www.svethardware.cz
>
>
>

Hrozba z počítačů Lenovo nalezena v tuctu aplikací

Hrozba z počítačů Lenovo nalezena v tuctu aplikací
, , aktualita
Minulý týden se začalo diskutovat o Lenovu, které především na konci minulého roku prodávalo své počítače vybavené softwarem od Superfish. Ten představuje velkou bezpečnostní hrozbu týkající se protokolu HTTPS.reklama
Software firmy Superfish na počítačích Lenovo má oficiálně nabízet uživatelům další reklamy, které umisťuje do webových stránek, což je samo o sobě od Lenova už krok zcela vedle. Jenomže se ukázalo, že jeho součástí je také certifikát, který umožní stylem man-in-the-middle zprostředkovat podvrhnuté stránky, jež se tváří jako pravé a ověřené protokolem HTTPS. A jak se nyní ukázalo tento problém se zdaleka netýká pouze Superfish a Lenova.

Stejně pracuje třeba i Trojan.Nurjax, který byl Symantecem odhalený v prosinci. Ten je schopen převzít kontrolu nad webovými prohlížeči a stáhnout další malware, přičemž také dokáže obejít ochranu danou protokolem HTTPS. Spojovacím prvkem je pak kód od izraelské společnosti Komodia, který využívá také Superfish a celkově tucet aplikací (pokud mezi ně tedy budeme počítat i Trojan.Nurjax). Jejich společným znakem je to, že využívají kořenové certifikáty, které činí prohlížeče napadnutelnými a v řadě případů je také těžké je odinstalovat, respektive to není tak snadné jako u běžných aplikací. Takové aplikace může někdy detekovat antivirový program jako adware či malware, ale tak se stane spíše výjimečně.

Společnost Komodia nabízí tedy SSL hijacker, který na počítač instaluje samotným softwarem ověřený kořenový CA certifikát, který umožní zachytávat zabezpečenou komunikaci s jakoukoliv webovou stránkou chráněnou protokolem HTTPS. Tak se chovají i antiviry a jiné bezpečnostní aplikace, ovšem software Komodie na rozdíl od nich využívá stejný certifikát na mnoha počítačích, přičemž jeho ochranné heslo není nic jiného než "komodia", což je nehledě na shodu s názvem společnosti i tak velmi slabé heslo. Zde jsou tedy otevřená vrátka k napadení počítače, stačí mu podvrhnout falešné stránky a uživatel sám poskytne třeba své přihlašovací údaje. Nemusí si vůbec ničeho podezřelého všimnout, když mu dané stránky jeho prohlížeč servíruje jako zabezpečené a ověřené.

A jaké jsou tedy další aplikace, které využívají kód od Komodia a před nimiž bychom se měli mít na pozoru? Jde o následující
  • CartCrunch Israel LTD
  • WiredTools LTD
  • Say Media Group LTD
  • Over the Rainbow Tech
  • System Alerts
  • ArcadeGiant
  • Objectify Media Inc
  • Catalytix Web Services
  • OptimizerMonitor
  • SecureTeen

Řada uživatelů, kteří si na počítač z nějakého důvodu některou z těchto aplikací nainstalovali, si často stěžují na to, že je těžké je odinstalovat. Hledat by ale měli především podezřelé certifikáty, které stejně po odinstalaci v počítači nejspíše zůstanou.

Samotné Lenovo nyní už přiznalo chybu a připravilo softwarový nástroj, který počítače zbaví předinstalované hrozby. CTO firmy, Peter Hortensius, dokonce řekl, že má nyní ve svém týmu skupinu velmi trapně se cítících inženýrů, kteří hrozbu prostě přehlédli.

Zdroj: Ars Technica
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Samsung Polaris: nové kontrolery zajistí vyšší kapacitu SSD Samsung Polaris: nové kontrolery zajistí vyšší kapacitu SSD
Samsung na Global SSD Summit v Koreji vedle nových modelů SSD 960 PRO a EVO odhalil také nové kontrolery, které mají změnit možnosti modelů SSD pro formát M.2. Jde o kontrolery Polaris, jež přicházejí s designem PoP (Package on Package).
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Asus ohlásil první desku s Intel Apollo Lake Asus ohlásil první desku s Intel Apollo Lake
Společnost Intel nedávno vypustila do světa procesory generace Apollo Lake, čili nová slabá Pentia a Celerony navazující na Braswell. Nyní přichází Asus, který jeden z nich využívá na své nové základní desce.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Hubble našel na Europě nejspíše silné vodní gejzíry Hubble našel na Europě nejspíše silné vodní gejzíry
NASA včera uspořádala videokonferenci, před níž ohlásila důležitý nález týkající se měsíce Europa obíhajícího kolem Jupiteru. Hubble na něm zachytil nejspíše silné vodní gejzíry, díky nimž bude daleko snadnější hledat známky života.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Falcon 9 vybuchl kvůli porušení héliové nádrže Falcon 9 vybuchl kvůli porušení héliové nádrže
Na samotném začátku tohoto měsíce explodovala raketa Falcon 9 společnosti SpaceX a ta se od té doby snažila zjistit především to, co tuto nehodu způsobilo. Nyní už to vypadá, že "viník" byl nalezen, a to héliová nádrž.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře
Autonomní vozidlo Googlu se zapletlo do zatím asi největší nehody Autonomní vozidlo Googlu se zapletlo do zatím asi největší nehody
Ani samořízeným vozům se čas od času nevyhne nehoda, ale naprostou většinu z nich způsobí řidič běžného automobilu. Nejinak je tomu i v případě poslední nehody, která je nejspíš jednou z největších, do jaké bylo zapleteno SUV od Googlu.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik