www.svethardware.cz
>
>
>
>

Intel Goldmont slibuje o 30% vyšší výkon

Intel Goldmont slibuje o 30% vyšší výkon
, , aktualita
Už v dubnu Intel poukázal na blížící se vypuštění platformy Apollo Lake, která přijde v podobě vylepšených procesorů Pentium a Celeron. Využije přitom procesorovou architekturu Goldmont a ze Skylake odvozená grafická jádra.reklama
Půjde pochopitelně o 14nm procesory určené pro levné notebooky a jiná mobilní, ale i desktopová zařízení (NUC). Těm mobilním Intel slibuje delší výdrž na baterie (cca o 15 %) a u desktopových nás zase bude zajímat to, že oproti starším Airmont se máme dočkat o téměř třetinu vyššího výkonu. Grafická jádra zase mají vycházet z aktuálních iGPU použitých v procesorech Skylake, přičemž lze prý také očekávat asi 30% zvýšení výkonu.

Vedle toho všeho budou nové procesory Pentium a Celeron podporovat paměti DDR3L, LPDDR3 a LPDDR4 a také dostanou jako SoC do vínku přímou podporu rozhraní USB typu C, ovšem nikde nebylo zmíněno, zda půjde o USB 3.0 nebo výkonnější USB 3.1. Vedle podpory operačního systému Windows 10 64bit pak Intel počítá také s linuxovými systémy.

Slibovaný výkonnostní nárůst vypadá opravdu zajímavě, ale na potvrzení takové věci si budeme muset počkat až na dostupnost výsledného hardwaru. Na druhou stranu, při porovnání Silvermont a Goldmont nelze očekávat tak velký rozdíl jako mezi Clover Trail a Silvermont, ale tehdy šlo především o to, že atomová jádra uvnitř Clover Trail byla i na rok 2012 už opravdu špatná a šlo o záležitost z roku 2008. Takový ARM se mezitím dostal od architektury ARMv11 přes Cortex-A8 a Cortex-A9 až k prvním Cortex-A15, takže Intel s nástupem Silvermontu pouze doháněl zameškané resty. Doufejme, že Goldmont dostojí slibům svých tvůrců.

Co ale víme o této architektuře? V prvé řadě tu máme 4 jádra a podporu Hyper-threadingu, ovšem ne nutně pohromadě, takže spíše půjde o 4 jádra bez HT, nebo o 2 s HT. Navýšeny mají být pracovní takty a také počet zpracovatelných instrukcí za sekundu (IPS). Co se týče grafických jader, zde Intel pravděpodobně půjde dobře vyšlapanou cestičkou zvyšování počtu shaderů. Uvidíme, zda se nové procesory budou hodit i pro nějaké to 3D hraní. Na Crysis 3 to asi nebude, ale na populární MMORPG nebo starší 3D hry by takové řešení mohlo stačit.

Zdroj: Extremetech
Nejpopulárnější procesory
reklama
Nejnovější články
Kostní implantáty vyrobené 3D tiskem pomohou lékařům Kostní implantáty vyrobené 3D tiskem pomohou lékařům
Tým amerických vědců z Northwestern University vyvíjí flexibilní kostní implantáty, které jsou vyráběny pomocí technologie 3D tisku. Tyto implantáty mohou pomoci například i v rozvojových zemích.
Včera,  aktualita, Kateřina Hoferková
Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech
Ve spotřebitelském sektoru jsme už mnoho let odkázáni na 1Gb/s Ethernet, což se má brzy změnit. Můžeme se těšit až na propustnost 5 Gb/s, přičemž té bude možné dosáhnout na stávajících kabelových rozvodech.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  7 komentářů
K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů
NVIDIA s představením generace Pascal odstartovala také kontroverzní program, když začala vydávat na trh karty série Founders Edition. Ty mnoho výrobců vidí jako snahu slíznout smetanu, ale tak to prý není.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC
Dle Samsungu už mají brzy získat převahu SSD vybavená pro rozhraní PCI Express a protokol NVMe. Nástup nových ADATA SX8000 to jen dokazuje a jde prý také o první spotřebitelské modely vybavené 256Gbit paměťmi Intel / Micron 3D MLC.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
HP vrací možnost využívat neoriginální náplně, prozatím HP vrací možnost využívat neoriginální náplně, prozatím
Společnost HP nedávno k nelibosti mnoha svých zákazníků aktivovala DRM, které už delší dobu bylo připraveno ve firmwaru inkoustových tiskáren OfficeJet. Znemožnila tak využití neoriginálních náplní a vysloužila si hlasitou kritiku.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře