www.svethardware.cz
>
>

I počítačoví vyděrači mají slitování, ThunderCrypt asi nechá Tchaj-wan být

I počítačoví vyděrači mají slitování, ThunderCrypt asi nechá Tchaj-wan být
, , aktualita
Vedle obvyklých zpráv o stále většímu nebezpečí ze strany počítačových vyděračů a ransomware se objevují i jiné, které mapují i komunikaci konkrétních lidí. Ukázalo se přitom, že tito vyděrači nebudou zcela bez srdce a že mají pochopení.reklama
Velkým bezpečnostním tématem této doby je ransomware, čili vyděračský software pracující se šifrováním dat, za jejichž zpřístupnění pak útočníci vyžadují peníze. Aktuálně se řeší především WannaCry, ale pak je tu třeba ještě ThunderCrypt, který funguje stejně. My se můžeme podívat na úryvek z komunikace mezi jistým ransomwarem postiženým Tchaj-wancem a jeho "osobním vyděračem", který se dozvěděl, že žádá stovky dolarů po někom, kdo si má vydělat kolem 400 dolarů za měsíc.

Tchaj-wanci se dostalo odpovědi, že se o peníze bát nemusí a že útočníci svou kampaň na tomto ostrově značně přehnali, neboť předem netušili, že si jeho obvyvatelé vydělávají tak málo. Proto mu data zase odšifrovali a navrhli, že kdyby se dotyčný přece jen chtěl odvděčit a přispět, má možnost. Zdá se, že i tito živlové mají přeci jen větší empatii než některé společnosti a organizace, se kterými přicházíme v životě běžně do styku. Na druhou stranu, pokud je zřejmé, že útokům jsou nejvíce vystaveny počítače se starými a málo aktualizovanými systémy, je i zřejmé, že takové počítače obvykle nemají zrovna zámožní lidé. Čili útočníci si už mohli předem uvědomit, že budou chtít o peníze (typicky 300 dolarů) připravit především ty, kteří sami moc nemají.

Vedle toho se můžeme podívat, jak ransomware útočí nejen na osobní počítače, ale také na jiná zařízení, která mohou používat třeba Windows Embedded. Pak se může stát, že ani nebudeme moci vyjet z parkoviště, neboť platební automat dosud vyděračům nezaplatil.

Další případ ukázal, že Windows se využívají i na systémech s velkými světelnými tabulemi, alespoň tedy v Thajsku.
reklama
Nejnovější články
Vulkan a OpenCL se spojí do jednoho API Vulkan a OpenCL se spojí do jednoho API
Vývojářská skupina Khronos Group se v tiskové zprávě poněkud okrajově zmínila o tom, že se chystá přinést jednotné API, které bude zahrnovat známý Vulkan a také OpenCL. To bylo nakonec ještě potvrzeno v dalším vyjádření.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  3 komentáře
AMD dokončí vývoj designu 7nm Zen 2 a Navi ještě v tomto roce AMD dokončí vývoj designu 7nm Zen 2 a Navi ještě v tomto roce
Lisa Su potvrdila, že AMD chystá tzv. tape-out, čili dokončení vývoje designu 7nm čipů Zen 2 a Navi ještě v tomto roce, což tak dává tušit, že první produkty by se opravdu mohly objevit na trhu už v tom příštím.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Země kdysi mohla být horkým oblakem ve tvaru americké koblihy Země kdysi mohla být horkým oblakem ve tvaru americké koblihy
Astronomové právě přišli s novým návrhem vesmírného objektu, který dostal označení 'Synestia' a má mít tvar americké koblihy, čili ve tvaru písmene O. Přesně takový tvar měla možná v minulosti i Země, i když jen nakrátko.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Dubaj brzy nasadí prvního robotického policistu Dubaj brzy nasadí prvního robotického policistu
Na výletu do Dubaje budete moci již brzy narazit na prvního robotického policistu, který už zítra nastoupí do služby. Jde o pouze první krok, neboť jak uvedlo vedení policejních sil, do roku 2030 by je mohli tvořit roboti z až jedné čtvrtiny.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Mercedes bude po vzoru Tesly vyrábět baterie pro domácnosti Mercedes bude po vzoru Tesly vyrábět baterie pro domácnosti
Mercedes-Benz pochopitelně nechybí mezi výrobci aut, kteří se zaměřili na elektrovozy a odtud už to není daleko k výrobě velkých baterií pro použití v domácnostech. Tato firma se tak zařadí po bok Tesly a jejích systémů Powerwall či dalších.
Včera,  aktualita, Jan Vítek