www.svethardware.cz
>
>

Holanďané uložili data s hustotou 500 Tb na čtverečný palec

Holanďané uložili data s hustotou 500 Tb na čtverečný palec
, , aktualita
Holandští výzkumníci z technické univerzity ve městě Delft vytvořili praktickou studii úložného zařízení, které využívá pro ukládání jednotlivé atomy. Díky tomu dosahuje velice vysoké hustoty, která je dnešními aplikovanými technologiemi nedosažitelná.reklama
Holanďané tak mají v rukou prý fungující prototyp (jak uvidíme s velkými rezervami), který dokáže na jeden palec čtverečný uložit 500 terabitů dat, což je zhruba 500x více, než dokáží dnešní nejlepší pevné disky. To znamená pevné disky s překrývanými stopami, jež využívají technologie SMR, PMR a v případě firmy HGST také HelioSeal.

Jako obvykle nám autoři připravili nějaké přirovnání a v tomto případě je dle nich možné uložit veškeré knihy, které kdy lidé napsali na plochu o velikosti poštovní známky, jak se vyjádřil Sander Otte, jeden z autorů.

Zkonstruovaný prototyp používá jako základ plochý měděný podklad, který byl náhodně pokryt cca 60.000 atomy chlóru, mezi nimiž bylo ponecháno nějaké místo, aby bylo možné je přesouvat. To následně zajistilo zařízení STM (Scanning Tunnelling Microscope), které přeuspořádalo atomy do podoby, jakou můžete vidět na spodním obrázku, aby je bylo možné dle rozmístění jednotlivých atomů číst.

Jak vidíte, nejde zrovna o zařízení, které by bylo připraveno pro komerční nasazení, nebo se k tomu jen blížilo. Největší problém je rychlost, neboť uvodní formátování úložného prostoru pro zápis 1 kB dat zabralo asi týden. Zato jejich přepsání pro změnu uložených dat už trvalo "pouze několik hodin". Navíc je pochopitelně nutné, aby zařízení pracovalo v naprosto čistém prostředí, a to rovnou ve vakuu a navíc při velmi nízkých teplotách zajištěných tekutým dusíkem.

Sami autoři tohoto zařízení tak přiznávají, že technologie pro ukládání dat v atomickém měřítku jsou ještě od nás vzdáleny, ale tato ukázka předvedla, že by to nějak podobně mohlo jít. Nyní se zaměří na využití jiných materiálů, než je měď jako podklad a chlór jako zapisovací materiál.

Zdroj: Hexus.net
Nejpopulárnější pevné disky
reklama
Nejnovější články
Kingdom Come: Deliverance, nadějné sázavské RPG Kingdom Come: Deliverance, nadějné sázavské RPG
Společnost Warhorse Studios už od roku 2011 pracuje na hře, která bude zajímat zvláště české hráče. Jde totiž o RPG z prostředí samotného srdce českých zemí, a to na počátku 15. století. My se na ni teď podíváme podrobněji.
Dnes,  preview, Jan Vítek
Dell po akvizici EMC posiluje i cloudové partnerství s Master Internet Dell po akvizici EMC posiluje i cloudové partnerství s Master Internet
Serverhostingová společnost Master Internet byla v průběhu léta vybrána jako jedna z prvních pro nový progresivní typ partnerství společnosti Dell sdružující ověřené cloudové a hostingové poskytovatele.
Dnes,  inzerce, PR článek
Kde se na ICT trhu hodně přiostřuje konkurence nejen mezi giganty? Kde se na ICT trhu hodně přiostřuje konkurence nejen mezi giganty?
Jde o dva poměrně nové segmenty trhu informačních a komunikačních technologií, které již teď přinášejí dostatečně zajímavé technologie zákazníkům. Přitom jsme teprve na počátku rozvoje těchto segmentů a přínos příslušných řešení se podle všeho bude stupňovat.
Včera,  aktualita, Michal Hala
V USA byl poprvé odsouzen hacker za pomoc ISIS V USA byl poprvé odsouzen hacker za pomoc ISIS
Americký soud potrestal dvaceti lety vězení muže kosovského původu, který měl bez oprávnění proniknout do databází a získaná osobní data poskytovat teroristům z tzv. Islámského státu za účelem vytváření seznamu potenciálních cílů.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik
Trust představuje herní myš GXT 177, v obchodech bude od října Trust představuje herní myš GXT 177, v obchodech bude od října
Známý výrobce periferií Trust si pro nás připravil herní myš, která má uspokojit i náročnější hráče. Design je symetrický, takže si na své přijdou praváci i leváci. Dále se myš chlubí snímačem Avago 9800, RGB podsvícením a osmi tlačítky.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik