Intel Genuino 101: programovatelná hračka pro veřejnost

Intel Genuino 101: programovatelná hračka pro veřejnost
, , aktualita
Intel si pro školy i širokou veřejnost připravil odpověď na systémy Arduino, Raspberry Pi a podobné, kterou bude prodávat pod označením Genuino 101. Není to ale samozřejmě jeho první pokus v této oblasti.reklama
Intel Genuino 101 tak navazuje na přechozí Edison či Galileo, tedy předchozí mikropočítače, ovšem na rozdíl od nich je Genuino určeno jako jednoduchá vývojová platforma pro začínající programátory a pro tvorbu amatérských systémů, ne pro vývoj mobilních a nositelných systémů. Genuino je tedy více hračka, a to poměrně levná, a to s poloviční nebo třetinovou cenou oproti Edisonu a Galileu. Cena bude začínat na 30 dolarech, čili cca 720 Kč, což je srovnatelné s Raspberry Pi Model B+ s 512 MB paměti. Ale co výbava?

Genuino 101 se v USA bude prodávat pod označením Arduino 101 (právě s Arduinem Intel spolupracuje) a využívá známý modul Intel Curie, který byl představen už v minulém roce. Ten byl také vyvíjen především pro nositelná a různá mobilní zařízení, jak ukazuje i jeho odkazovaná prezentace, při níž byl využit integrovaný v kole BMX, na němž sbíral různé údaje o pohybu. Nyní ale poslouží ke vzdělávání.

Jedná se o čip, který je vybaven 32bitovým jádrem Intel Quark, 80 kB paměti SRAM, 384 kB paměti Flash, rozhraním DSP, Bluetooth LE a také šestiosým senzorem kombinujícím akcelerometr a gyroskop. Je také zřejmé, že Geniuno 101 by nemělo šanci na úspěch bez dodatečné nabídky různých senzorů a rozšiřujících modulů, které Intel také plánuje představit. Pro ty má Genuino připraveno rozhraní USB, přes něž ovšem napájet nepůjde, protože je určeno pro 3,3 V z kulatého konektoru (před 5V přepětím je modul chráněn). Dále tu máme celkem 14 digitálních I/O pinů, z nichž 4 podporují PWM, 6 analogových vstupů, ICSP header s SPI a piny pro sériové rozhraní I2C. Jde tedy přeci jen o něco jiného než Raspberry Pi, které nabídne plnohodnotné SoC, mnohem více paměti, vedle portů USB také Ethernet a HDMI, a má tak větší potenciál.

Intel se chystá v USA propagovat tuto novou platformu pomocí televizní reality show America’s Greatest Makers, která odstartuje v příštím roce a bude produkována společností Time Warner, respektive jí vlastněným Turner Broadcasting. O této show se zatím v podstatě nic neví, ale je zde jistá šance, že půjde o inteligentnější zábavu než jiné pořady, které patří do stejné "reality" škatulky. Vedle toho Intel pošle Arduino 101 do celkem tří set amerických škol v rámci Classroom Computing Course.

My ostatní si budeme moci tento modul pod označením Genuino 101 pořídit někdy v prvním čtvrtletí příštího roku.

Zdroj: KitGuru
Nejpopulárnější základní desky
reklama
Nejnovější články
Autonomní vozidlo Googlu se zapletlo do zatím asi největší nehody Autonomní vozidlo Googlu se zapletlo do zatím asi největší nehody
Ani samořízeným vozům se čas od času nevyhne nehoda, ale naprostou většinu z nich způsobí řidič běžného automobilu. Nejinak je tomu i v případě poslední nehody, která je nejspíš jednou z největších, do jaké bylo zapleteno SUV od Googlu.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik
SpaceX vyzkoušelo Raptor, motor pro mise na Mars SpaceX vyzkoušelo Raptor, motor pro mise na Mars
Společnost SpaceX má s ohledem letů na Mars velice ambiciózní plány, do nichž spadá také využití silnějších motorů, než jaká má dnes k dispozici. Jedná se o vyvíjený Raptor, který byl nyní vůbec poprvé vyzkoušen.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
AMD Zen Plus: 7nm APU Gray Hawk přijde v roce 2019 AMD Zen Plus: 7nm APU Gray Hawk přijde v roce 2019
Nyní je aktuální generace APU Bristol Ridge, ale my už se můžeme podívat do budoucnosti, kde se rýsují již 7nm APU založená na procesorové architektuře Zen Plus. Jde o Gray Hawk chystané na rok 2019.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Twitter nejspíše hledá, kdo by jej mohl koupit Twitter nejspíše hledá, kdo by jej mohl koupit
Agentura Reuters přinesla zprávu, že Twitter vyjednává s hned několika technologickými společnostmi a hledá mezi nimi tu, která by jej byla ochotna koupit. Není to ani tak moc překvapivé vzhledem k tomu, jaké finanční výsledky Twitter má v posledních letech.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Šestá Civilizace se blíží, co budeme potřebovat? Šestá Civilizace se blíží, co budeme potřebovat?
Už za necelý měsíc si budeme moci zahrát šestý díl hry Civilization Sida Meiera. Vývojářské studio Firaxis společně s 2K Games nyní oznamuje, jaké jsou minimální a doporučené specifikace pro PC. Stačit bude i slabší sestava.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek