www.svethardware.cz
>
>
>
>

Intel Purley: platformová revoluce srovnatelná s Nehalemem

Intel Purley: platformová revoluce srovnatelná s Nehalemem
, , aktualita
Společnost Intel nám dala nahlédnout do své budoucnosti, kde figuruje také platforma Purley chystaná pro období po roku 2017. Mluví se o největším pokroku mezi platformami od doby Nehalemu a celá věc se týká procesorů Xeon.reklama
Jde tedy o serverovou a podnikovou oblast s procesory Xeon E5 a E7, které budou založeny na architektuře Skylake. Intel tak v základním přehledu platformy Purley mluví o výrazném nárůstu výkonu na watt, dále jde o nové instrukce AVX-512 a také 1,5násobnou paměťovou propustnost. Tu zajistí především to, že Skylake EX Purley budou obsahovat 6kanálový paměťový řadič oproti 4kanálovému v současných procesorech. Vedle toho bude podporováno síťové rozhraní OmniPath s propustností až 100 Gb/s (kódové označení Storm Lake), a to vedle klasického 1 a 10Gbps Ethernetu. Dalším výrazným vylepšením bude grafika z generace Cannonlake (nástupce Skylake) a také podporované FPGA, čili programovatelný integrovaný obvod, který si bude moci zákazník sám přizpůsobit svým potřebám.

Roadmap nových Xeonů a Xeonů Phi zahrnuje tři roky a platformy Grantley, Romley či Brickland, o nichž jste již mohli slyšet. Purley ale má následovat po roce 2017. Ze slidu se dozvíme, že využity budou čipové sady Lewisburg a ethernetové kontrolery Intel XL710 a X550. Celá platforma přitom bude škálovatelná s využitím dvou, čtyř nebo až osmi procesorových socketů. Konkrétní procesorové modely Intel nezmínil, ale uvedl, že Skylake EX Purley budou velmi široká řada zahrnující procesory s TDP 45 až 165 W pro Socket P.

Ve srovnání platforem Grantley (Broadwell-EP), Brickland (Broadwell-EX) a Purley (Skylake) můžeme vidět značný pokles hranice minimální spotřeby TDP, postupně se zvyšující počet procesorových jader až na 28 s podporou Hyperthreadingu. V případě osmiprocesorového systému to dělá až 224 jader na jeden systém s možnosti současného zpracovávání až 448 vláken. Zůstane pak podpora rozhraní PCI Express 3.0, ovšem se 48 linkami na procesor a dalších 20 linek dodá čipová sada. Platforma Purley nahradí hned tři dosavadní platformy, a to dnešní Brickland, Romley a Grantley.

Nicméně ještě před Purley se objeví nové platformy Brickland a Grantley založené na procesorové generaci Broadwell. V případě těch výkonnějších se před Purley navíc chystají ještě dvě pro roky 2016 a 2017, ovšem budou si velmi podobné, takže můžeme očekávat, že v roce 2017 přijdou jen nové modely procesorů pro stávající čipové sady a desky.

Aktualizace: Na základě prosby ze strany Intelu jsme odstranili obrázky s podrobnostmi z uniklé prezentace, jež nebyla určena pro zveřejnění.

Zdroj: WCCFTech
Nejpopulárnější procesory
reklama
Nejnovější články
Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence
Velké světové technologické společnosti Google, Microsoft, Facebook, Amazon a IBM se rozhodly, že vytvoří partnerskou organizaci, která bude sledovat a usnadňovat vývoj technologií umělé inteligence. Co to znamená?
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity
Kanadská společnost D-Wave si nárokuje prvenství jako prodejce komerčně dostupného kvantového počítače. Podívejme se na to, co má v rukou nyní, neboť se pochlubila s modelem využívajícím 2048 quibitů.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta
Již nějaký ten pátek víme, že NVIDIA se chystá po generaci GPU Pascal přijít s čipy Volta. Ty ještě v případě grafických karet zdaleka nejsou aktuální, ovšem to NVIDII nezabránilo představit nový produkt Xavier, který je na GPU Volta postaven.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
USB-IF oznamuje USB Audio, náhradu za jacky USB-IF oznamuje USB Audio, náhradu za jacky
USB Implementers Forum oznamuje nový standard pro využití moderního konektoru USB Type-C. Jedná se o USB Audio Device Class 3.0, který má posloužit jako hlavní řešení pro připojení rozličných zařízení.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  3 komentáře
Samsung o budoucnosti SSD: NVMe pošle HDD k ledu Samsung o budoucnosti SSD: NVMe pošle HDD k ledu
Společnost Samsung nedávno představila své nové produkty, ale při té příležitosti se také rozpovídala o své vizi budoucnosti SSD. Jak mají tedy tato úložná zařízení postupně nahrazovat pevné disky a co jim k tomu pomůže?
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře