www.svethardware.cz
>
>
>
>

Google prý chce vývoj aplikací pro Android v jazyce Swift

Google prý chce vývoj aplikací pro Android v jazyce Swift
, , aktualita
Společnost Google by ráda viděla vývoj aplikací pro svůj operační systém Android v jazyce Swift pocházejícím od konkurenčního Applu. A ráda by k tomu zlákala dvě další významné společnosti Facebook a Uber.reklama
Podle zdrojů IT webu The Next Web se v Londýně sešli představitelé tří uvedených společností (Google, Facebook, Uber) a diskutovali možnost využití jazyka Swift při vývoji aplikací pro mobilní operační systém Android. Swift přitom pochází od Applu, který je v oblasti mobilních zařízení svým operačním systémem iOS a telefony iPhone přímým konkurentem Androidu od Googlu.

Swift vznikl před několika lety jako objektově orientovaný, multiparadigmatický, strukturovaný, imperativní, kompilovaný programovací jazyk ve společnosti Apple a byl původně určený pro vývoj na platformách Mac OS X a iOS. Později z něj Apple udělal open source. Swift vznikl jako alternativa k jinému jazyku Applu a to sice Objective-C s tím, že by neměl programátorovi dovolovat udělat tolik chyb jako tento jeho předchůdce.

Buď jak buď je nyní Swift dost populární, byť někdy rozporně hodnocený jazyk. A uvedené společnosti by ho rády využily jako alternativu k Javě, která je pro Android prozatím typická. Prý to všechno nějak souvisí se spory mezi Oraclem a Googlem právě ohledně Javy. Tu původně vytvořila společnost Sun, kterou ovšem posléze koupil Oracle a Java se tak dostala pod jeho křídla. Jelikož má Google s Oraclem kolem Javy právní tahanice, možná uvažuje o postupném přechodu na Swift.


Logo Swift


Pokud se vše povede, dostanou vývojáři pro Android, který by se mimochodem rád zabydlel i na desktopu, nový a velmi moderní jazyk. Když k tomu připočteme, že Microsoft před pár dny oznámil, že uvolňuje jím nedávno koupený Xamarin zdarma a jako open source, mají, nebo budou mít vývojáři pro mobilní platformy na výběr jako nikdy předtím.

Xamarin je prostředí pro vývoj mobilních aplikací v C# s tím, že výsledná aplikace může být portována na mobilní Windows, iOS i Android. Ale Google podle všeho o C# a Xamarin pocházející od jeho velkého rivala z Redmondu nestojí a hodlá všechno vsadit na Swift. Takže bude muset upravit příslušná API a SDK a naučit Android Studio tomuto jazyku.

Google na oné schůzce prý po Facebooku a Uberu (jako po autorech velice viditelných a rozšířených aplikací) chtěl, aby své aplikace vytvořili nově pomocí Swiftu a ukázali tak, že „tudy cesta vede“. No rozhodně bude zajímavé sledovat, jak to celé dopadne.

Zdroj: Neowin
Nejpopulárnější operační systémy
reklama
Nejnovější články
Nanoxia Project S: skříň pro hi-end HTPC Nanoxia Project S: skříň pro hi-end HTPC
Společnost Nanoxia už na Computexu 2015 představila svůj 'NanoXia Project', který připomněla ještě také letos na Gamescomu. Jeho výsledkem je skříň Nanoxia Project S označená za hi-end skříň pro HTPC sestavy.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Astronomové potvrdili teorii neúspěšných supernov Astronomové potvrdili teorii neúspěšných supernov
Astronomové mohli sledovat vůbec první případ hvězdy, která byla tak masivní, že přeskočila stádium supernovy a rovnou se zhroutila do podoby černé díry. Můžeme tak mluvit o první zaznamenané neúspěšné supernově.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Elon Musk představuje plány na kolonizaci Marsu Elon Musk představuje plány na kolonizaci Marsu
Elon Musk má se svou společností SpaceX velké plány. Vývoj znovupoužitelných raket vede k hlavnímu cíli: dobýt rudou planetu. Na včerejší konferenci Making Humans a Multiplanetary Species Elon Musk představil své plány.
Dnes,  aktualita, Kateřina Hoferková,  1 komentář
Desky Gigabyte s AM4 vyfoceny, co nabídnou? Desky Gigabyte s AM4 vyfoceny, co nabídnou?
Můžeme se těšit na novou generaci základních desek se socketem AMD AM4, která bude určena pro procesory Zen i nová APU BristolRidge. Na dvě takové se už můžeme podrobně podívat, na svědomí je má společnost Gigabyte.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře
Nissan ProPILOT Chair: jak sedět i ve frontě Nissan ProPILOT Chair: jak sedět i ve frontě
Ve firmě Nissan někoho napadllo, že by se dal využít systém ProPILOT vyvíjený pro autonomní vozidla i jiných způsobem. Vytvořil tak autonomní židle, které se mohou se svými pasažéry řadit do fronty.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek