www.svethardware.cz
>
>
>

IBM dá Global Foundries své továrny a navíc zaplatí 1,5 mld

IBM dá Global Foundries své továrny a navíc zaplatí 1,5 mld
, , aktualita
Společnost IBM se rozhodla pro zajímavou transakci. Firmě Global Foundries, která vznikla před lety odštěpením továren firmy AMD, svěří své výrobní kapacity a navíc za toto privilegium zaplatí 1,5 miliardy dolarů.reklama
Se zprávou přišla agentura Reuters, dle níž se tak firma IBM snaží zbavit svého ztrátového podniku, aby se mohla plně soustředit na vývoj polovodičových produktů, softwaru a cloudových technologií. Znamená to také, že IBM už nebude muset investovat do ztrátových továren a stane se další tzv. fabless firmou, jakou je dnes už třeba AMD nebo NVIDIA. Shodou okolností musí IBM své továrny dotovat každý rok částkou 1,5 miliardy.

Ve výsledku to bude firmu IBM stát 4,7 miliardy dolarů, do čehož se schová znehodnocení aktiv, poplatky spojené se vzdáním se majetku a suma 1,5 miliardy dolarů, která bude firmě Global Foundries postupně vyplacena v příštích třech letech. Většinu této sumy si IBM bude muset připravit už v tomto kvartálu.

To všechno nevypadá jako zrovna dobrý obchod, ale IBM očekává také něco na oplátku. Tím bude exkluzivní poskytnutí výrobních kapacit s využitím 22nm, 14nm a pak i 10nm procesu v příštích 10 letech. Global Foundries navíc IBM poskytnou své duševní vlastnictví včetně tisíců patentů.

Zaměstnanci firmy IBM budou i nadále pracovat v továrnách v New Yorku a ve Vermontu, pouze přejdou pod firmu Global Foundries. To se ale nebude týkat několika inženýrů, kteří vyvíjí serverový hardware. Samotná společnost Global Foundries chce do svých nových továren v tomto a příštím roce investovat celých 10 miliard dolarů, což bude použito především na zařízení v New Yorku.

IBM také krátce po tomto oznámení zveřenilo své poslední finanční výsledky, dle nichž za třetí kvartál zaznamenalo 17% propad v ziskovosti. Nicméně i tak firma vykázala tržby ve výši 22,4 miliard, z čehož činí zisky 3,5 miliardy.

Zdroj: Reuters
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Google uvede Andromedu – dostanou Windows konečně relevantní konkurenci? Google uvede Andromedu – dostanou Windows konečně relevantní konkurenci?
Podle všeho to vypadá, že společnost Google uvede v nejbližší době nový operační systém Andromeda, který je určený pro desktop. Cílem je využít to nejlepší z mobilního a desktopového světa. Mají se v Redmondu čeho bát?
Včera,  aktualita, Michal Hala
Nanoxia Project S: skříň pro hi-end HTPC Nanoxia Project S: skříň pro hi-end HTPC
Společnost Nanoxia už na Computexu 2015 představila svůj 'NanoXia Project', který připomněla ještě také letos na Gamescomu. Jeho výsledkem je skříň Nanoxia Project S označená za hi-end skříň pro HTPC sestavy.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Astronomové potvrdili teorii neúspěšných supernov Astronomové potvrdili teorii neúspěšných supernov
Astronomové mohli sledovat vůbec první případ hvězdy, která byla tak masivní, že přeskočila stádium supernovy a rovnou se zhroutila do podoby černé díry. Můžeme tak mluvit o první zaznamenané neúspěšné supernově.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Elon Musk představuje plány na kolonizaci Marsu Elon Musk představuje plány na kolonizaci Marsu
Elon Musk má se svou společností SpaceX velké plány. Vývoj znovupoužitelných raket vede k hlavnímu cíli: dobýt rudou planetu. Na včerejší konferenci Making Humans a Multiplanetary Species Elon Musk představil své plány.
Včera,  aktualita, Kateřina Hoferková,  1 komentář
Desky Gigabyte s AM4 vyfoceny, co nabídnou? Desky Gigabyte s AM4 vyfoceny, co nabídnou?
Můžeme se těšit na novou generaci základních desek se socketem AMD AM4, která bude určena pro procesory Zen i nová APU BristolRidge. Na dvě takové se už můžeme podrobně podívat, na svědomí je má společnost Gigabyte.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  5 komentářů