www.svethardware.cz
>
>
>
>
>
>

Intel a Cray postaví pro americké ministerstvo počítač se 180 PFLOPS

Intel a Cray postaví pro americké ministerstvo počítač se 180 PFLOPS
, , aktualita
Intel ve spolupráci s firmou Cray získal kontrakt amerického Ministerstva energetiky na výrobu dvou superpočítačů. Jeden z nich je obzvláště zajímavý, protože dle aktuálního seznamu by se stal bezpečně nejvýkonnějším výpočetním nástrojem na světě.reklama
Už v minulém roce Ministerstvo energetiky USA odstartovalo projekt pro upgrade superpočítačů CORAL. V první fázi získaly kontrakt firmy IBM a NVIDIA, které staví superpočítače Summit a Siera určené pro Oak Ridge National Laboratory a Lawrence Livermore National Laboratory. Nyní následuje další část zakázky v rámci programu CORAL a z té zase mají radost firmy Intel a Cray, které vyrobí další dva superpočítače pro Argonne National Laboratory.

Mezi všemi novými modely bude zvláště vynikat superpočítač Aurora, který je postaven na Cray Shasta a dle plánu bude dodán v roce 2018. Jeho nejvyšší teoretický výkon přitom činí 180 PetaFLOPS, přičemž dnešní jedničkou v seznamu TOP500 je čínský TIANHE-2 (MILKYWAY-2) s teoretickým výkonem mírně pod 55 PetaFLOPS. Zajímavé je také porovnání maximální spotřeby těchto počítačů Aurora bude potřebovat maximálně 13 MW, zatímco aktuální jednička má spotřebu až 17,8 MW, takže je zřejmé, že dopředu půjde nejen výkon, ale i efektivita.

A není divu, když Aurora má být postavena především na intelovských technologiích HPC, a to konkrétně budoucích akcelerátorech Xeon Phi, jež mají být založeny na 10nm čipech Knights Hill. Ty budou kombinovány s nejmenovanými procesory Intel Xeon a rovněž Intel dodá i úložná zařízení založená na pamětech Flash a rozhraní Omni-Path pro propojení.

Aurora se ale nemusí stát nejrychlejším superpočítačem, však bude spuštěn až někdy za tři roky a ve hře je také model Summit, jehož výkon se bude pohybovat někde mezi 150 a 300 PFLOPS. Oproti svému přímému předchůdci ale Aurora nabídne nesrovnatelné vlastnosti. Tímto předchůdcem je Mira s výkonem 10 PFLOPS, čili 18x nižším, zatímco spotřeba Aurory je pouze 2,7násobná.


US Department of Energy CORAL Supercomputers
Ikona Odkaz na databázi
Aurora
Theta
Summit
Sierra
CPU
Intel Xeon
Intel Xeon
IBM POWER9
IBM POWER9
Akcelerátory
Intel Xeon Phi (Knights Hill?)
Intel Xeon Phi (Knights Landing)
NVIDIA Volta
NVIDIA Volta
Výkon (RPEAK)
180 PFLOPS
8.5 PFLOPS
150 - 300 PFLOPS
100+ PFLOPS
Max. spotřeba
13MW
1.7MW
~10MW
N/A
Provozovatel (laboratoř)
Argonne
Argonne
Oak Ridge
Lawrence Livermore
Výrobce
Intel + Cray
Intel + Cray
IBM
IBM


Druhý ze zmíněných superpočítačů, které postaví Intel a Cray, je Theta. Ten bude spuštěn již v příštím roce a založen bude také na akcelerátorech Xeon Phi, ale generace Knights Landing. Ty společně s procesory Xeon nabídnou maximální výkon 8,5 PFLOPS při spotřebe 1,7 MW, takže Theta o přední pozice v TOP500 usilovat nebude a ani nenabídne tak vysokou efektivitu jako Aurora.

Kombinovaná hodnota obou zakázek je přes 200 milionů dolarů a z toho pochopitelně nejvíce spolkne projekt Aurory. Hlavním výrobcem se stal Intel, zatímco Cray zde figuruje jako subdodavatel, ale to je celkem logické, když právě Intel dodá všechny hlavní technologie. Intel se tedy poprvé za téměř dvacet let stane hlavním dodavatelem superpočítače, neboť naposledy se to týkalo ASCI Red v roce 1996. A k čemu bude Aurora sloužit? Především ke zkoumání a vylepšování technologií pro výrobu baterií, solárních panelů či větrných turbín, zkoumání cest k vylepšení efektivity motorů a snížení jejich hluku a také k výzkumu výroby biopaliv.

Zdroj: Anandtech
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Desky Gigabyte s AM4 vyfoceny, co nabídnou? Desky Gigabyte s AM4 vyfoceny, co nabídnou?
Můžeme se těšit na novou generaci základních desek se socketem AMD AM4, která bude určena pro procesory Zen i nová APU BristolRidge. Na dvě takové se už můžeme podrobně podívat, na svědomí je má společnost Gigabyte.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Nissan ProPILOT Chair: jak sedět i ve frontě Nissan ProPILOT Chair: jak sedět i ve frontě
Ve firmě Nissan někoho napadllo, že by se dal využít systém ProPILOT vyvíjený pro autonomní vozidla i jiných způsobem. Vytvořil tak autonomní židle, které se mohou se svými pasažéry řadit do fronty.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Windows 10 jsou dle Microsoftu už na 400 milionech zařízení Windows 10 jsou dle Microsoftu už na 400 milionech zařízení
Microsoft dle aktuálních údajů v posledním půlroce značně pokročil v rozšiřování systému Windows 10. Z březnových 270 milionů instalací se postupně dostal až na dnešních 400 milionů. Znamená to, že W10 se rozšiřuje rychleji než kterýkoliv jeho předchůdce.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  1 komentář
Google GNMT: překladový systém slibuje téměř "lidskou kvalitu" Google GNMT: překladový systém slibuje téměř "lidskou kvalitu"
Společnost Google pro svou službu Translate připravila nový překladový systém GNMT, o němž říká, že výrazně sníží počet chyb. Google dokonce uvádí, že se úroveň překladu systému GNMT blíží tomu, čeho jsou schopni lidé.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře
Číňané tvrdí, že mají kvantový radar proti technologii stealth Číňané tvrdí, že mají kvantový radar proti technologii stealth
Čínská armáda uvedla, že vynalezla kvantový radar, proti němuž by byla technologie stealth, do níž americká armáda investovala stovky miliard dolarů, naprosto bezradná. Číňané by tak výrazně ovlivnili poměr sil.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře