www.svethardware.cz
>
>

Hráči objevili strukturu bílkoviny rychleji než vědci

Hráči objevili strukturu bílkoviny rychleji než vědci
, , aktualita
Hráči on-line hry Foldit dosáhli dalšího objevu, během kterého navíc porazili vědce, univerzitní studenty i počítačové algoritmy. Jejich úspěch spočívá ve zjištění struktury jedné bílkoviny, která možná zabraňuje vzniku Alzheimerovy choroby.reklama
On-line hra Foldit vznikla před pěti lety jako projekt Washingtonské univerzity s cílem zapojit širokou veřejnost do výzkumu struktury různých druhů bílkovin. Za tu dobu se hráčům povedlo dosáhnout řady objevů. Poslední z nich je navíc zajímavý v tom, že proběhl v rámci studie, jejíž výsledky potvrzují pozitivní vliv běžných lidí na výzkumy. Na stejném úkolu, tedy na základě biochemických dat zjistit strukturu určité bílkoviny, pracovalo ve stejnou chvíli (ale nezávisle na sobě) 469 hráčů hry Foldit, dva zkušení krystalografové, 61 vysokoškolských studentů používajícíchmodelovací program a dva počítačové algoritmy. Vědci a studenti pracovali na rozdíl od hráčů každý samostatně.
Hru Foldit si může každý zdarma stáhnout z oficiálních stránek


Nejrychleji se objev povedl právě hráčům, a tak bylo dokázáno, že i laikové s dobrou představivostí trojrozměrných objektů mohou pomoct v činnostech, které byly ještě donedávna vyhrazeny jen vědcům. Vytváření map elektronové hustoty je přitom jinak procesem poměrně náročným na pracovní sílu a náchylným k chybám. Vědci se tak mohou věnovat jiným činnostem, u nichž nelze použít podobnou pomoc veřejnosti, hráči totiž za pomocí hry Foldit zvládnou modelaci stejně kvalitně, nebo dokonce ještě lépe než vystudovaní krystalografové. Pro hráče je potom hraní hry nejen zábavně a přitom užitečně stráveným časem, ale navíc se mohou během něj mohou dozvědět něco o bílkovinách.

Takový proces učení přitom považují vědci za přirozenější než biflování ze skript či učebnic, proto spoluautor studie, Scott Horowitz z Michganeské univerzity, hodlá používat hru Foldit v běžné výuce. Do každé funkce v lidském těle jsou nějak zapojeny bílkoviny, a tak je jejich výzkum velmi důležitý. Hráči Foldit pomohli analýzou dané bílkoviny objevit celou novou skupinu bílkovin, které nejspíš pomáhají v prevenci vzniku amyloidních plaků podílejících se na onemocnění jako Alzheimerova choroba.

Zdroj: Ns.umich.edu
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Google GNMT: překladový systém slibuje téměř "lidskou kvalitu" Google GNMT: překladový systém slibuje téměř "lidskou kvalitu"
Společnost Google pro svou službu Translate připravila nový překladový systém GNMT, o němž říká, že výrazně sníží počet chyb. Google dokonce uvádí, že se úroveň překladu systému GNMT blíží tomu, čeho jsou schopni lidé.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Číňané tvrdí, že mají kvantový radar proti technologii stealth Číňané tvrdí, že mají kvantový radar proti technologii stealth
Čínská armáda uvedla, že vynalezla kvantový radar, proti němuž by byla technologie stealth, do níž americká armáda investovala stovky miliard dolarů, naprosto bezradná. Číňané by tak výrazně ovlivnili poměr sil.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  1 komentář
O koupi Twitteru má zájem i Disney O koupi Twitteru má zájem i Disney
Samotná společnost Disney dle serveru TechCrunch nyní má vyjednávat s bankami, aby zjistila, zda si může dovolit akvizovat Twitter, jehož hodnota na burze nedávno prudce vzrostla. Co by z toho takový Disney ale mohl mít?
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Xbox One S v edici Audi R8: autokonzole pro Forza Horizon 3 Xbox One S v edici Audi R8: autokonzole pro Forza Horizon 3
Herním světem v těchto dnech hýbe nová závodní hra Forza Horizon 3, kterou vydává Microsoft, a tak není ani divu, že se objevila speciální edice konzole Xbox One S. Ta je laděna do tvarů automobilu Audi R8, ovšem koupit si ji nemůžeme.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  1 komentář
EIZO CG2730 a CS2730: 27" dvojka pro náročné EIZO CG2730 a CS2730: 27" dvojka pro náročné
Společnost EIZO si připravila dva nové monitory z řady ColorEdge, které umožňují hardwarovou kalibraci obrazu a jsou určeny pro zpracování fotografií, videa a vůbec práci s grafikou. Co všechno nám nabídnou?
Včera,  aktualita, Jan Vítek