Harvardská Robobee se naučila i plavat

Harvardská Robobee se naučila i plavat
, , aktualita
Harvardští inženýři vyvíjejí miniaturního létajícího robota velikosti hmyzu, který již v roce 2007 poprvé letěl. Jde o Robobee, říkejme jí tedy mechanická včela, která nyní učinila další krok a naučila se plavat a potápět.reklama
Nyní se tedy z Robobee dle jejích autorů stal "the first-ever aerial and aquatic capable insect-scale robot", čili vůbec první létající a vodní robot velikosti hmyzu. Inženýři z Harvard John Poulson School a Wyss Institute na něm tedy pracují již více než deset let a nyní se jim podařilo svou mechanickou včelu upravit tak, aby byla schopna přejít z letu pod vodu. Inspirovali se přitom u papuchalků, "severských papoušků", jejichž let a potápění sledovali a následně využili nabyté znalosti k úpravě piezoelektrického pohonu Robobee.

Ve vzduchu mechanická včela také napodobuje let hmyzu, k čemuž je vybavena i vhodnými blankovitými křídly, jimiž mává asi 120krát za sekundu. Aby se ponořila do vody, musí se nejdřív vhodně natočit, přestat mávat a spadnout dolů, aby překonala povrchové napětí vodní hladiny. Právě toho bylo složité docílit, protože Robobee je velice lehká a má celkově velký povrch. Pod vodou Robobee trošku upraví sklon svých křídel a začne plavat, přičemž pochopitelně už nepohybuje křídly tak rychle.

Bohužel, opačným směrem to zatím nefunguje, takže Robobee nedokáže z vody vzlétnout. Tvůrci ale věří, že by to měly zvládnout podstatně větší modely, jež by využily stejnou technologii. Zatím se můžete podívat na video ukazující Robobee v letu i pod vodou.


Větší Robobee by si také mohla nést vlastní zdroj energie. V tomto stavu musí být napájena i řízena externě pomocí tenounkého kabelu, který k ní vede. Největším problémem tedy pro Robobee je najít dostatečně malý a výkonný zdroj energie a pak i získat svůj "mozek", čili řídicí elektroniku, díky níž by mohla být alespoň částečně autonomní nebo alespoň řízená na dálku.

Zdroj: Hexus.net

Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Kingdom Come: Deliverance, nadějné sázavské RPG Kingdom Come: Deliverance, nadějné sázavské RPG
Společnost Warhorse Studios už od roku 2011 pracuje na hře, která bude zajímat zvláště české hráče. Jde totiž o RPG z prostředí samotného srdce českých zemí, a to na počátku 15. století. My se na ni teď podíváme podrobněji.
Dnes,  preview, Jan Vítek
Dell po akvizici EMC posiluje i cloudové partnerství s Master Internet Dell po akvizici EMC posiluje i cloudové partnerství s Master Internet
Serverhostingová společnost Master Internet byla v průběhu léta vybrána jako jedna z prvních pro nový progresivní typ partnerství společnosti Dell sdružující ověřené cloudové a hostingové poskytovatele.
Dnes,  inzerce, PR článek
Kde se na ICT trhu hodně přiostřuje konkurence nejen mezi giganty? Kde se na ICT trhu hodně přiostřuje konkurence nejen mezi giganty?
Jde o dva poměrně nové segmenty trhu informačních a komunikačních technologií, které již teď přinášejí dostatečně zajímavé technologie zákazníkům. Přitom jsme teprve na počátku rozvoje těchto segmentů a přínos příslušných řešení se podle všeho bude stupňovat.
Včera,  aktualita, Michal Hala
V USA byl poprvé odsouzen hacker za pomoc ISIS V USA byl poprvé odsouzen hacker za pomoc ISIS
Americký soud potrestal dvaceti lety vězení muže kosovského původu, který měl bez oprávnění proniknout do databází a získaná osobní data poskytovat teroristům z tzv. Islámského státu za účelem vytváření seznamu potenciálních cílů.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik
Trust představuje herní myš GXT 177, v obchodech bude od října Trust představuje herní myš GXT 177, v obchodech bude od října
Známý výrobce periferií Trust si pro nás připravil herní myš, která má uspokojit i náročnější hráče. Design je symetrický, takže si na své přijdou praváci i leváci. Dále se myš chlubí snímačem Avago 9800, RGB podsvícením a osmi tlačítky.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik