www.svethardware.cz
>
>
>
>

Intel: naše továrny pracují dobře, máme nové zákazníky

Intel: naše továrny pracují dobře, máme nové zákazníky
, , aktualita
Intel již v roce 2010 založil podnik, který nabízí výrobní kapacity firmy k pronajmutí. Jedná se o divizi Intel Custom Foundry (ICF), o níž v poslední době nebylo moc slyšet. Jak to tedy s ní bude do budoucna?reklama
Intel Custom Foundry (ICF) je tedy jistou konkurencí pro společnosti jako Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. (TSMC), GlobalFoundries nebo United Microelectronics Corp. (UMC), ale dá se říci, že tyto firmy se v současnosti nemohou divize ICF obávat. Však mají stovky zákazníků, pro které vyrábí počítačové čipy, zatímco ICF od doby svého vzniku získala jen šest zákazníků. Patří mezi ně Altera (nyní další divize Intelu), Achronix Semiconductor, Tabula (již neexistující), Netronome, Microsemi a Panasonic. CEO Intelu Brian Krzanich ale uvádí, že i když má jeho ICF málo zákazníků, spolupracujících firem je daleko více.

Intel byl ale dosud na informace týkající se divize IFC velice skoupý, a tak jsme se nemohli mnoho dozvědět o jejích zákaznících či plánech do budoucna. Nyní se ale o ní rozpovídal sám Brian Krzanich, který v současnosti divizi vede, neboť její generální manažer Sunit Rikhi letos v květnu odešel do důchodu a nástupce se stále hledá.

Brian Krzanich ohlásil, že divizi IFC se vede dobře a že získala nové zákazníky. Ti si zatím ale nepřejí být jmenováni, a to do té doby, než budou připraveni vypustit své chystané produkty na trh. Nechtějí si totiž takto ovlivnit vztahy s ostatními smluvními výrobci čipů.

Intel ale vidí ve smluvní výrobě budoucnost, neboť potřebuje maximálně využít své výrobní kapacity a nemůže se spoléhat na to, že je vytíží jen výrobou vlastních čipů. Zefektivnit výrobu pak potřebuje z toho prostého důvodu, že výzkum a vývoj nových výrobních technologií je stále dražší a složitější a stále dražší je také výstavba nových továren a jejich potřebná výbava. Dnes přijde vývoj jednoho výrobního procesu na cca 1 až 1,5 miliardy dolarů a investice do nové továrny pak přesahují 6 miliard dolarů. Můžeme tedy předpokládat, že význam divize IFC poroste, však Intel plánuje výstavbu továren, které by využívaly 450mm wafery (dnes max. 300mm) a jejich vybudování má přijít na cca 10 miliard.

Je otázka, kolik dnes Intel dokáže smluvní výrobou čipů vydělat a neví se ani to, zda vůbec používá svůj nejpokročilejší 14nm FinFET proces pro tyto účely. To se bohužel nedozvíme, ale dá se předpokládat, že jiné firmy by o intelovský 14nm FF mohly mít zájem, však je to v současnosti to nejlepší, co se dá použít pro výrobu vysoce výkonných čipů. Dle neoficiálních informací je ale Intel dražší než GlobalFoundries, Samsung Foundry, TSMC a jiní a jde také o to, že Intel své výrobní procesy vyvíjí s ohledem na své produkty a na jiné firmy moc nemyslí. V důsledku se tak řada firem bez vlastních továren raději poohlédne jinde. Navíc technologický náskok Intelu může být brzy smazán a je možné, že TSMC a Samsung přijdou s 10nm procesem dokonce dříve, neboť Intel už oznámil, že jeho nástup odsunul do roku 2017.

Zdroj: KitGuru
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence
Velké světové technologické společnosti Google, Microsoft, Facebook, Amazon a IBM se rozhodly, že vytvoří partnerskou organizaci, která bude sledovat a usnadňovat vývoj technologií umělé inteligence. Co to znamená?
Včera,  aktualita, Jan Vítek
D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity
Kanadská společnost D-Wave si nárokuje prvenství jako prodejce komerčně dostupného kvantového počítače. Podívejme se na to, co má v rukou nyní, neboť se pochlubila s modelem využívajícím 2048 quibitů.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta
Již nějaký ten pátek víme, že NVIDIA se chystá po generaci GPU Pascal přijít s čipy Volta. Ty ještě v případě grafických karet zdaleka nejsou aktuální, ovšem to NVIDII nezabránilo představit nový produkt Xavier, který je na GPU Volta postaven.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
USB-IF oznamuje USB Audio, náhradu za jacky USB-IF oznamuje USB Audio, náhradu za jacky
USB Implementers Forum oznamuje nový standard pro využití moderního konektoru USB Type-C. Jedná se o USB Audio Device Class 3.0, který má posloužit jako hlavní řešení pro připojení rozličných zařízení.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  4 komentáře
Samsung o budoucnosti SSD: NVMe pošle HDD k ledu Samsung o budoucnosti SSD: NVMe pošle HDD k ledu
Společnost Samsung nedávno představila své nové produkty, ale při té příležitosti se také rozpovídala o své vizi budoucnosti SSD. Jak mají tedy tato úložná zařízení postupně nahrazovat pevné disky a co jim k tomu pomůže?
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  3 komentáře