Imagination MIPS Creator CI20: základní deska pro kutily

Imagination MIPS Creator CI20: základní deska pro kutily
, , aktualita
Anglická společnost Imagination vypouští do světa novou základní desku MIPS Creator CI20, která je určena pro kutily a vývojáře. Ti ji budou moci provozovat s operačními systémy Linux a Android jako alternativu k Raspberry Pi.reklama
Imagination MIPS Creator CI20 je tedy podobný produkt jako Raspberry Pi, čili jde o již téměř hotový počítač s nízkým výkonem, na němž budeme moci provozovat na Linuxu založené operační systémy včetně Androidu. Výrobce příchod této desky komentoval tak, že jde o první případ, kdy se setkává MIPS a PowerVR v dostupném řešení. To přijde na trh v pozdním lednu, a to nejdříve v USA a Evropě za cenu 50 liber, čili cca 1750 Kč.

Co tedy můžeme očekávat za tuto sumu? V prvé řadě jde o 1,2GHz dvoujádrový procesor Ingenic JZ4780 založený na MIPS32. Ten bude mít k dispozici 32 kB L1 instrukční a stejně tolik datové cache a k tomu ještě 512 kB L2 cache. Dále je tu FPU jednotka XBurst MXU a GPU PowerVR SGX540 schopné přehrávat video ve Full HD při 60 snímcích za sekundu. Kompatibilní je také s OpenGL 2.1 a OpenGL ES 2.0.

Operační paměti DDR3 RAM tu máme 1 GB, pro data pak 4 GB flash paměti a samozřejmě nechybí pro její rozšíření slot pro kartu SD. Audio je standardu AC'97 se čtyřpinovým I/O headerem a napojením na HDMI. Dále tu máme kontroler ITU-R BT.645 pro připojení kamery, 10/100 Ethernet, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.0, výstup HDMI s podporou rozlišení do 2K, dva porty USB plus jeden USB OTG a dále 2x UART, 25x GPIO, 2x SPI, I2C, ADC, headery pro rozšíření a 14pinový ETAG.

Uživatelé budou moci na tuto desku snadno nainstalovat Android 4.4 KitKat, a to díky práci vývojové komunity. Využít ji pak mohou pro stavbu jednoduchého HTPC, emulátoru arkádové herní konzole, na níž bude možné spustit třeba i Quake nebo Temple Run.

Zdroj: Hexus.net
Nejpopulárnější základní desky
reklama
Nejnovější články
Samsung Polaris: nové kontrolery zajistí vyšší kapacitu SSD Samsung Polaris: nové kontrolery zajistí vyšší kapacitu SSD
Samsung na Global SSD Summit v Koreji vedle nových modelů SSD 960 PRO a EVO odhalil také nové kontrolery, které mají změnit možnosti modelů SSD pro formát M.2. Jde o kontrolery Polaris, jež přicházejí s designem PoP (Package on Package).
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Asus ohlásil první desku s Intel Apollo Lake Asus ohlásil první desku s Intel Apollo Lake
Společnost Intel nedávno vypustila do světa procesory generace Apollo Lake, čili nová slabá Pentia a Celerony navazující na Braswell. Nyní přichází Asus, který jeden z nich využívá na své nové základní desce.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Hubble našel na Europě nejspíše silné vodní gejzíry Hubble našel na Europě nejspíše silné vodní gejzíry
NASA včera uspořádala videokonferenci, před níž ohlásila důležitý nález týkající se měsíce Europa obíhajícího kolem Jupiteru. Hubble na něm zachytil nejspíše silné vodní gejzíry, díky nimž bude daleko snadnější hledat známky života.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Falcon 9 vybuchl kvůli porušení héliové nádrže Falcon 9 vybuchl kvůli porušení héliové nádrže
Na samotném začátku tohoto měsíce explodovala raketa Falcon 9 společnosti SpaceX a ta se od té doby snažila zjistit především to, co tuto nehodu způsobilo. Nyní už to vypadá, že "viník" byl nalezen, a to héliová nádrž.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře
Autonomní vozidlo Googlu se zapletlo do zatím asi největší nehody Autonomní vozidlo Googlu se zapletlo do zatím asi největší nehody
Ani samořízeným vozům se čas od času nevyhne nehoda, ale naprostou většinu z nich způsobí řidič běžného automobilu. Nejinak je tomu i v případě poslední nehody, která je nejspíš jednou z největších, do jaké bylo zapleteno SUV od Googlu.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik