www.svethardware.cz
>
>

Hudební vydavatelství si berou 73 % zisku ze streamovacích služeb, zpěváci 11 %

Hudební vydavatelství si berou 73 % zisku ze streamovacích služeb, zpěváci 11 %
, , aktualita
Poslední analýza výdělků ze streamovacích služeb ukázala, že zpěvák dostane pouze necelých 11 % výdělku, které streamovací služby jako např. Spotify zaplatí v provizích. Z celkových výdělků služeb je to pak dokonce méně než 7 %.reklama
Streamovací služby jako Spotify, Pandora a další jsou hitem dneška, protože nabídnou legální poslouchání hudby za přijatelné peníze nebo dokonce zdarma s tím, že je posluchač obtěžován reklamami. Není to tak dávno, co Taylor Swift odmítla dát k dispozici své nové album 1989 uživatelům Spotify, kteří využívají neplacenou verzi. Argumentovala tím, že nehodlá album dávat zadarmo (což není pravda, i z neplatících uživatelů jdou autorům provize díky reklamám). Spotify pak odmítlo nabídnout její album jen platícím uživatelům, takže album zde dodnes nenajdete. Jenže ono to s těmi provizemi asi nebude tak hrozné, jak se Taylor zdá.


Spotify logo


Poslední studie totiž ukázala, že z celkového výdělku za přehrání skladby si samotné hudební vydavatelství bere 45,5 %, což je šílené. Pro zajímavost, daně a zisky pro streamovací službu činí v průměru 37,7 %. Autoři písní a producenti si vezmou dalších 10 % a na interpreta zbude jen pouhopouhých 6,8 %! Pokud si vezmeme jen ty peníze, které streamovací služby vyplatí (tedy už bez daní a provize pro streamovací službu), pak si vydavatelství bere 73,1 % z vyplacené částky! Autoři a producenti získají 16 % a interpret pak pouze 10,9 % z toho, co jim streamovací služba (např. Spotify) vyplatí.

Připomeňme, že průměrně za každé přehrání písně zaplatí Spotify přibližně mezi 10 až 20 haléři (oficiálně uvádí 0,006 až 0,0084 dolaru, ale někteří interpreti uvádí čísla i kolem 0,004 dolaru). Interpret pak tedy z této částky uvidí pouze 1 až 2 haléře. Pro zajímavost, v říjnu 2014 měla Taylor Swift nejúspěšnější píseň na Spotify (Shake It Off) se 46,3 milionu přehrání. Za to bylo vyplaceno něco mezi 280 až 390 tisíci dolary (při předpokladu výdělku 0,006 až 0,0084 za jedno přehrání písně). Pokud bychom předpokládali průměrné srážky vydavatelství, tak to by si vzalo zhruba 205 až 285 tisíc dolarů a na Taylor by zbylo jen přibližně 30 až 40 tisíc dolarů. No, Taylor by se nejspíše měla zlobit na někoho jiného než na Spotify.

Zdroj: www.pcworld.com
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Kostní implantáty vyrobené 3D tiskem pomohou lékařům Kostní implantáty vyrobené 3D tiskem pomohou lékařům
Tým amerických vědců z Northwestern University vyvíjí flexibilní kostní implantáty, které jsou vyráběny pomocí technologie 3D tisku. Tyto implantáty mohou pomoci například i v rozvojových zemích.
Včera,  aktualita, Kateřina Hoferková
Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech
Ve spotřebitelském sektoru jsme už mnoho let odkázáni na 1Gb/s Ethernet, což se má brzy změnit. Můžeme se těšit až na propustnost 5 Gb/s, přičemž té bude možné dosáhnout na stávajících kabelových rozvodech.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  6 komentářů
K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů
NVIDIA s představením generace Pascal odstartovala také kontroverzní program, když začala vydávat na trh karty série Founders Edition. Ty mnoho výrobců vidí jako snahu slíznout smetanu, ale tak to prý není.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC
Dle Samsungu už mají brzy získat převahu SSD vybavená pro rozhraní PCI Express a protokol NVMe. Nástup nových ADATA SX8000 to jen dokazuje a jde prý také o první spotřebitelské modely vybavené 256Gbit paměťmi Intel / Micron 3D MLC.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
HP vrací možnost využívat neoriginální náplně, prozatím HP vrací možnost využívat neoriginální náplně, prozatím
Společnost HP nedávno k nelibosti mnoha svých zákazníků aktivovala DRM, které už delší dobu bylo připraveno ve firmwaru inkoustových tiskáren OfficeJet. Znemožnila tak využití neoriginálních náplní a vysloužila si hlasitou kritiku.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře