www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Google manipuloval s výsledky vyhledávání

Google manipuloval s výsledky vyhledávání
, , aktualita
Google byl několik let zpátky obviněn, že manipuloval s výsledky vyhledávání. Teď se na veřejnost dostal dokument, který popisuje vyšetřovaná a který ukazuje, čím se Google provinil, i když nakonec nebyly proti němu podniknuty žádné kroky.reklama
Několik let zpátky se objevila žaloba na Google, že manipuluje s výsledky vyhledávání ve vlastním vyhledávači. Nakonec vše pro Google dopadlo dobře, i přestože se ukázalo, že jsou jeho algoritmy nakloněny odkazům, které jsou vhodné pro samotný Google.

Teď byly poodhaleny i další detaily ohledně vyšetřování, a to v 160stránkovém dokumentu. Výsledky dlouhého vyšetřování nakonec ukázaly, že Google manipuluje s výsledky konkurentů, aby namísto nich mohl nahoru na stránky s vyhledanými výsledky umístit své odkazy, služby a reklamy. A tohle Google udělal, i přestože jeho odkazy mohly být pro uživatele irelevantní, a k potřebným informacím se musel prokousávat.

Marissa Mayer, bývalá CEO Googlu a současná CEO Yahoo, řekla, že Google nenadhodnocuje své odkazy ve svém vyhledávání na základě počtu prokliků, jak to dělají ostatní. Kdyby to Google dělal, jeho služby by byly doslova pohřbeny pod spoustou jiných a lepších výsledků. Vyšetřování odhalilo, že Google používal speciální algoritmus, který posouval výsledky na stránkách směrem vzhůru. Ale vesměs se jednalo aspoň o trošku relevantní služby pro uživatele, takže ten nemusel vůbec poznat, že má v rukou méně kvalitní službu a že pravděpodobně bude muset hledat dále.

Žaloba pro Google nakonec dopadla kladně, protože Google přislíbil, že změní způsoby vyhledávání. Nakonec svůj algoritmus musel přepracovávat čtyřikrát, než byly testy v pořádku a než nebylo prokazatelně manipulováno s výsledky. Ale na druhou stranu v té době Google již své služby zviditelnil.

Nakonec je nutno ještě uvést vyjádření samotného Googlu, co prohlásil Kent Walker na obranu. "Po 19mesíčním přezkoumávání, které zahrnovalo 9 milionů stránek dokumentů a hodně hodin svědeckých výpovědí, bylo potvrzeno, že není potřeba podnikat žádné kroky vůči Googlu kvůli manipulaci s výsledky vyhledávání. Pravidelně měníme naše vyhledávací algoritmy, takže děláme asi 500 různých změn za rok, abychom našim uživatelům dodali výsledky, které hledají. Vytvořili jsme vyhledávač pro uživatele, ne pro internetové stránky."

Je otázka, jestli manipulace výsledků z vyhledávače Googlu vymizela zcela, ale evidentně byla omezena minimálně do takové míry, že uživatel dostává relevantní výsledky. Ale je zřejmé, že společnosti, jako jsou třeba Google nebo Yahoo či Seznam, mohou mít nad uživateli celkem velkou moc.

Zdroj: engadget.com
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Číňané tvrdí, že mají kvantový radar proti technologii stealth Číňané tvrdí, že mají kvantový radar proti technologii stealth
Čínská armáda uvedla, že vynalezla kvantový radar, proti němuž by byla technologie stealth, do níž americká armáda investovala stovky miliard dolarů, naprosto bezradná. Číňané by tak výrazně ovlivnili poměr sil.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
O koupi Twitteru má zájem i Disney O koupi Twitteru má zájem i Disney
Samotná společnost Disney dle serveru TechCrunch nyní má vyjednávat s bankami, aby zjistila, zda si může dovolit akvizovat Twitter, jehož hodnota na burze nedávno prudce vzrostla. Co by z toho takový Disney ale mohl mít?
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Xbox One S v edici Audi R8: autokonzole pro Forza Horizon 3 Xbox One S v edici Audi R8: autokonzole pro Forza Horizon 3
Herním světem v těchto dnech hýbe nová závodní hra Forza Horizon 3, kterou vydává Microsoft, a tak není ani divu, že se objevila speciální edice konzole Xbox One S. Ta je laděna do tvarů automobilu Audi R8, ovšem koupit si ji nemůžeme.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
EIZO CG2730 a CS2730: 27" dvojka pro náročné EIZO CG2730 a CS2730: 27" dvojka pro náročné
Společnost EIZO si připravila dva nové monitory z řady ColorEdge, které umožňují hardwarovou kalibraci obrazu a jsou určeny pro zpracování fotografií, videa a vůbec práci s grafikou. Co všechno nám nabídnou?
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Samsung Polaris: nové kontrolery zajistí vyšší kapacitu SSD Samsung Polaris: nové kontrolery zajistí vyšší kapacitu SSD
Samsung na Global SSD Summit v Koreji vedle nových modelů SSD 960 PRO a EVO odhalil také nové kontrolery, které mají změnit možnosti modelů SSD pro formát M.2. Jde o kontrolery Polaris, jež přicházejí s designem PoP (Package on Package).
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  1 komentář