IBM Watson rozpozná citové podbarvení textu

IBM Watson rozpozná citové podbarvení textu
, , aktualita
Superpočítač IBM Watson umí spoustu zajímavých věcí, například napsal vlastní kuchařku. Teď se naučil vnímat i citové zabarvení textu, takže pokud něco napíšete, zanalyzuje text a navrhne i úpravy, aby více vyhovoval vašemu ladění.reklama
Některé stroje dokáží v textu odhalit pravopisné chyby, nebo dokonce špatnou stylistiku. IBM Watson zase rozpozná, jestli je text negativní nebo příjemný. Pozitivní je, že se nejedná jen o technologii, která se testuje někde v Americe, ale může si ji vyzkoušet každý! A to zde, i když je pravda, že si software zatím poradí jen s angličtinou.

Jak tedy funguje? Na základě databáze slov rozdělí slova do třech základních skupin - Emotion Tone, Social Tone a Writing Tone, což by se dalo volně přeložit jako slova se zabarveným tónem, s běžným tónem a s odměřeným tónem. Potom je ještě přiřadí k charakterizačním vlastnostem jako "příjemnost" nebo "negativita".

Když tam zadáte text a necháte si jej zanalyzovat, většina slov se podbarví do barev třech základních skupin. Dále vám software připraví percentilní a početní rozdělení slov, jako je na obrázku výše. To ale není vše!

Nechal jsem si zanalyzovat text, který popisuje tuto demo ukázku, a výsledek můžete vidět nejen na obrázku výše, kde je souhrn zabarvení slov, ale i na obrázku níže, kde je text samotný s podbarvením, které určuje jednu ze tří skupin.

To nejdůležitější na celé technologii je, že navrhuje synonyma pro slova, která svým laděním do textu nezapadají. V mém případě je slovo "originality" označeno jako "veselé", což se mi nemusí zamlouvat (je to jediné slovo svého rázu v textu), a proto už mi vyběhly návrhy, jestli nechci znít "otevřeněji", "příjemněji" nebo "svědomitě", přičemž tam jsou i možnosti, jak použít synonymum a znít stále "vesele".

Je nutno dodat, že tato technologie ještě není zcela vyladěna, ale jedná se jen o prototyp, pro který sice bude těžké dostat se i do dalších jazyků, ale na druhou stranu to bude značný přínos například pro textové roboty, kteří jen chrlí text. Při použití této nové technologie bude text mnohem kvalitnější. A pokud se tento software aplikuje i na další jazyky, je možné, že se internetové překladače konečně budou dát seriózně používat.

Zdroj: Engadget
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Číňané tvrdí, že mají kvantový radar proti technologii stealth Číňané tvrdí, že mají kvantový radar proti technologii stealth
Čínská armáda uvedla, že vynalezla kvantový radar, proti němuž by byla technologie stealth, do níž americká armáda investovala stovky miliard dolarů, naprosto bezradná. Číňané by tak výrazně ovlivnili poměr sil.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
O koupi Twitteru má zájem i Disney O koupi Twitteru má zájem i Disney
Samotná společnost Disney dle serveru TechCrunch nyní má vyjednávat s bankami, aby zjistila, zda si může dovolit akvizovat Twitter, jehož hodnota na burze nedávno prudce vzrostla. Co by z toho takový Disney ale mohl mít?
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Xbox One S v edici Audi R8: autokonzole pro Forza Horizon 3 Xbox One S v edici Audi R8: autokonzole pro Forza Horizon 3
Herním světem v těchto dnech hýbe nová závodní hra Forza Horizon 3, kterou vydává Microsoft, a tak není ani divu, že se objevila speciální edice konzole Xbox One S. Ta je laděna do tvarů automobilu Audi R8, ovšem koupit si ji nemůžeme.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
EIZO CG2730 a CS2730: 27" dvojka pro náročné EIZO CG2730 a CS2730: 27" dvojka pro náročné
Společnost EIZO si připravila dva nové monitory z řady ColorEdge, které umožňují hardwarovou kalibraci obrazu a jsou určeny pro zpracování fotografií, videa a vůbec práci s grafikou. Co všechno nám nabídnou?
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Samsung Polaris: nové kontrolery zajistí vyšší kapacitu SSD Samsung Polaris: nové kontrolery zajistí vyšší kapacitu SSD
Samsung na Global SSD Summit v Koreji vedle nových modelů SSD 960 PRO a EVO odhalil také nové kontrolery, které mají změnit možnosti modelů SSD pro formát M.2. Jde o kontrolery Polaris, jež přicházejí s designem PoP (Package on Package).
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  1 komentář