www.svethardware.cz
>
>
>

Google Project Loon: internetové balóny sbírají rekordy

Google Project Loon: internetové balóny sbírají rekordy
, , aktualita
Pokud jste ještě neslyšeli o projektu Loon společnosti Google, pak jde o využití balónů pro rozšíření Internetu i do oblastí s nevyvinutou infrastrukturou. Google své balóny testuje od minulého roku a za tu dobu stačil sesbírat několik rekordů.reklama
Základním předpokladem pro balóny využité v Project Loon firmy Google je schopnost vydržet a pracovat ve velké výšce po dlouhou dobu. Budou tak moci poskytovat internetovou konektivitu mnoha lidem žijícím v jinak těžce dostupných oblastech a využijí k tomu už jen vítr, sluneční energii a samozřejmě nezbytnou elektroniku a software. Balóny již byly zkušebně nasazeny na Novém Zélandu, v Jižní Americe a také nad různými ostrovy v Tichém oceánu.

Google nyní tyto balóny stahuje, aby mohl provést jejich analýzu a provést různá vylepšení, aby další balónová várka mohla pracovat lépe. Firma se také rozhodla některé balóny ocenit a udělit jim některou z tzv. Golden Balloon Awards. První cenou je titul The Marathoner a ten získal balón vypuštěný v červnu na Novém Zélandu, který putoval vzduchem 134 dní a přistál v Chile. Již v 60. letech sice jeden balón vydržel ve vzduchu dokonce 744 dní, ovšem v poslední době se k výsledku firmy Google přiblížil pouze balón NASA, který vydržel ve vzduchu 55 dní. Nejde ale pochopitelně pouze o výdrž, ale také o další kvality včetně funkce takového zařízení.

Další balón byl oceněn za to, že cestoval mezi Antarktidou a jižní částí Tichého oceánu rychlostí 324 kilometrů za hodinu, což pochopitelně zajistil větrný proud. Google také říká, že s využitím sluneční energie a větru může nastavit, v jaké nadmořské výšce budou jeho balóny cestovat, což je klíč k tomu, aby mohl ovládat směr i rychlost jejich pohybu. Jiný balón byl tak schopen dosáhnout výšky 25,8 kilimetrů, přičemž většina ostatních zůstávala ve výšce přibližně 20 kilometrů. Asi největší překážkou pro balóny v projektu Loon byly extrémní teploty. Na hranici mezi Argentinou a Chile musel jeden z nich vydržet teplotu minus 83 °C, na což byl dle Googlu připraven, takže i se svým vybavením přežil.

Cílem projektu Loon je tedy vytvořit celou globální síť z putujících balónů, jež by v fungovaly jako částečně řiditelné body schopné pokrývat rozsáhlé oblasti mobilním signálem.

Google vedle balónů zkoumá i jiné způsoby, s jejichž pomocí by rozšířil Internet po celém světě. V červnu ohlásil investici 30 milionů do Virgin Galactic, takže míří ještě výše než do stratosféry. Za nezveřejněnou sumu koupil také firmu Titan Aerospace, která se specializovala na výrobu dronů.

Zdroj: TZ Google
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Google uvede Andromedu – dostanou Windows konečně relevantní konkurenci? Google uvede Andromedu – dostanou Windows konečně relevantní konkurenci?
Podle všeho to vypadá, že společnost Google uvede v nejbližší době nový operační systém Andromeda, který je určený pro desktop. Cílem je využít to nejlepší z mobilního a desktopového světa. Mají se v Redmondu čeho bát?
Včera,  aktualita, Michal Hala
Nanoxia Project S: skříň pro hi-end HTPC Nanoxia Project S: skříň pro hi-end HTPC
Společnost Nanoxia už na Computexu 2015 představila svůj 'NanoXia Project', který připomněla ještě také letos na Gamescomu. Jeho výsledkem je skříň Nanoxia Project S označená za hi-end skříň pro HTPC sestavy.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Astronomové potvrdili teorii neúspěšných supernov Astronomové potvrdili teorii neúspěšných supernov
Astronomové mohli sledovat vůbec první případ hvězdy, která byla tak masivní, že přeskočila stádium supernovy a rovnou se zhroutila do podoby černé díry. Můžeme tak mluvit o první zaznamenané neúspěšné supernově.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Elon Musk představuje plány na kolonizaci Marsu Elon Musk představuje plány na kolonizaci Marsu
Elon Musk má se svou společností SpaceX velké plány. Vývoj znovupoužitelných raket vede k hlavnímu cíli: dobýt rudou planetu. Na včerejší konferenci Making Humans a Multiplanetary Species Elon Musk představil své plány.
Včera,  aktualita, Kateřina Hoferková,  1 komentář
Desky Gigabyte s AM4 vyfoceny, co nabídnou? Desky Gigabyte s AM4 vyfoceny, co nabídnou?
Můžeme se těšit na novou generaci základních desek se socketem AMD AM4, která bude určena pro procesory Zen i nová APU BristolRidge. Na dvě takové se už můžeme podrobně podívat, na svědomí je má společnost Gigabyte.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  4 komentáře