www.svethardware.cz
>
>
>

Google TPU: sedmiletý skok dopředu ve strojovém učení

Google TPU: sedmiletý skok dopředu ve strojovém učení
, , aktualita
Společnost Google představila jednotku TPU, čili Tensor Processing Unit, která může posloužit při aplikacích využívajících strojové učení. V takových úlohách by TPU mělo být mnohem rychlejší než dnešní CPU, GPU nebo i specializované FPGA.reklama
Na každoroční konferenci I/O Developer v kalifornském Mountain View byla představena velice zajímavá novinka, a to "revoluční výpočetní akcelerátor" určený pro strojové učení, který má potenciál v této oblasti řádně rozhýbat zpomalující Mooreův zákon. Dle Googlu se nástup prvního TPU rovná třígeneračnímu (7 let) skoku ve vývoji počítačových čipů.

Google říká, že jeho Tensor Processing Unit dokáže při zpracování vhodných úkolů poskytnout nesrovnatelně vyšší výkon na watt než kterékoliv jiné výpočetní zařízení, jež je nyní na trhu. Jeden z inženýrů firmy, Norm Jouppi, k tomu také dodal, že TPU již pracují v datacentrech Googlu již více než rok, a tak už prokazatelně a v praxi potvrzují své výhody při strojovém učení a úkolech, jako je rozpoznávání objektů na fotografiích.

Označení TPU vychází z knihovny Tensor Flow, která slouží k počítání velice rozsáhlých matematických shluků dat (datasetů) a k jejich interpretaci pomocí obrazových grafů. Software byl původně vyvinut v Google Brain Team, jednoletém akademickém programu zameřeném na strojové učení, lingvistiku, vizualizaci dat a neurální sítě.

Sundar Pichai, CEO společnosti Google, k tomu poznamenal, že TPU pochopitelně nikdy nenahradí klasické procesory a grafické čipy. Jde o velice úzce zaměřený hardware pro vysoce specifické úkoly, jimiž jsou aktuálně TensorFlow a Cloud Machine Learning Alpha, kde se pracuje se sníženou přesností (FP16). Mimochodem, na výpočty v FP16 se orientuje i nová architektura Pascal od firmy NVIDIA. TPU je tak hardware přímo navržený pro FP16 a výhoda také je, že deska s ním je tak malá, že se vejde i do slotu pro HDD v datových centrech.

O výkonnostní skok do roku 2023 tak možná jde, ale pouze v oblasti strojového učení, přičemž TPU bude stále potřebovat výkon a schopnosti CPU a GPU. V současné době Google používá moduly s TPU pro svůj vyhledávací engine s využitím algoritmu RankBrain a také pro zpřesnění a vylepšení map včetně StreetView a vyhledávání cest. Firma také rovnou vyloučila možnost, že by tuto technologii komerčně poskytla jiným společnostem. Raději jim prý nabídne pronájem svých systémů pro strojové učení, o které se bude sama starat.

Zdroj: VentureBeat
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Vesmírná sonda Rosetta ukončila svou misi Vesmírná sonda Rosetta ukončila svou misi
Vesmírná sonda patřící Evropské kosmické agentuře včera po poledni slavnostně ukončila svou dlouhou pouť vesmírem. V závěru své dvanáctileté mise sonda dopadla na kometu, ze které sbírala data.
Včera,  aktualita, Kateřina Hoferková
Kostní implantáty vyrobené 3D tiskem pomohou lékařům Kostní implantáty vyrobené 3D tiskem pomohou lékařům
Tým amerických vědců z Northwestern University vyvíjí flexibilní kostní implantáty, které jsou vyráběny pomocí technologie 3D tisku. Tyto implantáty mohou pomoci například i v rozvojových zemích.
30.9.2016,  aktualita, Kateřina Hoferková
Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech
Ve spotřebitelském sektoru jsme už mnoho let odkázáni na 1Gb/s Ethernet, což se má brzy změnit. Můžeme se těšit až na propustnost 5 Gb/s, přičemž té bude možné dosáhnout na stávajících kabelových rozvodech.
30.9.2016,  aktualita, Jan Vítek,  7 komentářů
K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů
NVIDIA s představením generace Pascal odstartovala také kontroverzní program, když začala vydávat na trh karty série Founders Edition. Ty mnoho výrobců vidí jako snahu slíznout smetanu, ale tak to prý není.
30.9.2016,  aktualita, Jan Vítek
ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC
Dle Samsungu už mají brzy získat převahu SSD vybavená pro rozhraní PCI Express a protokol NVMe. Nástup nových ADATA SX8000 to jen dokazuje a jde prý také o první spotřebitelské modely vybavené 256Gbit paměťmi Intel / Micron 3D MLC.
30.9.2016,  aktualita, Jan Vítek