GoodAI: pražská společnost bude vyvíjet umělou inteligenci

GoodAI: pražská společnost bude vyvíjet umělou inteligenci
, , aktualita
Marek Rosa, který stojí za založením herního vývojářského studia Keen Software House, ohlásil vznik společnosti GoodAI. Ta se zaměří na vývoj univerzální umělé inteligence, která by se časem měla vyrovnat té lidské.reklama
Vývojářské studio Keen Software House nepatří mezi ty, které vyvíjí AAA tituly, však její hry Miner Wars Arena, Miner Wars 2081, Medieval Engineers či Space Engineers nejsou moc známé a celkově ani nepůsobí jako herní hity. Nicméně nyní je tématem nová společnost GoodAI, kterou stejně jako zmíněné studio založil Marek Rosa s ne zrovna nízkým cílem.

Chce postupně vyvinout univerzální umělou inteligenci, která se jako první svou flexibilitou a schopnostmi vyrovná lidskému mozku a umožní dosáhnout dalších pokroků ve vědeckém výzkumu a dalších oblastech lidské činnosti. Projekt, který nyní dostal své jméno GoodAI byl tedy odstartován již v lednu minulého roku, kdy do něj sám Rosa investoval 10 milionů dolarů. Jako první krok firmy GoodAI se plánuje integrace umělé inteligence do her studia Keen Software House.

Klíčovým prvkem AI vyvíjené firmou GoodAI bude právě univerzálnost, čili nepůjde o umělou inteligenci zaměřenou na jednu oblast, aby se uměla třeba pouze orientovat v prostoru. Má jít o AI, která bude fungovat jako umělý mozek schopný se adaptovat na libovolné prostředí, kde si má poradit s jakýmkoliv úkolem. V budoucnu by taková AI měla být dle tiskové zprávy nasazena třeba u záchranného robota, k výzkumu nebo u systémů osobní asistence.

Rosa už uvedl, že se jeho týmu podařilo za poměrně krátkou dobu vyvinout základní verzi AI, která se naučila hrát hry Breakout a Maze pozorováním pixelů na obrazovce a reagováním na motivační signály, přičemž je schopna se poučit z vlastních chyb a vyvíjet své herní strategie. Firma GoodAI plánuje v nejbližších letech zdvojnásobit až ztrojnásobit svůj tým a přilákat nové lidi z České republiky i celého světa.

Prvním produktem je Brain Simulator, což je platforma určená k "prototypování architektury umělé inteligence, ke spolupráci výzkumníků a vývojářů na budování modulů AI a ke sdílení těchto modulů". Tyto moduly představují různé části lidského mozku, které mají na starosti paměť, smyslová vnímání, řeč, motoriku, atd. Marek Rosa se také rozhodl, že moduly budou zpřístupněny zdarma jako otevřený software v rámci nekomerční licence.

Zdroj: TZ GoodAI
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Trust představuje herní myš GXT 177, v obchodech bude od října Trust představuje herní myš GXT 177, v obchodech bude od října
Známý výrobce periferií Trust si pro nás připravil herní myš, která má uspokojit i náročnější hráče. Design je symetrický, takže si na své přijdou praváci i leváci. Dále se myš chlubí snímačem Avago 9800, RGB podsvícením a osmi tlačítky.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik
Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem
Univerzita Cardiff pracuje na algoritmu, který umožní vyhledávání nenávistných příspěvků na Twitteru a především jejich spojování s reálnými trestnými činy. V budoucnu by tak policie mohla snáze předpovědět výbuchy násilí spojené například s rasismem.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik,  2 komentáře
Přelepení webkamery páskou doporučuje i šéf FBI Přelepení webkamery páskou doporučuje i šéf FBI
Sám šéf FBI James Comey se nedávno nechal slyšet, že má webovou kameru na svém notebooku přelepenou kusem pásky. Dělá to prý pro svou bezpečnost a doporučuje stejný krok učinit i všem ostatním.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik,  2 komentáře
První vlak na vodík začne jezdit příští rok v Německu První vlak na vodík začne jezdit příští rok v Německu
Alstom se pochlubil prvním osobním vlakem využívajícím vodíkové palivové články. A nejedná se o žádnou technologii daleké budoucnosti, moderní jednotky začnou brázdit německé koleje už koncem roku 2017.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik
Biostar má svou první myš, levný model AM2 Biostar má svou první myš, levný model AM2
Společnost Biostar známe především jako výrobce základních desek a grafických karet, přičemž v tomto ohledu patří vedle firem Gigabyte a Asus mezi trpaslíky. Nyní se tato firma rozhodla, že zavede výrobu i počítačových myší.
23.9.2016,  aktualita, Jan Vítek