www.svethardware.cz
>
>
>
>

Intel pozdrží nástup 10nm procesu, tedy i CPU Cannonlake

Intel pozdrží nástup 10nm procesu, tedy i CPU Cannonlake
, , aktualita
Společnost Intel má problémy s 10nm výrobním procesem, který chtěla v příštím roce využít pro výrobu procesorů generace Cannonlake, nástupců chystaných Skylake. Dává tak ostatním firmám příležitost k tomu, aby jej dohnaly.reklama
Včera jsme se dozvěděli, že na příští rok si Intel chystá procesory Kaby Lake, které budou mít ke Skylake stejný vztah jako Haswell Refresh k Haswell. Kaby Lake tak můžeme označit také jako Skylake Refresh a je jasné, že půjde o 14nm čipy, které by měly zapadnout do stejné rodiny, čili Core 6. generace. Bylo tedy v podstatě jen otázkou času, kdy přijde informace o tom, že Intel pozdrží nástup další chystané generace, čili Cannonlake, která měla jako první využít 10nm výrobní proces. Oficiálním důvodem je to, že tento proces není ještě dostatečně vyspělý na to, aby nabídl dostatečnou výtěžnost.

Bude se tak asi opakovat situace s nástupem 14nm procesu, s nímž měl Intel také problémy a až ke konci minulého roku se mu povedlo dostat na trh první 14nm čipy Core M, jež následovaly v tomto roce mobilní Broadwell a těch pár desktopových přišlo na trh teprve nedávno. Intel tedy možná v příštím roce uvede na trh nějaké 10nm procesory a podaří se mu i nadále jet podle své strategie tick-tock a splnit předpoklady Mooreova zákona, ale čekejme spíše jen pár modelů, možná právě nástupců dnešních Core M.

Ostatně pozdržení nástupu 10nm procesu není vůbec překvapivé a lze předpokládat, že i pro ostatní firmy nepůjde o nic lehkého, i když nás doposud ujišťovaly (především TSMC), že dělají velké pokroky a příští rok budou mít hotovo. Musíme si zvyknout na to, že problémů bude stále více a zatím se ještě ani nikdo nedívá za hranici 7 nm, která by mohla být pro stávající křemíkové technologie konečná.

Firmy Samsung i TSMC tedy slibují, že již v příštím roce budou mít své 10nm procesy dostatečně vyspělé na to, aby s jejich pomocí mohly začít vyrábět. A zcela jistě si brousí zuby na to, aby mohly říci, že začaly vyrábět 10nm čipy dříve než Intel. Jenomže 10 nm není vše, jde také o rozměry samotných tranzistorů a jejich částí (Fin & Gate Pitch), které určují to, kolik se jich na daný prostor vejde. To jsme ostatně už zmínili v článku Výrobní technologie čipů: historie a současnost, kde je k vidění také následující obrázek, z nějž lze vyčíst, že ani pokročilejší technologie (TSMC 20nm vs 16nm FinFET) nemusí znamenat menší tranzistory.

Může tu být ale ještě jedno vysvětlení, které je trošku konspirační. Intel se teoreticky mohl rozhodnout pozdržet 10nm proces z toho důvodu, že si může dovolit vyčkávat. Dnes je jedinou společností, která může vyrábět vysoko taktované 14nm čipy. Tomu by mohl naznačovat fakt, že sešlo z nákupu vybavení v ceně 6 miliard pro izraelskou továrnu Intel Fab 28, které právě mělo být použito pro nástup 10nm procesu. Intel tento obchod dle KitGuru odložil na rok 2016.

Zdroj: KitGuru
Nejpopulárnější procesory
reklama
Nejnovější články
Číňané tvrdí, že mají kvantový radar proti technologii stealth Číňané tvrdí, že mají kvantový radar proti technologii stealth
Čínská armáda uvedla, že vynalezla kvantový radar, proti němuž by byla technologie stealth, do níž americká armáda investovala stovky miliard dolarů, naprosto bezradná. Číňané by tak výrazně ovlivnili poměr sil.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
O koupi Twitteru má zájem i Disney O koupi Twitteru má zájem i Disney
Samotná společnost Disney dle serveru TechCrunch nyní má vyjednávat s bankami, aby zjistila, zda si může dovolit akvizovat Twitter, jehož hodnota na burze nedávno prudce vzrostla. Co by z toho takový Disney ale mohl mít?
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Xbox One S v edici Audi R8: autokonzole pro Forza Horizon 3 Xbox One S v edici Audi R8: autokonzole pro Forza Horizon 3
Herním světem v těchto dnech hýbe nová závodní hra Forza Horizon 3, kterou vydává Microsoft, a tak není ani divu, že se objevila speciální edice konzole Xbox One S. Ta je laděna do tvarů automobilu Audi R8, ovšem koupit si ji nemůžeme.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
EIZO CG2730 a CS2730: 27" dvojka pro náročné EIZO CG2730 a CS2730: 27" dvojka pro náročné
Společnost EIZO si připravila dva nové monitory z řady ColorEdge, které umožňují hardwarovou kalibraci obrazu a jsou určeny pro zpracování fotografií, videa a vůbec práci s grafikou. Co všechno nám nabídnou?
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Samsung Polaris: nové kontrolery zajistí vyšší kapacitu SSD Samsung Polaris: nové kontrolery zajistí vyšší kapacitu SSD
Samsung na Global SSD Summit v Koreji vedle nových modelů SSD 960 PRO a EVO odhalil také nové kontrolery, které mají změnit možnosti modelů SSD pro formát M.2. Jde o kontrolery Polaris, jež přicházejí s designem PoP (Package on Package).
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  1 komentář