www.svethardware.cz
>
>
>
>

IBM vyrobilo první funkční čip 7nm technologií

IBM vyrobilo první funkční čip 7nm technologií
, , aktualita
Společnosti IBM, GlobalFoundries a Samsung ve spolupráci s americkou univerzitou SUNY vyrobily první funkční tranzistory 7nm technologií. Musely přejít na novou SiGe technologii, kombinující křemík s germaniem.reklama
IBM, GlobalFoundries, Samsung a SUNY (State University of New York) vyrobily v Albany ve státě New York první čipy 7nm technologií. Přitom dnes se akorát přechází na 14nm výrobu a pracuje se na budoucím přechodu na 10 nm. Proti klasickým FinFET technologiím tu nenajdete čistý křemík, ale křemík je zde smíchán s germaniem (SiGe), aby při takto malinkých rozměrech tranzistory vůbec dokázaly vést dostatečný proud.


IBM wafer se 7nm čipy


Další změnou bylo použití EUV litografie (Extreme Ultra Violet) s vlnovou délkou pouhých 13,5 nm (po srovnání, argon-fluoridový laser má 193 nm). IBM tvrdí, že vzhledem ke zmenšení vzdálenosti vrstev s tranzistory na 30 nm budou moci být nové čipy plošně o 50 % menší než ty vyrobené 10nm procesem. Při takové technologii se na plochu velikosti nehtu vejde 20 miliard tranzistorů. Počítá se také s 50% vylepšením poměru výkon/spotřeba. Proti dnešním 14nm čipům by pak rozdíly měly být ještě větší.


IBM první 7nm čip


Nové technologie se ale jen tak brzy nedočkáme. Přechod na 10nm technologii se dá očekávat někdy na přelomu 2016 a 2017, se 7nm technologií a EUV litografií se patrně dříve než v roce 2018 nesetkáme. Nové čipy jsou jedním z výsledků 3miliardové 5leté investice společnosti IBM do vývoje čipů z roku 2014.

Zdroj: arstechnica.co.uk, ibm.com
Nejpopulárnější procesory
reklama
Nejnovější články
Přelepení webkamery páskou doporučuje i šéf FBI Přelepení webkamery páskou doporučuje i šéf FBI
Sám šéf FBI James Comey se nedávno nechal slyšet, že má webovou kameru na svém notebooku přelepenou kusem pásky. Dělá to prý pro svou bezpečnost a doporučuje stejný krok učinit i všem ostatním.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik,  2 komentáře
První vlak na vodík začne jezdit příští rok v Německu První vlak na vodík začne jezdit příští rok v Německu
Alstom se pochlubil prvním osobním vlakem využívajícím vodíkové palivové články. A nejedná se o žádnou technologii daleké budoucnosti, moderní jednotky začnou brázdit německé koleje už koncem roku 2017.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik
Biostar má svou první myš, levný model AM2 Biostar má svou první myš, levný model AM2
Společnost Biostar známe především jako výrobce základních desek a grafických karet, přičemž v tomto ohledu patří vedle firem Gigabyte a Asus mezi trpaslíky. Nyní se tato firma rozhodla, že zavede výrobu i počítačových myší.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Google otevřel vývojářům VR platformu Daydream, ale zatím chybí smartphony Google otevřel vývojářům VR platformu Daydream, ale zatím chybí smartphony
Tento týden došlo k vydání VR SDK 1.0 pro platformu virtuální reality Google Daydream. Vývoj aplikací tak může naplno začít ještě předtím, než se na trhu objeví více než jeden podporovaný smartphone.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik
Elite: Dangerous Guardians jsou k dispozici jako beta Elite: Dangerous Guardians jsou k dispozici jako beta
Frontier Developments si pro nedočkavé vesmírné piloty připravili Elite Dangerous: Horizons Beta Upgrade Pass. Už nyní se tak můžeme podívat na to, co nabídne aktualizace 2.2 - Guardians. Ale nebude to zadarmo.
Včera,  aktualita, Jan Vítek