www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

HairWorks v Zaklínačovi 3: zabiják výkonu na Radeonech?

HairWorks v Zaklínačovi 3: zabiják výkonu na Radeonech?
, , aktualita
Tématem posledních dní je zbrusu nový díl Zaklínače, který s sebou přinesl také NVIDIA HairWorks pro realistické ztvárnění vlasů (či chlupů). Jak je to ale s dopadem na výkon na kartách NVIDIA a AMD?reklama
HairWorks má na svědomí společnost NVIDIA, a tak lze očekávat, že právě na kartách GeForce bude pracovat lépe než na kartách AMD Radeon. Tím máme na mysli především to, že zapnutí HairWorks se na GeForce méně projeví poklesem snímkovací frekvence. To řeší i test provedený serverem Eurogamer.net.

Autoři testu použili hru Witcher 3 s patchem verze 1.0.3, který řeší několik problémů a mezi nimi má i zvýšit výkon při použití NVIDIA HairWorks. Vedle toho se máme dočkat i vyšší stability, více FPS ve filmových scénách i v různých menu hry, nižší inputlag klávesnice a pak tu jsou samozřejmě také různé opravy týkající se samotné hry. Podívejme se ale už na onen test. Proveden byl na počítači s Core i7 4790K, 8 GB RAM a kartách NVIDIA GeForce GTX 970 a R9 290X (rozlišení Full HD). V samotném videu pak uvidíte aktuální framerate i frametime týkající se obou karet a zapnutého či vypnutého HairWorks (celkem tedy čtyři hodnoty).


1920x1080, nastavení kvality na Ultra
GTX 970
R9 290X
HairWorks zapnuto
24,0 * / 39,4 **18,0 / 26,3
HairWorks vypnuto
36,9 / 51,938,0 / 49,6
*/ nejnižší FPS **/ průměrné FPS


Vybraná scéna ukazuje boj dvou zaklínačů s griffinem, takže HairWorks skutečně je využito a dle výsledků testu má dopad na celkový výkon, a to značný. Však i na kartě GTX 970 se dočkáme poklesu průměrných FPS z 52 na 39 a u R9 290X je to z 50 dokonce až na 26. Výkon těchto karet je přitom bez HairWorks velmi podobný, ale pokud realistické ztvárnění a animaci vlasů zapneme, je to zabiják výkonu především pro karty AMD.

Richard Huddy z AMD si tak postěžoval, že jeho firma spolupracovala s CD Projekt RED od začátku a výkon na jejích kartách vypadal dobře. Ovšem dva měsíce před vypuštěním hry přišla integrace GameWorks do hry společně s HairWorks, který "kompletně sabotoval výkon karet AMD", prý "skoro jako by byl využit pro tento účel". To Brian Burke z GameWorks pochopitelně popřel a řekl, že účelem je poskytnout zákazníkům lepší grafické ztvárnění hry, ovšem zástupce CD Projekt RED potvrdil, že kód HairWorks nemůže být optimalizován pro karty firmy AMD.

Majitelé karet AMD tak mají dnes jedinou možnost, a to HairWorks v nastavení hry prostě vypnout, však nejde o tak zásadní vylepšení celkové grafiky na to, aby obětovali téměř polovinu FPS a to se pohybovalo pod hranicí 30. Pak bude výkon R9 290X a GTX 970 srovnatelný, přičemž i cena karet je srovnatelná, možná mírně ve prospěch AMD.

Zdroj: Eurogamer
Nejpopulárnější grafické karty
reklama
Nejnovější články
Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence
Velké světové technologické společnosti Google, Microsoft, Facebook, Amazon a IBM se rozhodly, že vytvoří partnerskou organizaci, která bude sledovat a usnadňovat vývoj technologií umělé inteligence. Co to znamená?
Včera,  aktualita, Jan Vítek
D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity
Kanadská společnost D-Wave si nárokuje prvenství jako prodejce komerčně dostupného kvantového počítače. Podívejme se na to, co má v rukou nyní, neboť se pochlubila s modelem využívajícím 2048 quibitů.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta
Již nějaký ten pátek víme, že NVIDIA se chystá po generaci GPU Pascal přijít s čipy Volta. Ty ještě v případě grafických karet zdaleka nejsou aktuální, ovšem to NVIDII nezabránilo představit nový produkt Xavier, který je na GPU Volta postaven.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
USB-IF oznamuje USB Audio, náhradu za jacky USB-IF oznamuje USB Audio, náhradu za jacky
USB Implementers Forum oznamuje nový standard pro využití moderního konektoru USB Type-C. Jedná se o USB Audio Device Class 3.0, který má posloužit jako hlavní řešení pro připojení rozličných zařízení.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  4 komentáře
Samsung o budoucnosti SSD: NVMe pošle HDD k ledu Samsung o budoucnosti SSD: NVMe pošle HDD k ledu
Společnost Samsung nedávno představila své nové produkty, ale při té příležitosti se také rozpovídala o své vizi budoucnosti SSD. Jak mají tedy tato úložná zařízení postupně nahrazovat pevné disky a co jim k tomu pomůže?
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  3 komentáře