www.svethardware.cz
>
>
>
>

Intel: pátá i šestá generace Core přijde přístí rok

Intel: pátá i šestá generace Core přijde přístí rok
, , aktualita
Intel ukázal aktualizovanou roadmap, která se týká páté a šesté generace procesorů Core, čili Broadwell a Skylake. Potvrdil tak, že se tyto procesory chystají pro příští rok, takže se můžeme těšit na nové 14nm procesory.reklama
O příchodu procesorů Broadwell a Skylake se samozřejmě ví už dlouho a první Broadwell se už také prodávají, ale zatím pouze v podobě mobilních procesorů Core M. To ostatně ukazuje hned první stránka prezentace, jež dále informuje o 5. generaci procesorů Core (Broadwell) na jaro příštího roku a v jeho druhé polovině bychom se měli dočkat nových levných procesorů Pentium a Celeron (Braswell) a poté také další generace Core, již šesté, která nese označení Skylake.

Zajímavé je, že Intel v těchto materiálech vůbec nezmiňuje desktopové Broadwell a přitom by si měl chystat nové odemčené modely, které budou určeny především pro nadšence. Tyto procesory asi už nejsou tak důležité jako ty, které jsou určeny pro notebooky nebo mobilní počítače 2 v 1, však se bude stále využívat stejná čipová sada a stejné desky, takže můžeme říci, že půjde "jen o další Haswell Refresh", který bude vyráběn 14nm technologií. Nicméně ještě uvidíme, co konkrétního si Intel pro desktopové počítače přichystá.

Co se týče procesorů Braswell, a tedy chystaných Pentií a Celeronů, pak ty budou pochopitelně určeny pro levné počítače, mezi něž patří také Chromebooky, levné tablety a notebooky proo Windows, apod. Braswell má za úkol nahradit dnešní procesory Bay Trail-M, takže můžeme očekávat typickou spotřebu v jednotkách wattů.

Intel se také pochlubil, že výtěžnost jeho 14nm procesu, která dle zveřejněného grafu byla velmi špatná, se značně zlepšila a předpokládá se, že bude ještě vyšší a přiblíží se výtěžnosti 22nm procesu, s jehož nástupem zdaleka nebyly takové potíže. Však ty stojí za zpožděním procesorů Broadwell, za něž musely zaskočit aktualizované Haswell a i to je důvod, proč bychom se v příštím roce měli dočkat dvou nových generací procesorů Core.

Další graf se týká cen výkonných, mainstreamových a levných platforem, jež by se dle Intelu měly v příštím roce zvednout, a to především v mainstreamovém segmentu. To je pro výrobce PC jistě dobrá zpráva, však dražší počítače pro ně znamenají i vyšší marže a výdělky.

Nakonec tu máme ceny 14nm a 22nm procesorů, z nichž je vidět, že nejlépe jsou na tom Haswell, což je pochopitelné, neboť pro ně Intel použil již odladěný výrobní proces, což pro Ivy Bridge a Broadwell neplatí. Dobrou zprávou je, že výroba procesorů Broadwell by měla prudce zlevnit a do roka se dostat na úroveň 22nm procesorů.

Škoda že Intel neprozradil žádné podrobnosti o chystaných procesorech, a to ani Broadwell a ani Skylake. Hlavní zprávou tedy je, že Intelu se podařilo zkrotit 14nm proces, takže by již nic nemělo bránit v nástupu nových generací. Desktopové Broadwell by se tak měly na trhu ohřát jen krátce a spíše jen doplnit nabídku dnešních Haswell a hlavní událost roku přijde až v jeho druhé polovině.

Zdroj: Hexus.net
Nejpopulárnější procesory
reklama
Nejnovější články
Kingdom Come: Deliverance, nadějné sázavské RPG Kingdom Come: Deliverance, nadějné sázavské RPG
Společnost Warhorse Studios už od roku 2011 pracuje na hře, která bude zajímat zvláště české hráče. Jde totiž o RPG z prostředí samotného srdce českých zemí, a to na počátku 15. století. My se na ni teď podíváme podrobněji.
Dnes,  preview, Jan Vítek
Kde se na ICT trhu hodně přiostřuje konkurence nejen mezi giganty? Kde se na ICT trhu hodně přiostřuje konkurence nejen mezi giganty?
Jde o dva poměrně nové segmenty trhu informačních a komunikačních technologií, které již teď přinášejí dostatečně zajímavé technologie zákazníkům. Přitom jsme teprve na počátku rozvoje těchto segmentů a přínos příslušných řešení se podle všeho bude stupňovat.
Včera,  aktualita, Michal Hala
V USA byl poprvé odsouzen hacker za pomoc ISIS V USA byl poprvé odsouzen hacker za pomoc ISIS
Americký soud potrestal dvaceti lety vězení muže kosovského původu, který měl bez oprávnění proniknout do databází a získaná osobní data poskytovat teroristům z tzv. Islámského státu za účelem vytváření seznamu potenciálních cílů.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik
Trust představuje herní myš GXT 177, v obchodech bude od října Trust představuje herní myš GXT 177, v obchodech bude od října
Známý výrobce periferií Trust si pro nás připravil herní myš, která má uspokojit i náročnější hráče. Design je symetrický, takže si na své přijdou praváci i leváci. Dále se myš chlubí snímačem Avago 9800, RGB podsvícením a osmi tlačítky.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik
Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem
Univerzita Cardiff pracuje na algoritmu, který umožní vyhledávání nenávistných příspěvků na Twitteru a především jejich spojování s reálnými trestnými činy. V budoucnu by tak policie mohla snáze předpovědět výbuchy násilí spojené například s rasismem.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik,  2 komentáře