Hydraulický robot byl vyroben pomocí 3D tisku v jednom procesu

Hydraulický robot byl vyroben pomocí 3D tisku v jednom procesu
, , aktualita
Tým z Massachusettského technologického institutu vytvořil novou techniku, jak tisknout pomocí 3D tisku roboty. Spočívá v tom, že se nebudou skládat ze součástek, ale z tiskárny vyjdou roboti téměř hotoví, protože se vyrobí vcelku.reklama
Technologii 3D tisku si lidé spojují s tištěním pouhých součástek například pro stroje či roboty. Technologie se ale posouvá rychle kupředu, to dokazuje tým z Massachusettského technologického institutu, který vytvořil nový způsob, jak pomocí 3D tisku tvořit celistvé roboty v jednom procesu.

Tým z oddělení počítačové vědy a umělé inteligence MIT udělal průlom s 3D tiskem. Nazvali to "tisknutelnou hydraulikou", takže robot se pohybuje díky přetlačování kapaliny z jedné nádržky do druhé. Tuto hydrauliku vytvoří přímo ve výrobním procesu 3D tisku. Podle vedoucí oddělení, Danielly Rus, pak už stačí přidat jen baterii a motor a robot, který vyjde prakticky skoro přímo z tiskárny, je hotov.

Tým pomocí této technologie vytiskl malého bílého robotka, který se pohybuje pomocí šesti končetin, které jsou rozpohybovány dvanácti hydraulickými písty. Celé tělo i s hydraulickými zařízeními bylo vytištěno najednou, v jednom kroku.

Na tuto techniku je potřeba 3D tiskárna, která dokáže uvolňovat kapky materiálu ne tlustší než lidský vlas. Fotopolymer je pak následně vytvrzován UV světlem, přičemž části, které mají zůstat tekuté (což je v tomto případě kapalina v hydraulických zařízeních), se postaví mimo světlo, aby neztuhly také.

Tým z MIT neměl cestu ke zdokonalení této techniky jednoduchou. Vytvořit fungujícího robota v jediném procesu tisku stálo mnoho pokusů a omylů. Nyní se jim to ale podařilo a bílý robot byl hotový za 22 hodin od začátku jeho výroby. Hotový robotek se pak dá ovládat například i chytrým telefonem.

Tato technika je však zatím jen ve svém rozpuku, takže ji čeká ještě spousta vylepšení. Tým z MIT doufá, že ji zdokonalí tak, aby pak mohla být použita na rychlou výrobu robotů v případě potřeby - například při nějaké katastrofě, kdy budou roboti třeba na záchranné akce.

Zdroj: engadget.com
Nejpopulárnější tiskárny
reklama
Nejnovější články
Falcon 9 vybuchl kvůli porušení héliové nádrže Falcon 9 vybuchl kvůli porušení héliové nádrže
Na samotném začátku tohoto měsíce explodovala raketa Falcon 9 společnosti SpaceX a ta se od té doby snažila zjistit především to, co tuto nehodu způsobilo. Nyní už to vypadá, že "viník" byl nalezen, a to héliová nádrž.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Autonomní vozidlo Googlu se zapletlo do zatím asi největší nehody Autonomní vozidlo Googlu se zapletlo do zatím asi největší nehody
Ani samořízeným vozům se čas od času nevyhne nehoda, ale naprostou většinu z nich způsobí řidič běžného automobilu. Nejinak je tomu i v případě poslední nehody, která je nejspíš jednou z největších, do jaké bylo zapleteno SUV od Googlu.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik
SpaceX vyzkoušelo Raptor, motor pro mise na Mars SpaceX vyzkoušelo Raptor, motor pro mise na Mars
Společnost SpaceX má s ohledem letů na Mars velice ambiciózní plány, do nichž spadá také využití silnějších motorů, než jaká má dnes k dispozici. Jedná se o vyvíjený Raptor, který byl nyní vůbec poprvé vyzkoušen.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
AMD Zen Plus: 7nm APU Gray Hawk přijde v roce 2019 AMD Zen Plus: 7nm APU Gray Hawk přijde v roce 2019
Nyní je aktuální generace APU Bristol Ridge, ale my už se můžeme podívat do budoucnosti, kde se rýsují již 7nm APU založená na procesorové architektuře Zen Plus. Jde o Gray Hawk chystané na rok 2019.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  1 komentář
Twitter nejspíše hledá, kdo by jej mohl koupit Twitter nejspíše hledá, kdo by jej mohl koupit
Agentura Reuters přinesla zprávu, že Twitter vyjednává s hned několika technologickými společnostmi a hledá mezi nimi tu, která by jej byla ochotna koupit. Není to ani tak moc překvapivé vzhledem k tomu, jaké finanční výsledky Twitter má v posledních letech.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek