HGST uvádí světově první 10TB pevný disk

HGST uvádí světově první 10TB pevný disk
, , aktualita
Společnost HGST, nyní vlastněná firmou Western Digital, představila nový pevný disk Ultrastar Archive Ha10, který znamená pokoření hranice 10 TB. Kapacita pevných disků tedy nepřestává růst a v tomto případě díky technologiím HelioSeal a SMR.reklama
Nový disk HGST Ultrastar Archive Ha10 pochopitelně nenabídne plnou kapacitu 10 TB (či přesněji TiB), neboť dle výrobců disků je 1 TB přesně 1000 GB (a dále), takže ve skutečnosti bude kapacita nižší. Ale to je obecně známý fakt. Povězme si raději o tom, že HGST zde kombinuje svou platformu HelioSeal a záznam SMR.

Firma tak plní disky heliem, které má pouze sedminovou hustotu vzduchu, díky čemuž uvnitř disku dochází k nižšímu tření, tedy lépe řečeno je tu nižší odpor prostředí. Díky tomu se tvoří i méně odpadního tepla, i spotřeba je nižší a výrobce také udává vysokou spolehlivost s hodnotou MTBF 2,5 milionu hodin. Vysoké kapacity bylo dosaženo pomocí záznamu SMR (Shingled Magnetic Recording), který již loni prezentovala společnost Seagate. Ten vytváří záznam s vysokou hustotou díky tomu, že částečně překrývá stopy na plotnách a od toho získal označení shingled, protože záznam stop připomíná šindele.

Ultrastar Archive Ha10 je určen především pro podniky, však se dá očekávat, že nepůjde o nic levného. Nicméně žádný uživatel by asi disk s takovou kapacitou neodmítl. Výrobce také uvádí, že 10 TB není pro použité technologie konečná. Zápis SMR má potenciál jít ještě dále a dosáhnout záznamové kapacity až 3 biliony bitů na čtverečný palec, díky čemuž by se měly objevit 18TB pevné disky. Pak už asi nastoupí zbrusu nová technologie HAMR, která dle Seagate umožní na čtverečný palec dostat až 10 bilionů bitů a takový disk by nabídl 60 TB kapacity.

Zdroj: Hexus.net
Nejpopulárnější pevné disky
reklama
Nejnovější články
Nanoxia Project S: skříň pro hi-end HTPC Nanoxia Project S: skříň pro hi-end HTPC
Společnost Nanoxia už na Computexu 2015 představila svůj 'NanoXia Project', který připomněla ještě také letos na Gamescomu. Jeho výsledkem je skříň Nanoxia Project S označená za hi-end skříň pro HTPC sestavy.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Astronomové potvrdili teorii neúspěšných supernov Astronomové potvrdili teorii neúspěšných supernov
Astronomové mohli sledovat vůbec první případ hvězdy, která byla tak masivní, že přeskočila stádium supernovy a rovnou se zhroutila do podoby černé díry. Můžeme tak mluvit o první zaznamenané neúspěšné supernově.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Elon Musk představuje plány na kolonizaci Marsu Elon Musk představuje plány na kolonizaci Marsu
Elon Musk má se svou společností SpaceX velké plány. Vývoj znovupoužitelných raket vede k hlavnímu cíli: dobýt rudou planetu. Na včerejší konferenci Making Humans a Multiplanetary Species Elon Musk představil své plány.
Dnes,  aktualita, Kateřina Hoferková,  1 komentář
Desky Gigabyte s AM4 vyfoceny, co nabídnou? Desky Gigabyte s AM4 vyfoceny, co nabídnou?
Můžeme se těšit na novou generaci základních desek se socketem AMD AM4, která bude určena pro procesory Zen i nová APU BristolRidge. Na dvě takové se už můžeme podrobně podívat, na svědomí je má společnost Gigabyte.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře
Nissan ProPILOT Chair: jak sedět i ve frontě Nissan ProPILOT Chair: jak sedět i ve frontě
Ve firmě Nissan někoho napadllo, že by se dal využít systém ProPILOT vyvíjený pro autonomní vozidla i jiných způsobem. Vytvořil tak autonomní židle, které se mohou se svými pasažéry řadit do fronty.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek