problémů se součástkami, které odcházely průměrně po několika hodinách, ENIAC trápily i myši, které se v něm uhnízdily a oblíbily si kabely jeho izolace z PVC, ty musely být proto vyměněny. Pracoval až do 11:45 2.10.1955.
ENlight
Celým názvem ENlight Corporation je společnost založená roku 1982 se základním kapitálem 80 000 amerických dolarů; ihned po založení došlo ke sloučení Excellent Corporation (založeno 1973) do ENlight Corporation. Nyní společnost vlastní osm továren (čtyři v Číně, dvě na Tchaj-wanu a dvě v Mexiku), v kterých vyrábí case a zdroje pro servery a osobní počítače, LCD PC, barebone servery, tenké klienty k serverům a čtečky paměťových karet.
Environment Bump Mapping Též EMBM - pokročilá technologie Bump Mappingu, se kterou se poprvé setkáváme v souvislosti s DX 6.0 a grafickou kartou Matrox G400. Tento algoritmus Bump Mappingu renderuje s větší přesností a a využívá mmj. i 32bit barvy.
EOF End Of File - výraz používaný především v programování. Označuje je se jím konec souboru.
EOL End Of Line - výraz používaný především v programování. Definuje konec řádku, který bývá označen speciální sekvencí znaků.
Epox
Tajwanský výrobce základních desek, grafických karet a komunikačních zařízení pro PC (např. bluetooth klávesnice, myši). Pro základní desky Epox byla charakteristická zelená barva PCB, slušné možnosti přetaktování a dostupná cena. Společnost byla založena roku 1995 a činnost ukončila za nejasných okolností v roce 2007. V tomtéž roce vznikla společnost Supox, která oficiálně neuvádí žádné vazby na Epox, ale v jejich kontaktních mailech se jméno Epox vyskytuje. Konkrétní rozsah návaznosti není znám, ale proslýchá se, že Supox z vlastní iniciativy založili bývalí zaměstnanci Epoxu. Naše články o společnosti Epox.
EPP Enhanced Performance Profiles - EPP rozšiřuje funkce čipu SPD na paměťových modulech. Nevyužité místo v čipu SPD je vyplněno informacemi o pracovním napětí paměťových modulů a detailním nastavením všech parametrů časování. Uživateli je tímto poskytnut komfort v možnosti automatického přetaktování pamětí, ovšem lze jej využít jen kombinací vhodného BIOSU a pamětí, které mají SPD čip doplněný o EPP informace.
ESA Enthusiast System Architecture - nový otevřený standard společnosti NVIDIA. S jeho pomocí bude v budoucnu umožněno uživateli monitorovat a hlavně regulovat v podstatě všechny parametry v PC, např. napětí na jednotlivých větvích zdroje, teplotu uvnitř zdroje, otáčky ventilátorů (ve zdroji, v PC), teplotu chladící kapaliny a další. Samozřejmě se počítá s plnou podporou pro vyznavače maximálního přetaktování. Technologie jde dokonce tak daleko, že za pomoci externích čidel a jejich umístění v PC dokáže systém analyzovat proudění vzduchu v počítačové skříni a odhalit tak slabá místa v chlazení komponent. Pro plné využití ESA bude nutné používat komponenty s podporou standardu ESA, základní deskou počínaje. První OEM výrobci už spolupráci přislíbili a dokonce už některé komponenty s podporou ESA vznikají. Každá taková komponenta musí obsahovat vložený mikrořadič, který komunikaci zprostředkuje. Celý proces komunikace bude probíhat přes USB, konkrétně se jedná o nový standard typu USB HID (Human Interface Device) pro technologii ESA určený. Celý monitoring a kontrola bude samozřejmě probíhat v grafickém prostředí operačního systému Windows, pravděpodobně jako součást aplikace nTune.
eSATA External Serial ATA - jde o přizpůsobení standardního SATA rozhraní pro připojení pevných disků mimo počítačovou skříň. Konektor i kabel jsou přizpůsobeny tak, aby bylo možné disky odpojit za běhu systému a bez nutnosti restartu počítače. Aby toto bylo možné, je NUTNÉ provozovat řadič, pevný disk i OS v režimu AHCI, nikoli v režimu kompatibilním s IDE. Nastavení řadiče do režimu AHCI je možné v BIOSu, před instalací operačního systému. Pokud změníme nastavení po instalaci OS, systém obvykle nenaběhne (platí pro Windows XP). ESATA má poněkud odlišné elektrické specifikace než běžné SATA, ovšem přenosový protokol zůstává zcela shodný, takže každý SATA disk lze na toto rozhraní připojit. Délka kabelu je maximálně 2 m, na jeden konektor lze připojit pouze jedno zařízení - až 15 s port multiplierem - a samotný konektor by měl vydržet 5000 připojení/odpojení. Výhodou eSATA oproti USB či FireWire je vyšší přenosová rychlost - až 300 MB/s, nevýhodou je potřeba externího napájení pro disky (vlastní rozhraní je čistě datové). Variantou rozhraní eSATA je xSATA, které má mít jiný konektor a kabel dlouhý až 8 m.
EULA End-User-License-Agreement je označení pro koncovou licenci uživatele softwaru. V podmínkách je mimo jiné uveden zákaz editace a šíření takového programu.
Eurocase
Eurocase Technology, spol s r.o - Původně český výrobce počítačových skříní a zdrojů, v roce 2002 byla koupena firmou Partis a.s., své výrobky však stále prodává pod zavedenou značkou Eurocase (EC). V současné době její portfolio kromě skříní a zdrojů zahrnuje i další počítačové komponenty jako LCD monitory, myši ,klávesnice, větráčky, reproduktory a další. Na trhu se snaží konkurovat především nízkou cenou, její produkty jsou určeny spíše pro méně náročné uživatele. Naše články o společnosti Eurocase.
EVD Enhanced Versatile Disc - EVD (podobně jako FVD) je snahou taiwanských výrobců vyrobit konkurenta DVD, za který by se nemusely platit licenční poplatky. EVD se trochu ujalo, ale pouze v oblasti Číny a i tam je vytlačováno nástupem Blu-Ray a HD DVD.
EVGA
EVGA Corporation - společnost úzce spolupracující s firmou NVIDIA, zabývající se výrobou základních desek, grafických karet a dalšího příslušenství pro PC. Naše články o společnosti EVGA.
EXE Označení, resp. přípona pro spustitelný soubor.
explorer Obecné označení pro průzkumník či prohlížeč. Samotný název Explorer označuje program Průzkumník, který se poprvé objevil v systému Windows 95 a který slouží k procházení obsahu pevného disku a jiných datových médií.
ExpressCard Hardwarový standard společnosti PCMCIA (Personal Computer Memory Card International Association) určený hlavně k použití v mobilním segmentu počítačů, vydaný na jaře roku 2003.
Implementuje v sobě dvě vstupně/výstupní sběrnice (PCI Express a USB), přičemž zařízení může používat buď jednu nebo obě sběrnice současně v závislosti na nárocích a návrhu tohoto zařízení.
ExpressCard karta (resp. slot) je standardizována ve dvou formátech velikosti. Buď ExpressCard/34, anebo ExpressCard/54, kde číslo za lomítkem udává šířku karty (resp. slotu) v milimetrech. Obě rozměrové varianty používají stejný 34 mm konektor. Z toho vyplývá, že lze použít ExpressCard/34 kartu do jakéhokoli slotu, zatímco ExpresCard/54 karta jde umístit pouze do ExpressCard/54 slotu.
Hlavní výhodou ExpressCard standardu je oproti předešlému CardBus výrazné navýšení přenosové rychlosti (zařízení přistupuje přímo na systémovou sběrnici, ne přes pomalý řadič). Další výraznou výhodou jsou nižší paměťové nároky, na kterých zvláště v mobilních zařízeních bývá kladen velký důraz. Nevýhodou pro majitele starších notebooků je nezachování zpětné kompatability s CardBus ani s PCMCIA (Type I - IV). Standard ExpressCard je v současné době implementován v naprosté většině nových mobilních počítačů a občas se s ním můžeme setkat i v klasickém desktopu.
ext3 Ext3 (Third Extended Filesystem) je žurnálovací systém souborů vytvořený pro operační systém Linux. Je založen na ext2, se kterým je také obousměrně kompatibilní. V Linuxové implementaci ext3 jsou dostupné tři způsoby žurnálování:
  • žurnál - metadata i obsah souborů se ukládají do žurnálu a teprve poté jsou zapsány na disk. Nejspolehlivější, ale zároveň nejpomalejší metoda, protože jsou data zapisována dvakrát.
  • writeback - metadata se žurnálují, ale obsah souborů ne. Toto je nejrychlejší způsob, ale přináší riziko, že při pádu budou data zapsána tam, kam nemají. Při dalším mountu se tedy může stát, že k souborům, se kterými systém v tu chvíli pracoval, budou na konec zapsány různé nesmysly.
  • ordered - podobné jako writeback, s tím rozdílem, že si vynucuje zapsání souboru, než jej v metadatech označí jako zapsaná. Tento způsob je dobrým kompromisem mezi výkonem a stabilitou, a z toho důvodu je použit jako výchozí.
Souborový systém ext3 nabízí oproti svému předchůdci ext2:
  • žurnálování (informace o dokončených operacích)
  • indexy souborů v adresáři implementované stromy (do té doby se používal pouze lineární seznam, v ext3 se používá jen na malé adresáře)
  • možnost změnit velikost souborového systému za běhu
  • bezpečnější mazání dat (Ext3 na rozdíl od ext2 vynulovává ukazatele v i-nodech smazaných souborů)
  • vyšší rychlost
V současné době je na Linuxu nejrozšířenějším systémem souborů a díky chastajícím se rozšířením zde ještě nějakou dobu bude.
EZ Flash Utilita přítomná na základních deskách Asus, umožňující aktualizaci BIOSu bez nutnosti používat bootovací disketu nebo mít nainstalovaný operační systém. Aktualizaci je možno provádět z FDD, CD nebo USB flash disku, aktivuje se stiskem příslušné klávesy ještě před startem OS.