www.svethardware.cz
>
>
>
>

Hubble využil gravitační čočku a podíval se na mladý vesmír

Hubble využil gravitační čočku a podíval se na mladý vesmír
, , aktualita
Hubbleův vesmírný teleskop nedávno využil jev zvaný gravitační čočka, aby se mohl podívat dále než obvykle. S jejím využitím tak mohli astronomové sledovat velice vzdálený, a tudíž i mladý vesmír s galaxiemi starými jen asi miliardu let.reklama
Hubbleův vesmírný teleskop je stále ve své třídě nejschopnější zařízení, které bylo kdy sestrojeno, ale v dohledné době přijde jeho nástupce JWST - James Webb Space Telescope, čili Vesmírný dalekohled Jamese Webba. Od jeho spuštění nás ještě pár let dělí, a tak je Hubble stále to nejlepší, co lze použít pro sledování ve viditelném spektru a také v blízkém ultrafialovém na jedné straně a blízkém infračerveném na druhé.

Astronomové nyní využili jeden fenomén, který vylepšil schopnosti Hubbleova teleskopu, a to v rámci projektu Frontier Fields, jenž s tím přímo počítá. Jedná se o efekt gravitační čočky, který je tvořen hmotnými objekty, jež ohýbají světlo a v podstatě fungují jako optická čočka. Takovým objektem může být černá díra, kvasar, obří galaxie, nebo jako v tomto případě hnízdo galaxií. To se nachází uprostřed zachyceného snímku a jde konkrétně o hluboké pole Abell S1063. Mluvíme o vzdálenosti 4 miliardy světelných let, což je už samo o sobě slušné, ale vůbec nejde o nejvzdálenější objekt, který Hubble sledoval.

Jde totiž o to, co se nachází za Abell S1063, a to jsou právě galaxie, které jsou jen miliardu let staré (identifikována už byla přinejmenším jedna taková), čili se díváme do času miliardy let po velkém třesku. Ten, jak je dnes udáváno, se udál před 13,8 miliardami let, takže je zřejmé, do jaké vzdálenosti se Hubble podíval.


V rámci Frontier Fields se Hubble už podíval skrz tři gravitační čočky vytvořených jinými hnízdy galaxií a dvě ještě čekají na své využití. Mezitím budou dále analyzována data sledování galaxií za Abell S1063, která se týkají celkem 16 galaxií, z nichž některé se vlivem gravitační čočky objevily hned dvakrát nebo i třikrát a výrazně deformované. Astronomové se vedle nich zaměří také na rozložení temné a normální hmoty přímo na místě Abell S1063. Přeci jen jde o gravitační čočku a temná hmota je detekovatelná právě kvůli svému gravitačnímu vlivu.


Možná že se také v budoucnu objeví další projekty, které budou počítat s využitím gravitačních čoček pro vylepšení schopností Hubbleova teleskopu. Limitující je právě jeho schopnost pozorovat v blízkém infračerveném světle, neboť vlivem rozpínajícího se vesmíru jsou velice vzdálené objekty pozorovatelné ve vlnových délkách, které jsou už za jeho možnostmi. Právě JWST už dokáže sledovat i střední vlnové délky infračerveného světla, a to až 10x delší než Hubble. Tento teleskop tak už nebude gravitační čočky potřebovat a dohlédnout by měl až na samotný okraj doby temna, kdy se tvořily první hvězdy.

Zdroj: ExtremeTech
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Číňané tvrdí, že mají kvantový radar proti technologii stealth Číňané tvrdí, že mají kvantový radar proti technologii stealth
Čínská armáda uvedla, že vynalezla kvantový radar, proti němuž by byla technologie stealth, do níž americká armáda investovala stovky miliard dolarů, naprosto bezradná. Číňané by tak výrazně ovlivnili poměr sil.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
O koupi Twitteru má zájem i Disney O koupi Twitteru má zájem i Disney
Samotná společnost Disney dle serveru TechCrunch nyní má vyjednávat s bankami, aby zjistila, zda si může dovolit akvizovat Twitter, jehož hodnota na burze nedávno prudce vzrostla. Co by z toho takový Disney ale mohl mít?
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Xbox One S v edici Audi R8: autokonzole pro Forza Horizon 3 Xbox One S v edici Audi R8: autokonzole pro Forza Horizon 3
Herním světem v těchto dnech hýbe nová závodní hra Forza Horizon 3, kterou vydává Microsoft, a tak není ani divu, že se objevila speciální edice konzole Xbox One S. Ta je laděna do tvarů automobilu Audi R8, ovšem koupit si ji nemůžeme.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
EIZO CG2730 a CS2730: 27" dvojka pro náročné EIZO CG2730 a CS2730: 27" dvojka pro náročné
Společnost EIZO si připravila dva nové monitory z řady ColorEdge, které umožňují hardwarovou kalibraci obrazu a jsou určeny pro zpracování fotografií, videa a vůbec práci s grafikou. Co všechno nám nabídnou?
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Samsung Polaris: nové kontrolery zajistí vyšší kapacitu SSD Samsung Polaris: nové kontrolery zajistí vyšší kapacitu SSD
Samsung na Global SSD Summit v Koreji vedle nových modelů SSD 960 PRO a EVO odhalil také nové kontrolery, které mají změnit možnosti modelů SSD pro formát M.2. Jde o kontrolery Polaris, jež přicházejí s designem PoP (Package on Package).
Dnes,  aktualita, Jan Vítek