www.svethardware.cz
>
>
>

Google snižuje velikost souborů JPEG a zvyšuje zdánlivou kvalitu

Google snižuje velikost souborů JPEG a zvyšuje zdánlivou kvalitu
, , aktualita
Společnost Google přichází s novým algoritmem Guetzli, který slibuje především podstatné snížení velikosti souborů JPEG, ovšem vedle toho má současně i zvýšit námi vnímanou kvalitu výsledných obrázků.
reklama
Nový algoritmus Google Guetzli (název pro sušenku ve švýcarské němčině) je otevřený, a tedy volně k dispozici pro využití a za úkol má především snížit velikost obrázků uložených ve formátu JPEG, a to o 35 procent. Google Research ale také uvádí, že dokáže zvýšit vnímanou kvalitu, a to prostě tím, že šetří na těch správných místech, která tolik nevnímáme, což se dá označit za obrazovou alternativu formátu MP3. Google již provedl srovnání algoritmu Guetzli s populárním otevřeným libjpeg a výsledky srovnání kvality mluví ze 75 % ve prospěch Guetzli.
originál vlevo, libjpeg uprostřed, Guetzli vpravo


Důležité také je, že Guetzli je zcela kompatibilní s již existujícími internetovými prohlížeči, zařízeními, aplikacemi pro editaci fotografií a s celým standardem JPEG. Zaměřuje se na kvantizační fázi celé ztrátové komprese, která se snaží vytvořit z těžko komprimovatelných neuspořádaných dat uspořádaná, což v případě formátu JPEG obvykle tvoří artefakty a při těžké kompresi i celkově ničí drobné detaily.
originál vlevo, libjpeg uprostřed, Guetzli vpravo


Guetzli dle Google Research využívá nový psychovizuální model Butteraugli se stovkami konstant, dle nějž se rozhoduje o tom, které barvy a detaily zachovat a které zahodit. Toto rozhodování tak probíhá na základě toho, co víme o celém lidském zrakovém vjemu a zpracování vizuální informace. Je také možné že i zde Google využil své nejnovější znalosti a schopnosti v oblastech strojového učení a neuronových sítí. To ale není jisté, nicméně právě proto mají výsledné komprimované obrázky více lahodit našemu oku.

Google Guetzli je volně k dispozici pro stažení z Githubu a pro využití webmastery, grafiky, designery, atd. Ti se ale také musí připravit na to, že kódování obrazových dat s Guetzli probíhá aktuálně pomaleji než v případě libjpeg a jiných.

Zdroj: ArsTechnica
reklama
Nejnovější články
Objevily se fotografie stroje od Elona Muska na hloubení tunelů Objevily se fotografie stroje od Elona Muska na hloubení tunelů
Zdá se, že Elon Musk se pouští do svého projektu s tunely. Už dřív zveřejnil na Twitteru svůj zájem o hloubení tunelů sloužících k transportu, nyní se objevily fotografie ukazující stroj na kopání tunelů.
Včera,  aktualita, Kateřina Hoferková,  2 komentáře
QNAP TS-x53B: čtyřjádrové NAS s volným PCIe QNAP TS-x53B: čtyřjádrové NAS s volným PCIe
Společnost QNAP představuje řadu NAS serverů TS-x53B vybavených čtyřjádrovým procesorem, rozhraním USB typu C a také slotem PCI Express, který lze využít hned několika způsoby, což nám zajistí dostupné karty.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Prey přijde už brzy, jaké jsou nároky? Prey přijde už brzy, jaké jsou nároky?
Nadějná 3D akce Prey vyvíjená v Arkane Studios a distribuovaná Bethesdou přijde na trh už příští týden v pátek. Po letech spekulací, fám i obav o její zrušení se tak tato hra vrací v moderní podobě, aby navázala na původní kus z roku 2006.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Cassini úspešně proletěla mezi Saturnem a jeho prstenci Cassini úspešně proletěla mezi Saturnem a jeho prstenci
Na sondu Cassini jsme se naposledy zaměřili v době, kdy se už chystala na svůj premiérový průlet mezi Saturnem a jeho nejbližšími prstenci. Nebylo přitom vůbec jasné, zda sonda takový manévr vůbec přežije, ale podařilo se.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Acer Predator X27 podporuje HDR na 4K i vysoké obnovovací takty Acer Predator X27 podporuje HDR na 4K i vysoké obnovovací takty
Acer si připravil velice zajímavý herní monitor, který bude určen pro ty nejnadupanější herní sestavy. Nabízí totiž nativní rozlišení 4K, a to při obnovovací frekvenci až 144 Hz. Nádavkem tu máme také HDR, což znamená i vysoký jas.
Včera,  aktualita, Jan Vítek