www.svethardware.cz
>
>

I počítačoví vyděrači mají slitování, ThunderCrypt asi nechá Tchaj-wan být

I počítačoví vyděrači mají slitování, ThunderCrypt asi nechá Tchaj-wan být
, , aktualita
Vedle obvyklých zpráv o stále většímu nebezpečí ze strany počítačových vyděračů a ransomware se objevují i jiné, které mapují i komunikaci konkrétních lidí. Ukázalo se přitom, že tito vyděrači nebudou zcela bez srdce a že mají pochopení.reklama
Velkým bezpečnostním tématem této doby je ransomware, čili vyděračský software pracující se šifrováním dat, za jejichž zpřístupnění pak útočníci vyžadují peníze. Aktuálně se řeší především WannaCry, ale pak je tu třeba ještě ThunderCrypt, který funguje stejně. My se můžeme podívat na úryvek z komunikace mezi jistým ransomwarem postiženým Tchaj-wancem a jeho "osobním vyděračem", který se dozvěděl, že žádá stovky dolarů po někom, kdo si má vydělat kolem 400 dolarů za měsíc.

Tchaj-wanci se dostalo odpovědi, že se o peníze bát nemusí a že útočníci svou kampaň na tomto ostrově značně přehnali, neboť předem netušili, že si jeho obvyvatelé vydělávají tak málo. Proto mu data zase odšifrovali a navrhli, že kdyby se dotyčný přece jen chtěl odvděčit a přispět, má možnost. Zdá se, že i tito živlové mají přeci jen větší empatii než některé společnosti a organizace, se kterými přicházíme v životě běžně do styku. Na druhou stranu, pokud je zřejmé, že útokům jsou nejvíce vystaveny počítače se starými a málo aktualizovanými systémy, je i zřejmé, že takové počítače obvykle nemají zrovna zámožní lidé. Čili útočníci si už mohli předem uvědomit, že budou chtít o peníze (typicky 300 dolarů) připravit především ty, kteří sami moc nemají.

Vedle toho se můžeme podívat, jak ransomware útočí nejen na osobní počítače, ale také na jiná zařízení, která mohou používat třeba Windows Embedded. Pak se může stát, že ani nebudeme moci vyjet z parkoviště, neboť platební automat dosud vyděračům nezaplatil.

Další případ ukázal, že Windows se využívají i na systémech s velkými světelnými tabulemi, alespoň tedy v Thajsku.
reklama
Nejnovější články
Týdenní šance (29.5. - 4.6.) Týdenní šance (29.5. - 4.6.)
Chcete získat hodnotnou cenu za zodpovězení 3 otázek? Taková je naše Týdenní šance. Odpovězte do 4.6. správně na soutěžní otázky a zařaďte se do slosování o počítačovou skříň Cooler Master Silencio 452.
Dnes,  soutěž, Karel Polívka
Týdenní šance (22.5. - 28.5.) Týdenní šance (22.5. - 28.5.)
Získat hodnotnou cenu za zodpovězení 3 otázek? Taková byla od 22.5. do 28.5. naše soutěž Týdenní šance, v které jste mohli vyhrát počítačovou skříň SilentiumPC Brutus M25 Pure Black. Doplněno o vyhodnocení.
Dnes,  soutěž, Karel Polívka
Toshiba uvedla nová SSD XG5 se 64vrstvými 3D čipy Toshiba uvedla nová SSD XG5 se 64vrstvými 3D čipy
Společnost Toshiba dnes uvedla nové SSD disky XG5. Ty obsahují 64vrstvové 3D paměťové čipy TLC, díky čemuž se vyrábí i v kapacitách 1 TB. Slibují také velmi vysoké přenosové rychlosti přes 2 GB/s.
Dnes,  aktualita, Milan Šurkala
Chyba v souborovém systému NTFS shodí starší Windows Chyba v souborovém systému NTFS shodí starší Windows
Po mnoha letech existence souborového systému NTFS se přišlo na to, že obsahuje chybu, která dokáže dosti jednoduše shodit celý operační systém. Stačí jen přistoupit na speciální skrytý adresář.
Dnes,  aktualita, Milan Šurkala,  2 komentáře
Cryorig Taku: znovuobjevený desktop Cryorig Taku: znovuobjevený desktop
Cryorig loni na Computexu představil nové designy skříní, z nichž si zvláštní zájem návštěvníků vysloužila Taku. Tu můžeme označit za znovuobjevený klasický desktop, který neslouží jen pro uložení komponent, ale také jako stolek pod monitorem.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek