Humanoidní robot Atlas a jeho neuvěřitelný pokrok

Humanoidní robot Atlas a jeho neuvěřitelný pokrok
, , aktualita
Společnost Boston Dynamics známe jako výrobce pokročilých robotů, mezi něž patří třeba čtyřnohý armádní BigDog. Roboti Atlas jsou ale humanoidního typu a představují to nejlepší, co kdy bylo vyvinuto a zvláště to platí pro nový, menší a šikovnější typ.reklama
Humanoidní robot Atlas nové generace má podobné proporce jako člověk, čili na výšku měří 175 cm a váží ca 82 kilogramů. Jeho přímý předchůdce byl o několik centimetrů vyšší, ovšem vážil 150 kilogramů, takže šlo o pěkného tlouštíka. Nový Atlas má jako zdroj energie vlastní baterie a využívá hydraulické svaly pro pohyb, dále senzory ve své hlavě plus LIDAR pro detekci překážek a navigaci, přičemž stabilitu zajištují senzory v těle a v nohách.
Jeho možnosti ale nejlépe ukáže video, v němž Atlas vystoupí z řady svých robotích bratříčků, zručně si otevře dveře a vyrazí na výlet do zasněženého lesa.

V něm se pohybuje po sněhové pokrývce, kvůli čemuž se nevyhne problémům, vždyť robot dokáže jen těžko jako člověk na základě odhadu a zkušeností posoudit, jestli se chystá stoupnout na pevný povrch, nebo se mu noha proboří hluboko do sněhu či uklouzne. Na druhou stranu, ani lidé si často nejsou svým pohybem jistí ani na relativně tenké vrstvě sněhu. Atlas to ale zvládne, i když v některých momentech vypadá, že si trošku přihnul otrozonu. Na rovném povrchu je ale mimořádně stabilní a jak ukáže další část videa, je také schopen zvedat 4,5kg krabice a dávat je do regálů.


Následně si jej vezme do parády dvojník Gordona Freemana vyzbrojený hokejkou, který dokáže nejen to, jak je nový Atlas šikovný, ale i to, že si ještě nedokázal vyvinout vlastní emoce. Jinak by už musel svého lidského trapitele praštit. Nebo že by měl už zabudovány zákony robotiky? Zvláště působivá je pak ukázka toho, jak obratně dokáže fyzicky inzultovaný Atlas vyskočit opět na nohy.

Zdroj: Boston Dynamics

Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Google uvede Andromedu – dostanou Windows konečně relevantní konkurenci? Google uvede Andromedu – dostanou Windows konečně relevantní konkurenci?
Podle všeho to vypadá, že společnost Google uvede v nejbližší době nový operační systém Andromeda, který je určený pro desktop. Cílem je využít to nejlepší z mobilního a desktopového světa. Mají se v Redmondu čeho bát?
Včera,  aktualita, Michal Hala
Nanoxia Project S: skříň pro hi-end HTPC Nanoxia Project S: skříň pro hi-end HTPC
Společnost Nanoxia už na Computexu 2015 představila svůj 'NanoXia Project', který připomněla ještě také letos na Gamescomu. Jeho výsledkem je skříň Nanoxia Project S označená za hi-end skříň pro HTPC sestavy.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Astronomové potvrdili teorii neúspěšných supernov Astronomové potvrdili teorii neúspěšných supernov
Astronomové mohli sledovat vůbec první případ hvězdy, která byla tak masivní, že přeskočila stádium supernovy a rovnou se zhroutila do podoby černé díry. Můžeme tak mluvit o první zaznamenané neúspěšné supernově.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Elon Musk představuje plány na kolonizaci Marsu Elon Musk představuje plány na kolonizaci Marsu
Elon Musk má se svou společností SpaceX velké plány. Vývoj znovupoužitelných raket vede k hlavnímu cíli: dobýt rudou planetu. Na včerejší konferenci Making Humans a Multiplanetary Species Elon Musk představil své plány.
Včera,  aktualita, Kateřina Hoferková,  1 komentář
Desky Gigabyte s AM4 vyfoceny, co nabídnou? Desky Gigabyte s AM4 vyfoceny, co nabídnou?
Můžeme se těšit na novou generaci základních desek se socketem AMD AM4, která bude určena pro procesory Zen i nová APU BristolRidge. Na dvě takové se už můžeme podrobně podívat, na svědomí je má společnost Gigabyte.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  5 komentářů