www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Intel: rok 2016 bude rokem pamětí DDR4

Intel: rok 2016 bude rokem pamětí DDR4
, , aktualita
Intel na IDF zveřejnil statistiky i výhled do budoucna, který se týká pamětí DDR4. Ty se nyní s nástupem procesorů Skylake dostávají do mainstreamu a jde o vhodné načasování, když se podíváme na aktuální ceny na trhu.reklama
Když si srovnáme na našem trhu cenu levných modulů DDR3 a DDR4 se shodnou kapacitou 8 GB, pak nám vyjde, že DDR3 pořídíme za cca 1200 Kč a DDR4 za 1700 Kč. Stále tu je tedy ještě znatelný rozdíl, ale to už není nic proti tomu, co bývalo, a to byly paměti DDR4 dosud na okraji zájmu, alespoň pro běžné uživatele. Aktuální dosud ve světě PC byly jen v případě procesorů Intel Core pro HEDT (Haswell-E), tedy hi-endových a drahých modelů. V mainstreamu jsou paměti DDR4 jen několik dní a přechod z DDR3 na ně by dle Intelu neměl trvat dlouho, i když ten musí nejdříve dostat na trh i slabší procesory Skylake, než je dvojice Core i7-6700K a 6600K, aby jejich rozšiřování opravdu nastartoval. A samozřejmě nemůžeme zapomenout ani na notebooky, ale u nich je situace daleko jednodušší, neboť ty samozřejmě kupujeme vcelku a paměťové čipy navíc už bývají často nedílnou součástí jejich základních desek.

Dle Intelu tak již v příštím roce nastane situace, kdy výrobci začnou produkovat více pamětí DDR4 než DDR3, tedy s ohledem na srovnání celkové kapacity vyrobených paměťových čipů. Ještě na sklonku minulého roku to přitom bylo jen 5 % pro DDR4, a to především díky serverovým procesorům Intel Xeon E5 v3 “Haswell-EP”. Na konci tohoto roku to má být 15 procent a podíl bude tedy dále prudce stoupat, přičemž i nadále bude tahounem především trh se servery. Však co se týče pouze serverového trhu, na konci tohoto roku na něm budou mít paměti DDR4 už 60% podíl a o rok později to má být už 90 %.

Rozšiřování pamětí DDR4 v klasických desktopech bude pomalejší. V prvním kvartálu příštího roku se mají dostat na 20 % a až ve třetím kvartálu roku 2017 se podíl přehoupne přes 50 % a paměti DDR3 budou v menšině i zde.

V případě notebooků bude rozšiřování rychlejší, však v jejich případě nelze mluvit o možnosti postupného upgradu sestavy, ovšem ani v jejich případě nebude rozšiřování pamětí DDR4 tak rapidní jako u serverů, však u nich bude pochopitelně záležet především na cenách. Celkem ale mají paměti DDR4 v příštím roce opravdu začít dominovat a s tím je spojen také přechod na 8Gb paměťové čipy využívané pro stavbu modulů. Ty se budou v příštím roce montovat do bezmála poloviny všech paměťových modulů a v roce 2019 se ocitnou na 87 % všech modulů.

Zdroj: KitGuru
Nejpopulárnější paměti
reklama
Nejnovější články
Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem
Univerzita Cardiff pracuje na algoritmu, který umožní vyhledávání nenávistných příspěvků na Twitteru a především jejich spojování s reálnými trestnými činy. V budoucnu by tak policie mohla snáze předpovědět výbuchy násilí spojené například s rasismem.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik,  1 komentář
Přelepení webkamery páskou doporučuje i šéf FBI Přelepení webkamery páskou doporučuje i šéf FBI
Sám šéf FBI James Comey se nedávno nechal slyšet, že má webovou kameru na svém notebooku přelepenou kusem pásky. Dělá to prý pro svou bezpečnost a doporučuje stejný krok učinit i všem ostatním.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik,  2 komentáře
První vlak na vodík začne jezdit příští rok v Německu První vlak na vodík začne jezdit příští rok v Německu
Alstom se pochlubil prvním osobním vlakem využívajícím vodíkové palivové články. A nejedná se o žádnou technologii daleké budoucnosti, moderní jednotky začnou brázdit německé koleje už koncem roku 2017.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik
Biostar má svou první myš, levný model AM2 Biostar má svou první myš, levný model AM2
Společnost Biostar známe především jako výrobce základních desek a grafických karet, přičemž v tomto ohledu patří vedle firem Gigabyte a Asus mezi trpaslíky. Nyní se tato firma rozhodla, že zavede výrobu i počítačových myší.
23.9.2016,  aktualita, Jan Vítek
Google otevřel vývojářům VR platformu Daydream, ale zatím chybí smartphony Google otevřel vývojářům VR platformu Daydream, ale zatím chybí smartphony
Tento týden došlo k vydání VR SDK 1.0 pro platformu virtuální reality Google Daydream. Vývoj aplikací tak může naplno začít ještě předtím, než se na trhu objeví více než jeden podporovaný smartphone.
23.9.2016,  aktualita, Jáchym Šlik