www.svethardware.cz
>
>
>
>

Holografický procesor v MS HoloLens odhalen

Holografický procesor v MS HoloLens odhalen
, , aktualita
Microsoft už umožnil, aby si jakýkoliv zájemce mohl za krásné 3000 dolarů koupit brýle HoloLens pro rozšířenou realitu. Bylo už tak i na čase, abychom se dozvěděli něco o tom, jaký hardware se uvnitř nich skrývá.reklama
Brýle pro rozšířenou realitu jsou daleko složitější hardware už jen kvůli tomu, že musí být schopny pracovat pouze s vlastními zdroji a případnou bezdrátovou konektivitou. Musí se tak samy orientovat v prostoru, identifikovat okolní objekty a případně je využít třeba jako projekční plochu. Musí tak být schopny pracovat jen s energií vlastních baterií, což zase přináší otázky, jak výkonný může být jejich hardware a co vše zvládne. Nelze samozřejmě čekat, že výsledná grafika bude dosahovat kvality toho, co nám může předložit moderní počítač napojený na VR headset.

Microsoft už dříve odhalil, že jeho HoloLens pracují s kombinací 14nm procesoru x86, a to Intel Atom "Cherry Trail" s jistým Microsoft HPU. Jedná se o holografický procesor, jak jej firma vzletně nazývá a nyní jej představil Nick Baker na kalifornském symposiu Hot Chips v Cupertinu.

Jde o speciální čip vyrobený firmou TSMC, a to jejím 28nm procesem, který nese celkově 24 DSP jader Tensilica a celkově se skládá ze 65 milionů logických hradel, 8 MB paměti SRAM a po ruce má 1 GB paměti LPDDR3 RAM. Samotný je umístěn v pouzdře typu BGA s rozměry 12 x 12 mm. Je tak vidět, že nejde o nic výjimečného z hlediska hardwaru, ale zato bude tento čip pochopitelně vysoce specializovaný, a tedy efektivní.

Dle The Register má toto HPU potřebovat méně než 10 W a jako standardní rozhraní využívá PCI Express, které se pravděpodobně využívá právě pro spojení s procesorem Intel Atom. Data z HPU jsou do procesoru odesílána prý ve stavu, který vyžaduje jen minimální míru dalšího zpracování, takže můžeme říci, že HPU zde funguje prostě jako hardwarový akcelerátor, a to možná podobně, jako fungovaly první 3Dfx pracující po boku 2D grafických karet. Procesor Atom má vlastní 2 GB operační paměti a běží na speciální verzi Windows 10. Dále tu je 64 GB paměti pro data a do celkové hmotnosti 579 gramů se vejde také baterie pro 2 až 3 hodiny práce.


Je tak zřejmé, že efektivita hardwarové výbavy by se dala ještě zvýšit, a to vytvořením celého SoC spojujícího procesor s HPU, což by však nešlo bez spolupráce s Intelem nebo AMD, pokud by Microsoft chtěl zůstat u architektury x86. Windows 10 však jsou u ve verzi pro ARM a v takovém případě by Microsoft už relativně brzy mohl mít i 10nm SoC kombinující procesor ARM s HPU (Intel se chystá procesory ARM pro firmu LG vyrábět již v dohledné době). Nyní jde ale v prvé řadě o vývoj celé technologie, než o optimalizaci spotřeby a výkonu.

Zdroj: Hexus.net

Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence
Velké světové technologické společnosti Google, Microsoft, Facebook, Amazon a IBM se rozhodly, že vytvoří partnerskou organizaci, která bude sledovat a usnadňovat vývoj technologií umělé inteligence. Co to znamená?
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity
Kanadská společnost D-Wave si nárokuje prvenství jako prodejce komerčně dostupného kvantového počítače. Podívejme se na to, co má v rukou nyní, neboť se pochlubila s modelem využívajícím 2048 quibitů.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta
Již nějaký ten pátek víme, že NVIDIA se chystá po generaci GPU Pascal přijít s čipy Volta. Ty ještě v případě grafických karet zdaleka nejsou aktuální, ovšem to NVIDII nezabránilo představit nový produkt Xavier, který je na GPU Volta postaven.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
USB-IF oznamuje USB Audio, náhradu za jacky USB-IF oznamuje USB Audio, náhradu za jacky
USB Implementers Forum oznamuje nový standard pro využití moderního konektoru USB Type-C. Jedná se o USB Audio Device Class 3.0, který má posloužit jako hlavní řešení pro připojení rozličných zařízení.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  3 komentáře
Samsung o budoucnosti SSD: NVMe pošle HDD k ledu Samsung o budoucnosti SSD: NVMe pošle HDD k ledu
Společnost Samsung nedávno představila své nové produkty, ale při té příležitosti se také rozpovídala o své vizi budoucnosti SSD. Jak mají tedy tato úložná zařízení postupně nahrazovat pevné disky a co jim k tomu pomůže?
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře