www.svethardware.cz
>
>

Imagination ukazuje ray-tracing na výkonném PowerVR

Imagination ukazuje ray-tracing na výkonném PowerVR
, , aktualita
Britská společnost Imagination Technologies, kterou známe především díky jejím mobilním GPU, prezentovala schopnosti svých PowerVR v reálném čase vykreslovat 3D scénu pomocí ray tracingu. Slibuje přitom velice slušný výkon.reklama
Značka PowerVR je dnes známá především v mobilním světě, ovšem my si ji můžeme pamatovat také ve spojení s grafickými čipy Kyro, které krátce zazářily v dobách GeForce 3 a Radeonů 8500. Společnost Imagination Technologies, která nyní produkuje GPU značky PowerVR, přitom slibovala již v roce 2012 čip schopný v reálném čase vykreslovat 3D grafiku pomocí ray tracingu. Až nyní ale na CES 2016 prezentovala grafický čip PowerVR GR6500, který má být dle tvrzení jejích zástupců v této disciplíně 5x výkonnější než GTX 980 Ti, a to při pouze desetinové spotřebě.

Ray tracing vykresluje 3D scénu pomocí sledování dráhy paprsků od pomyslné kamery, přičemž se počítají jejich odrazy, lámání a absorpce definovanými materiály a tvoří se výsledná scéna. Tato technika tak má potenciál vytvořit velice věrně nasvícenou scénu včetně odrazů objektů v reflektivních materiálech, ovšem obvykle za cenu vysokých nároků na výkon. Pro demonstraci výhod ray tracingu se používají obrázky, jako je ten následující.

Imagination Technologies využívají svou architekturu PowerVR Wizard s ray tracingu v reálném čase, a konkrétně tedy grafický čip PowerVR GR6500 (vůbec první dané architektury) představený již na GDC 2014. Jde o 28nm čip, jenž byl pro účely demonstrace na CES 2016 umístěn na desktopové desce s rozhraním PCI Express.

Onen pětinásobný výkon v porovnání s GeForce GTX 980 Ti se pochopitelně týká pouze schopnosti vytvářet ray tracované scény, takže to můžeme uvést spíše jen pro zajímavost, neboť GeForce pro takové použití pochopitelně nejsou určeny. PowerVR uvádí, že architektura čipu GR6500 je dobře škálovatelná a může být nasazena na mobilních i desktopových zařízeních včetně pracovních stanic. Navíc můžeme i kombinovat výkon více čipů v jednom systému podobně jako u SLI či CrossFire.

A co bude dál? To zatím není jasné. Imagination se snaží oslovit další firmy, které by si mohly její PowerVR Wizard licencovat a pak už můžeme pouze čekat na to, jaké produkty by díky tomu vznikly. Zatím se alespoň můžeme podívat na video, kde uvidíme složitou statickou a jednodušší dynamickou scénu s ray tracovanými odrazy, stíny a známým modelem konvičky z 3DS Max. Video je dostupné na stránkách serveru Hexus.net.

Zdroj: Hexus.net
Nejpopulárnější grafické karty
reklama
Nejnovější články
Google uvede Andromedu – dostanou Windows konečně relevantní konkurenci? Google uvede Andromedu – dostanou Windows konečně relevantní konkurenci?
Podle všeho to vypadá, že společnost Google uvede v nejbližší době nový operační systém Andromeda, který je určený pro desktop. Cílem je využít to nejlepší z mobilního a desktopového světa. Mají se v Redmondu čeho bát?
Včera,  aktualita, Michal Hala
Nanoxia Project S: skříň pro hi-end HTPC Nanoxia Project S: skříň pro hi-end HTPC
Společnost Nanoxia už na Computexu 2015 představila svůj 'NanoXia Project', který připomněla ještě také letos na Gamescomu. Jeho výsledkem je skříň Nanoxia Project S označená za hi-end skříň pro HTPC sestavy.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Astronomové potvrdili teorii neúspěšných supernov Astronomové potvrdili teorii neúspěšných supernov
Astronomové mohli sledovat vůbec první případ hvězdy, která byla tak masivní, že přeskočila stádium supernovy a rovnou se zhroutila do podoby černé díry. Můžeme tak mluvit o první zaznamenané neúspěšné supernově.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Elon Musk představuje plány na kolonizaci Marsu Elon Musk představuje plány na kolonizaci Marsu
Elon Musk má se svou společností SpaceX velké plány. Vývoj znovupoužitelných raket vede k hlavnímu cíli: dobýt rudou planetu. Na včerejší konferenci Making Humans a Multiplanetary Species Elon Musk představil své plány.
Včera,  aktualita, Kateřina Hoferková,  2 komentáře
Desky Gigabyte s AM4 vyfoceny, co nabídnou? Desky Gigabyte s AM4 vyfoceny, co nabídnou?
Můžeme se těšit na novou generaci základních desek se socketem AMD AM4, která bude určena pro procesory Zen i nová APU BristolRidge. Na dvě takové se už můžeme podrobně podívat, na svědomí je má společnost Gigabyte.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  5 komentářů