reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

HighPoint doplní Váš počítač o Ultra ATA/133

18.9.2001, Petr Klabazňa, článek
HighPoint doplní Váš počítač o Ultra ATA/133
S řadiči HighPoint se nesetkáváme v souvislosti s připojením IDE zařízení přes Ultra ATA poprvé. Proto nebylo divu když se zanedlouho poté, co Maxtor oznámil svůj pevný disk na Ultra ATA133, přišel se svým prvním čipem. Dnes je již ale nabídka baculatější...
S řadiči HighPoint se nesetkáváme v souvislosti s připojením IDE zařízení přes Ultra ATA poprvé. Proto nebylo divu když se zanedlouho poté, co Maxtor oznámil svůj pevný disk na Ultra ATA133, přišel s čipem HPT372. Tento čip tvoří dvojitý UDMA / ATA 133 řadič a je možné na něj připojit až čtyři IDE zařízení. Zároveň je navržen pro snadnou integraci do základních desek, které tak funkčně povýší na ATA133 (to v případě pokud stávající čipset ATA133 nedisponuje).



Z technické specifikace výrobce jsou kromě zpětné kompatibility zajímavé především RAID funkce (nabízí RAID 0, 1, 0+1) a SW podpora pro Windows 9x, NT 4.0, 2k a Linux. Naproti tomu zařazení Hot Swap schopností uvítají uživatelé např. při odpojení disku, kdy nebude třeba počítač v důsledku odpojení vypínat.

Zanedlouho po HPT372 oznamuje HighPoint další - tentokráte vylepšený - ATA133 RAID řadič. pod označením HPT374 se skrývá možnost připojení až celkem osmi IDE zařízení (4 kanály). A všechny opět s podporou ATA133, tedy s datovým tokem 133 MB/s.



U modelu HPT374 jsou k dispozici již 4 kanály (8 IDE zařízení), ale na druhou stranu se nezměnila úroveň podpory pole RAID, funkce RAID 0, 1 a 0+1 jsou stejné jako u předchozího modelu. Zároveň ale došlo ke zvětšení pouzdra, z původního 144 pinového LQFP u HPT372 na 208 pinový LQFP u HPT374.

V této souvislosti je možné uvažovat i o účelnosti použití .. HPT372 je určen pro integraci ATA133 řadiče do základních desek a HPT374 jako samostatná PCI karta řadiče (důvodem by mohla být složitost PCB - spojů desky s plošnými spoji). V každém případě je však HighPoint možným řešením jak ATA133 "dostat" do PC, alespoň do doby, než se objeví nové čipsety...


Zdroj HighPoint
reklama