www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Hackeři ukradli asi miliardu dolarů. Mezi postiženými zeměmi je i ČR

Hackeři ukradli asi miliardu dolarů. Mezi postiženými zeměmi je i ČR
, , aktualita
Skupina kybernetických zločinců během posledních dvou let ukradla z bank po celém světě asi miliardu dolarů. Celkem napadla banky ve 25 zemích světa, mezi ně se naneštěstí počítá i Česká republika.reklama
Stále aktivní gang napadá sítě bank malwarem a následně monitoruje počítače zaměstnanců. Bohužel se dostali už tak hluboko do bankovních sítích, že již pochopili vnitřní principy chodu bank, takže své počínání dokáží skvěle maskovat.

Až podivuhodné se může zdát, že v některých případech se zločinci naučili, jak funguje systém bankovních převodů, jen tím, že vizuálně sledovali počítače vyšších činovníků a správců. Když už věděli vše o převodech i o práci úředníků, nebylo pro ně těžké napodobit jejich práci, aby mohli vyřídit převod peněz a proplatit je.

Kromě již zmíněné České republiky byly napadeny i země jako Austrálie, Brazílie, Bulharsko, Čína, Francie, Hongkong, Indie, Irsko, Island, Kanada, Maroko, Nepál, Německo, Norsko, Pákistán, Polsko, Rumunsko, Rusko, Španělsko, Švýcarsko, Ukrajina, USA nebo Velká Británie. Což jen svědčí o vychytralosti a úspěšnosti celého zločineckého projektu. Avšak žádné z bank nebyly jmenovány. Do celé akce proti gangu se již zapojily i vyšetřovací organizace, jako jsou Interpol nebo Europol.

Každá krádež zabrala asi dva až čtyři měsíce. Počítače byly během ní nakaženy škodlivým malwarem. Kontaminovány byly poměrně jednoduchým způsobem, a to posíláním cílených mailů pro zaměstnance. Potom už si stačilo takový mail jen otevřít. Samozřejmě nevypadal škodlivě, ale stačilo jednou kliknout a do počítače se nainstalovat nebezpečný program, který následně monitoroval, co se na daném počítači děje.

Pro krádeže používali několik postupů. První byl, že zadali bankovní převod nebo použili online bankovnictví, aby z nich následně poslali peníze na své bankovní účty do Číny nebo USA. Další případ mochl nastat, když se jim doslova nafukovaly zůstatky na jejich účtech. Každý měsíc se desetkrát zvětšily a potom byla část odeslána na jejich jiný účet, to se pravidelně opakovalo. Tento případ zcela zřetelně ukazuje, jaké pravomoci měli a mají v bankovních systémech.

Poslední zaznamenaný případ byl, když naprogramovali bankomaty, aby v určitý čas vydávaly peníze. Jednoduše jen nastavili daný čas a potom tam přišli a bankomat sám od sebe vychrlil velké částky peněz.

Už jen zbývá dodat, že se skupina podvodníků jmenuje Carbanak a že pravděpodobně pocházejí z Ruska, Ukrajiny nebo dalších částí Evropy, případně z Číny. Bližší informace bohužel k dispozici nejsou.

Zdroj: www.pcworld.com
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
SpaceX vyzkoušelo Raptor, motor pro mise na Mars SpaceX vyzkoušelo Raptor, motor pro mise na Mars
Společnost SpaceX má s ohledem letů na Mars velice ambiciózní plány, do nichž spadá také využití silnějších motorů, než jaká má dnes k dispozici. Jedná se o vyvíjený Raptor, který byl nyní vůbec poprvé vyzkoušen.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
AMD Zen Plus: 7nm APU Gray Hawk přijde v roce 2019 AMD Zen Plus: 7nm APU Gray Hawk přijde v roce 2019
Nyní je aktuální generace APU Bristol Ridge, ale my už se můžeme podívat do budoucnosti, kde se rýsují již 7nm APU založená na procesorové architektuře Zen Plus. Jde o Gray Hawk chystané na rok 2019.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Twitter nejspíše hledá, kdo by jej mohl koupit Twitter nejspíše hledá, kdo by jej mohl koupit
Agentura Reuters přinesla zprávu, že Twitter vyjednává s hned několika technologickými společnostmi a hledá mezi nimi tu, která by jej byla ochotna koupit. Není to ani tak moc překvapivé vzhledem k tomu, jaké finanční výsledky Twitter má v posledních letech.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Šestá Civilizace se blíží, co budeme potřebovat? Šestá Civilizace se blíží, co budeme potřebovat?
Už za necelý měsíc si budeme moci zahrát šestý díl hry Civilization Sida Meiera. Vývojářské studio Firaxis společně s 2K Games nyní oznamuje, jaké jsou minimální a doporučené specifikace pro PC. Stačit bude i slabší sestava.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
NVIDIA chystá 75W GeForce GTX 1050 a 1050 Ti NVIDIA chystá 75W GeForce GTX 1050 a 1050 Ti
Už dříve se objevily informace o chystané kartě NVIDIA GeForce GTX 1050, přičemž dnes už se můžeme podívat na očekávané specifikace také lepší verze s označením GTX 1050 Ti. Co nám tyto modely s TDP pod 75 W nabídnou?
Dnes,  aktualita, Jan Vítek