www.svethardware.cz
>
>
>
>
>
>
>

IBM chce s Power 9 zvrátit nadvládu Intelu

IBM chce s Power 9 zvrátit nadvládu Intelu
, , aktualita
Zatím neohrozitelnou jedničkou na serverovém trhu je společnost Intel, který se do své pozice vyšvihnul i díky Microsoftu. Nyní chce jeho pozici ohrozit nejen AMD a výrobci čipů ARM, ale také IBM se svou architekturou Power 9.reklama
V devadesátých letech byl serverový trh značně rozdělen mezi architektury RISC, CISC a SPARC, které dominovaly hi-endovému trhu s počítači, i když v té době už bylo zřejmé, že spotřebitelskému trhu budou vládnout procesory x86. Intel od té doby společně s Microsoftem prosadil právě svou architekturu x86 nejen na trhu s PC, ale také s datovými centry a pracovními stanicemi a v novém tisíciletí už získal dominantní postavení, zatímco dřívejší velcí hráči jako IBM a Sun se musí spokojit s drobky.

IBM se chce pokusit o velký návrat a chce k tomu využít své nové čipy Power 9, jež přijdou ve dvou příchutích. Jednak je to design “scale-out” pro velké HPC aplikace a superpočítače s podporou čtyř a vícesocketových systému a pak to je “scale-up” pro pracovní stanice s jedním až dvěma sockety. Celkem půjde o čtyři typy, jež se budou lišit celkovým počtem jader, pamětí, počtem najednou zpracovatelných úloh v jednom jádru, podporou různých koprocesorů nebo jiného hardware jako jsou ASIC, FPGA a GPU. Jednou z výhod architektury Power 9 je, že proceesor se bude moci přímo napojit na různé akcelerátory, než aby musel využít různá existující rozhraní, jako je dnes především PCI Express. Některé varianty také počítají s využitím bufferové technologie IBM Centaur, která má zvyšovat celkový výkon implementací cache 4. úrovně (L4 cache).
čip IBM Power 9


Samotné procesory Power 9 budou vyrábět GlobalFoundries svým licencovaným 14nm procesem, což platí i pro GPU AMD Polaris a CPU Zen. Půjde také o první čipy implementující Power ISA 3.0 s instrukcemi AltiVec 3, což je první verze ISA vyvinutá od té doby, co IBM spustilo iniciativu OpenPOWER. AltiVec je podobně jako SSE a AVX instrukční sada typu Single Instruction Multiple Data (SIMD) a otázka je, jak se podepíše na výkonu procesoru.

Intelu se tak postaví vedle ARM a AMD další protivník, který se jej bude snažit připravit o podíl na serverovém trhu, kde Intel dnes ke své spokojenosti naprosto dominuje. Jde o vysoce lukrativní trh, který navíc na rozdíl od jiných trhů stále roste a má dobré vyhlídky, pokud jej srovnáme s desktopy, notebooky, tablety či telefony. Světlá budoucnost serverového trhu je daná rozmachem cloudových služeb, sociálních sítí, různých služeb pro multimédia na přání, Internetu věcí, atd.

Power 9 staví na 64bitové architektuře se základními stavebními bloky, z nichž každý je heterogenní mix pro celočíselné výpočty i pro výpočty v plovoucí řádové čárce a podporuje skalární i vektorové výpočty. To má umožnit vždy vysoké využití dostupných hardwarových zdrojů, přičemž dva 64bitové bloky se také mohou zkombinovat v jeden 128bitový "superblok".

Samotné procesory Power 9 a případné vedlejší akcelerátory budou propojeny jistým fyzickým rozhraním přímo na čipu, pod čímž bychom si mohli představit snad něco jako křemíkové spoje (interposer), které dnes propojují GPU s paměťmi HBM. Podporováno ale bude také rozhraní PCI Express 4.0, které dnes ještě není aktuální, ale brzy bude a nabídne oproti verzi 3.0 dvojnásobnou propustnost. Nezapomnělo se také na sdílenou L3 cache s propustností 256 GB/s, což je na úrovni pamětí GDDR5 na kartách z vyššího mainstreamu a pak tu máme jisté porty Bluelink s propustností 25 Gb/s, jež lze využít paralelně pro připojení dalších čipů. Uvádí se také maximální agregovaná propustnost všech těchto rozhraní, ato 7 TB/s.

Celkově má Power 9 dle IBM nabídnout na jeden socket oproti Power 8 dvojnásobný výkon a firma se už také může pochlubit prvním velkým zákazníkem, který má o jeho systémy zájem, což je sám velký Google. Můžeme očekávat, že Intel nebude nijak nakloněn tomu, aby jiné firmy začaly ukusovat z jeho drahocenného trhu, takže se bude bránit. Jak, to ještě uvidíme.

Zdroj: Extremetech
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Falcon 9 vybuchl kvůli porušení héliové nádrže Falcon 9 vybuchl kvůli porušení héliové nádrže
Na samotném začátku tohoto měsíce explodovala raketa Falcon 9 společnosti SpaceX a ta se od té doby snažila zjistit především to, co tuto nehodu způsobilo. Nyní už to vypadá, že "viník" byl nalezen, a to héliová nádrž.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Autonomní vozidlo Googlu se zapletlo do zatím asi největší nehody Autonomní vozidlo Googlu se zapletlo do zatím asi největší nehody
Ani samořízeným vozům se čas od času nevyhne nehoda, ale naprostou většinu z nich způsobí řidič běžného automobilu. Nejinak je tomu i v případě poslední nehody, která je nejspíš jednou z největších, do jaké bylo zapleteno SUV od Googlu.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik
SpaceX vyzkoušelo Raptor, motor pro mise na Mars SpaceX vyzkoušelo Raptor, motor pro mise na Mars
Společnost SpaceX má s ohledem letů na Mars velice ambiciózní plány, do nichž spadá také využití silnějších motorů, než jaká má dnes k dispozici. Jedná se o vyvíjený Raptor, který byl nyní vůbec poprvé vyzkoušen.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
AMD Zen Plus: 7nm APU Gray Hawk přijde v roce 2019 AMD Zen Plus: 7nm APU Gray Hawk přijde v roce 2019
Nyní je aktuální generace APU Bristol Ridge, ale my už se můžeme podívat do budoucnosti, kde se rýsují již 7nm APU založená na procesorové architektuře Zen Plus. Jde o Gray Hawk chystané na rok 2019.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře
Twitter nejspíše hledá, kdo by jej mohl koupit Twitter nejspíše hledá, kdo by jej mohl koupit
Agentura Reuters přinesla zprávu, že Twitter vyjednává s hned několika technologickými společnostmi a hledá mezi nimi tu, která by jej byla ochotna koupit. Není to ani tak moc překvapivé vzhledem k tomu, jaké finanční výsledky Twitter má v posledních letech.
Včera,  aktualita, Jan Vítek