www.svethardware.cz
>
>
>
>

Intel Kaby Lake: další Refresh na obzoru

Intel Kaby Lake: další Refresh na obzoru
, , aktualita
Pokud by šlo vše podle plánu, už v této době bychom mohli očekávat brzký nástup 10nm procesorů Intel. Vývoj se ale zpomaluje, a tak se i dále potvrzuje, že namísto nové generace výrobního procesu bude potřetí využit 14nm.reklama
To je jistě vítanou příležitostí pro společnost AMD, která může očekávat, že v příštím roce dožene Intel, alespoň tedy ve hrubém srovnání výrobních procesů. Chce totiž využít 14nm proces LPP firmy GlobalFoundries, který ovšem není na stejné úrovni jako 14nm proces firmy Intel, ovšem AMD má dnes stále k dispozici přinejlepším 28nm proces a procesory FX využívají ještě starší 32nm, takže v každém případě půjde o výrazný pokrok. V příštím roce tedy mají dorazit první procesory AMD Zen, jimž se postaví stále 14nm Intel Kaby Lake a tak by to mělo zůstat nejspíše po další rok.

Kaby Lake se tedy poměrně nedávno objevily jako náhrada za zpožděné Cannonlake, tedy stále plánovanou první 10nm generaci. Půjde tedy o něco podobného, jako když po Haswell nepřišly na trh Broadwell, ale Haswell Refresh. I tehdy byl hlavním důvodem nedostatečně vyspělý nový výrobní proces.

Nyní se objevily nové informace pocházející z neveřejné prezentace firmy Intel a mluvící o tom, co můžeme od Kaby Lake očekávat. Intel chce oficiálně podporovat monitory s rozlišením 5K, zvýšit výkon jader a představit nové čipové sady. Ty by ani nebyly tak nutné, takže spíše půjde o podporu výrobců základních desek, kteří budou mít důvod představit novou generaci. Nicméně nové čipové sady slibují i více linek rozhraní PCI Express 3.0, a to až 24. Dnešní Z170 nabízí 20 linek, takže nejde o zásadní nárůst a stejně můžeme očekávat, že stejně úzkým hrdlem bude i nadále sběrnice DMI 3.0 s propustností 4 GB/s, neboť není pravděpodobné, že by tuto zbrusu novou verzi Intel nahradil hned v příštím roce.

V poslední době se Intel zaměřuje spíše na vývoj grafických jader v desktopových procesorech než na navyšování výkonu procesorových jader či zvyšování jejich počtu. Nedivili bychom se tedy, kdyby v tom pokračoval i v případě Kaby Lake, ale nové informace udávají právě jen podporu rozlišení 5K při 60 Hz. Pokud bych si ale měl tipnout, pak bych očekával u desktopových (rodina S) procesorů mírné navýšení počtu shaderů. Co se týče spotřeby, pak ta se v podstatě nikam nepohne. Ty nejvýkonnější modely si vyžádají až 95 W a pak se mají objevit ještě 65W a 35W procesory. Není ale vyloučeno, že stejně jako v případě aktuálních Skylake nepřijdou také 51W či 47W modely. Zkrátka a dobře, půjde o rozpětí 35 až 95 W.

První 10nm procesory Intel, pokud už půjde vše dobře, můžeme očekávat někdy za dva roky, tedy na konci 2017. Pokud vás tedy procesory Skylake neoslovily a chcete počkat, jaké budou AMD Zen, máte spoustu času.

Zdroj: KitGuru
Nejpopulárnější procesory
reklama
Nejnovější články
Autonomní vozidlo Googlu se zapletlo do zatím asi největší nehody Autonomní vozidlo Googlu se zapletlo do zatím asi největší nehody
Ani samořízeným vozům se čas od času nevyhne nehoda, ale naprostou většinu z nich způsobí řidič běžného automobilu. Nejinak je tomu i v případě poslední nehody, která je nejspíš jednou z největších, do jaké bylo zapleteno SUV od Googlu.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik
SpaceX vyzkoušelo Raptor, motor pro mise na Mars SpaceX vyzkoušelo Raptor, motor pro mise na Mars
Společnost SpaceX má s ohledem letů na Mars velice ambiciózní plány, do nichž spadá také využití silnějších motorů, než jaká má dnes k dispozici. Jedná se o vyvíjený Raptor, který byl nyní vůbec poprvé vyzkoušen.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
AMD Zen Plus: 7nm APU Gray Hawk přijde v roce 2019 AMD Zen Plus: 7nm APU Gray Hawk přijde v roce 2019
Nyní je aktuální generace APU Bristol Ridge, ale my už se můžeme podívat do budoucnosti, kde se rýsují již 7nm APU založená na procesorové architektuře Zen Plus. Jde o Gray Hawk chystané na rok 2019.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Twitter nejspíše hledá, kdo by jej mohl koupit Twitter nejspíše hledá, kdo by jej mohl koupit
Agentura Reuters přinesla zprávu, že Twitter vyjednává s hned několika technologickými společnostmi a hledá mezi nimi tu, která by jej byla ochotna koupit. Není to ani tak moc překvapivé vzhledem k tomu, jaké finanční výsledky Twitter má v posledních letech.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Šestá Civilizace se blíží, co budeme potřebovat? Šestá Civilizace se blíží, co budeme potřebovat?
Už za necelý měsíc si budeme moci zahrát šestý díl hry Civilization Sida Meiera. Vývojářské studio Firaxis společně s 2K Games nyní oznamuje, jaké jsou minimální a doporučené specifikace pro PC. Stačit bude i slabší sestava.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek