www.svethardware.cz
>
>
>

Google snižuje velikost souborů JPEG a zvyšuje zdánlivou kvalitu

Google snižuje velikost souborů JPEG a zvyšuje zdánlivou kvalitu
, , aktualita
Společnost Google přichází s novým algoritmem Guetzli, který slibuje především podstatné snížení velikosti souborů JPEG, ovšem vedle toho má současně i zvýšit námi vnímanou kvalitu výsledných obrázků.
reklama
Nový algoritmus Google Guetzli (název pro sušenku ve švýcarské němčině) je otevřený, a tedy volně k dispozici pro využití a za úkol má především snížit velikost obrázků uložených ve formátu JPEG, a to o 35 procent. Google Research ale také uvádí, že dokáže zvýšit vnímanou kvalitu, a to prostě tím, že šetří na těch správných místech, která tolik nevnímáme, což se dá označit za obrazovou alternativu formátu MP3. Google již provedl srovnání algoritmu Guetzli s populárním otevřeným libjpeg a výsledky srovnání kvality mluví ze 75 % ve prospěch Guetzli.
originál vlevo, libjpeg uprostřed, Guetzli vpravo


Důležité také je, že Guetzli je zcela kompatibilní s již existujícími internetovými prohlížeči, zařízeními, aplikacemi pro editaci fotografií a s celým standardem JPEG. Zaměřuje se na kvantizační fázi celé ztrátové komprese, která se snaží vytvořit z těžko komprimovatelných neuspořádaných dat uspořádaná, což v případě formátu JPEG obvykle tvoří artefakty a při těžké kompresi i celkově ničí drobné detaily.
originál vlevo, libjpeg uprostřed, Guetzli vpravo


Guetzli dle Google Research využívá nový psychovizuální model Butteraugli se stovkami konstant, dle nějž se rozhoduje o tom, které barvy a detaily zachovat a které zahodit. Toto rozhodování tak probíhá na základě toho, co víme o celém lidském zrakovém vjemu a zpracování vizuální informace. Je také možné že i zde Google využil své nejnovější znalosti a schopnosti v oblastech strojového učení a neuronových sítí. To ale není jisté, nicméně právě proto mají výsledné komprimované obrázky více lahodit našemu oku.

Google Guetzli je volně k dispozici pro stažení z Githubu a pro využití webmastery, grafiky, designery, atd. Ti se ale také musí připravit na to, že kódování obrazových dat s Guetzli probíhá aktuálně pomaleji než v případě libjpeg a jiných.

Zdroj: ArsTechnica
reklama
Nejnovější články
Lexar uvádí USB 3.1 flashku JumpDrive Tough, vydrží téměř 150 °C Lexar uvádí USB 3.1 flashku JumpDrive Tough, vydrží téměř 150 °C
V nabídce USB flash disků se nově objevuje vysoce odolný model JumpDrive Tough. Zvládne pracovat v mrazu i za extrémního tepla, přežije vysoký tlak a nezahanbí se ani solidními přenosovými rychlostmi až 150 MB/s.
Dnes,  aktualita, Milan Šurkala
Kudrone, miniaturní dron do dlaně s podporou 4K videa Kudrone, miniaturní dron do dlaně s podporou 4K videa
Na Indiegogo byla spuštěna kampaň na maličký dron Kudrone, jehož cena zatím jen lehce přesahuje stovku dolarů. Umí přitom natáčet i 4K videosekvence, sledovat majitele a podporuje snadnou výměnu baterií pro pokračování v natáčení.
24.3.2017,  aktualita, Milan Šurkala,  2 komentáře
Platforma X399 s 16jádrovými Ryzen získává obrysy Platforma X399 s 16jádrovými Ryzen získává obrysy
O AMD jsme se nedávno dozvěděli, že se teprve chystá pořádně zaútočit na platformu Intel HEDT s procesory Broadwell-E, a to pomocé 16jádrových Ryzenů a platformy X399. Ta nyní už dostává přesnější obrysy.
24.3.2017,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře
Dell UP3218K: 32" obr s rozlišením 8K Dell UP3218K: 32" obr s rozlišením 8K
Dell právě vysílá na trh svůj nejnovější monitor, který je určen pro uživatele potřebující to nejvyšší dostupné rozlišení. Nenabídne totiž ani 4K, ani 5K, ale rovnou 8K čili celkově 33,2 megapixelů. Ovšem ani barvy nebudou dle všeho vůbec špatné.
24.3.2017,  aktualita, Jan Vítek
Razer zavádí svou měnu zGold a zSilver Razer zavádí svou měnu zGold a zSilver
Společnost Razer se rozhodla, že zavede vlastní virtuální měnu, a to ve snaze vytvořit "ucelenou ekonomiku pro hráče". Ti dostanou k dispozici zabezpečenou digitální peněženku zVault, kterou budou plnit mincemi zGold a zSilver.
24.3.2017,  aktualita, Jan Vítek