www.svethardware.cz
>
>
>
>

Intel investuje do čínských firem a nechá je vyrábět Atomy

Intel investuje do čínských firem a nechá je vyrábět Atomy
, , aktualita
Společnost Intel nedávno oznámila, že podepsala miliardovou dohodu s firmami Spreadtrum a RDA Microelectronics, které mu mají pomoci bojovat s levnými procesory ARM. Ve hře je výroba procesorů Atom.reklama
Intel na trhu s mobilními zařízeními, a zvláště těmi levnějšími, není zrovna rozšířeným výrobcem procesorů či SoC. Nabízí sice slušné čipy patřící do rodiny Atomů, ovšem on sám je není schopen vyrobit tak levně, aby mohly konkurovat čipům ARM, zvláště když k tomu využívá své moderní výrobní procesy (22nm Tri-gate a nově také 14nm).

Nyní tedy uzavřel dohodu, v níž figuruje částka 1,5 miliardy dolarů, a to s firmami Spreadtrum a RDA Microelectronics. Obě patří do Tsinghua Unigroup Ltd. a jde o společnosti bez vlastních výrobních kapacit, jež by měly dostat procesory x86 i do velmi levných zařízení. Intel si od toho slibuje, že více prorazí především právě v Číně, ale i na jiných trzích, kde se mu nedaří cenou konkurovat řešením ARM. Problém ale je i ten, že procesory ARM se už na trzích zabydlely, takže bude nutné výrobce přesvědčit, aby přesedlali na novou platformu, či ji alespoň začli využívat po boku ARM.

Spreadtrum i RDA Microelectronics mají zkušenosti s designováním SoC pro levné chytré telefony, stejně jako 2G, 3G a 4G modemů. Podobnou dohodu už Intel učinil dříve s firmou Rockchip, ovšem tehdy šlo o tablety.

Čínské firmy tedy získají možnost vyrábět procesory Atom, nebo spíše procesory založené na jejich technologii a to samé se týká i 3G a 4G mobilních technologií. Firmy pak přijdou s vlastním designem a nechají nové čipy vyrábět pomocí 28nm procesu v továrnách TSMC či jiné firmy, takže využijí stejný postup jako při výrobce čipů ARM. Intel od nich bude získávat jisté licenční poplatky, ovšem jde především o rozšiřování jeho podílu na trhu.

Zákazník se ale může ptát, jak to ovlivní výkon a spotřebu takto vyrobených Atomů, však Intel přeci jen používá pokročilejší výrobní procesy než je 28nm FinFET. Však to je jedna z hlavních zbraní dnešních Atomů.

Zdroj: Tom's Hardware
Nejpopulárnější procesory
reklama
Nejnovější články
Trust představuje herní myš GXT 177, v obchodech bude od října Trust představuje herní myš GXT 177, v obchodech bude od října
Známý výrobce periferií Trust si pro nás připravil herní myš, která má uspokojit i náročnější hráče. Design je symetrický, takže si na své přijdou praváci i leváci. Dále se myš chlubí snímačem Avago 9800, RGB podsvícením a osmi tlačítky.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik
Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem
Univerzita Cardiff pracuje na algoritmu, který umožní vyhledávání nenávistných příspěvků na Twitteru a především jejich spojování s reálnými trestnými činy. V budoucnu by tak policie mohla snáze předpovědět výbuchy násilí spojené například s rasismem.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik,  2 komentáře
Přelepení webkamery páskou doporučuje i šéf FBI Přelepení webkamery páskou doporučuje i šéf FBI
Sám šéf FBI James Comey se nedávno nechal slyšet, že má webovou kameru na svém notebooku přelepenou kusem pásky. Dělá to prý pro svou bezpečnost a doporučuje stejný krok učinit i všem ostatním.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik,  2 komentáře
První vlak na vodík začne jezdit příští rok v Německu První vlak na vodík začne jezdit příští rok v Německu
Alstom se pochlubil prvním osobním vlakem využívajícím vodíkové palivové články. A nejedná se o žádnou technologii daleké budoucnosti, moderní jednotky začnou brázdit německé koleje už koncem roku 2017.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik
Biostar má svou první myš, levný model AM2 Biostar má svou první myš, levný model AM2
Společnost Biostar známe především jako výrobce základních desek a grafických karet, přičemž v tomto ohledu patří vedle firem Gigabyte a Asus mezi trpaslíky. Nyní se tato firma rozhodla, že zavede výrobu i počítačových myší.
23.9.2016,  aktualita, Jan Vítek