www.svethardware.cz
>
>
>

Intel a Cyberdyne pracují na exoskeletonu HAL

Intel a Cyberdyne pracují na exoskeletonu HAL
, , aktualita
Velice příhodné označení si Intel s japonskou společností Cyberdyne vybral pro robotického pomocníka, který má zlepšit kvalitu života postižených lidí nebo těm zdravým propůjčit nadlidskou sílu. Dostal označení HAL.reklama
Umělou inteligenci HAL (konkrétně HAL 9000) známe z Vesmírné odysey Stanleyho Kubricka. HAL od Intelu a Cyberdyne by měl ale lidem opravdu pomoci, a to jako "světově první robot ve stylu cyborga". Co umožňuje zmíněným firmám, aby svého HALa povýšili nad prostý robotický exoskeleton, který vyvíjí i řada jiných firem?

HAL má totiž v tomto případě znamenat Hybrid Assistive Limb, což nenaznačuje, že by mělo jít o kdovíjak inteligentní zařízení. Má však pomoci i ochrnutým lidem k tomu, aby opět stáli a chodili a tam je pochopitelně důležité to, aby HAL vůbec věděl, co chce člověk udělat. V případě exoskeletonu pro zdravé jedince je to jasné, tomu dáváme impulz samotným pohybem, který je v důsledku zesílen, ale pokud člověk nemůže nohama vůbec pohnout, je třeba jeho úmysl zjistit nějak jinak.

HAL k tomu využívá celé pole senzorů a ty dle očekávání detekují impulzy zasílané mozkem, jež však kvůli přerušené míše ke svému cíli nedorazí. Zachytí je ale HAL a provede to, co daný člověk nemůže. Není k tomu přitom potřeba žádný chirurgický zákrok, který by vpravil senzory přímo do těla. Těm stačí kontakt s kůží a vyhodnocení provede procesor Intel Atom, takže se nedá říci, že by byl zapotřebí velký výpočetní výkon. Problém bude pochopitelně spíše s napájením takového zařízení.


Do této technologie vkládá naděje i jistý japonec, jehož jednoho dne auto srazilo z kola a od té doby je odkázán na vozík. S HALem už dokáže s opatrností chodit a jeho nadějí je, že se jednoho dne opět postaví na surf. Doufejme, že se mu to vyplní.

Zdroj: Hexus.net

Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Falcon 9 vybuchl kvůli porušení héliové nádrže Falcon 9 vybuchl kvůli porušení héliové nádrže
Na samotném začátku tohoto měsíce explodovala raketa Falcon 9 společnosti SpaceX a ta se od té doby snažila zjistit především to, co tuto nehodu způsobilo. Nyní už to vypadá, že "viník" byl nalezen, a to héliová nádrž.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Autonomní vozidlo Googlu se zapletlo do zatím asi největší nehody Autonomní vozidlo Googlu se zapletlo do zatím asi největší nehody
Ani samořízeným vozům se čas od času nevyhne nehoda, ale naprostou většinu z nich způsobí řidič běžného automobilu. Nejinak je tomu i v případě poslední nehody, která je nejspíš jednou z největších, do jaké bylo zapleteno SUV od Googlu.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik
SpaceX vyzkoušelo Raptor, motor pro mise na Mars SpaceX vyzkoušelo Raptor, motor pro mise na Mars
Společnost SpaceX má s ohledem letů na Mars velice ambiciózní plány, do nichž spadá také využití silnějších motorů, než jaká má dnes k dispozici. Jedná se o vyvíjený Raptor, který byl nyní vůbec poprvé vyzkoušen.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
AMD Zen Plus: 7nm APU Gray Hawk přijde v roce 2019 AMD Zen Plus: 7nm APU Gray Hawk přijde v roce 2019
Nyní je aktuální generace APU Bristol Ridge, ale my už se můžeme podívat do budoucnosti, kde se rýsují již 7nm APU založená na procesorové architektuře Zen Plus. Jde o Gray Hawk chystané na rok 2019.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  1 komentář
Twitter nejspíše hledá, kdo by jej mohl koupit Twitter nejspíše hledá, kdo by jej mohl koupit
Agentura Reuters přinesla zprávu, že Twitter vyjednává s hned několika technologickými společnostmi a hledá mezi nimi tu, která by jej byla ochotna koupit. Není to ani tak moc překvapivé vzhledem k tomu, jaké finanční výsledky Twitter má v posledních letech.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek