www.svethardware.cz
>
>
>
>

Intel s Micronem poodhalili další generaci 3D NAND

Intel s Micronem poodhalili další generaci 3D NAND
, , aktualita
Nasdaq Conference se zúčastnil také Intel s Micronem a tyto firmy mluvily o svých budoucích verzích pamětí 3D NAND Flash a také o 3D XPoint. Podívejme se, co si na nás tito významní hráči na poli s paměťovými technologiemi chystají.reklama
Paměti a jejich vývoj má na starosti především Micron, který také představoval výsledky svého výzkumu a vývoje na poli 3D NAND a 3D XPoint. Očekává se druhá generace pamětí 3D NAND Flash od Micronu, která má rovnou zdvojnásobit paměťovou hustotu první generace.

Ta první a stále aktuální generace IMFT 3D NAND využívá 32 vrstev MLC buněk a dosahuje kapacity 256 Gb (32 GB) a v případě TLC buněk to je 384 Gb (48 GB). Počty jsou tak snadné. Druhá generace nabídne kapacity 64 GB v případě MLC buněk a 96 GB v TLC buňkách. Pokud se tyto paměti naskládají do pouzder, přičemž jedno, jaké vidíte na fotografii, může nést až 16 čipů, pak díky novým pamětem může takové pouzdro mít kapacitu 1 TB v MLC buňkách a 1,5 TB v TLC buňkách. To může přinést na trh vysokokapacitní úložiště v mobilních zařízeních a odemknout cestu k 10TB 2,5" SSD s jedním PCB nebo 6TB M.2 SSD.

Micron také očekává, že druhá generace přinese oproti první asi 30% snížení ceny, a to pochopitelně ve vztahu kapacita/cena. Nové paměti začnou být vyráběny v singapurských továrnách již od letošního léta, takže bychom mohli očekávat možná ještě v tomto roce nové hotové produkty, ale spíše to bude až v tom příštím, neboť zatím nepůjde o masovou produkci. Micron dále předpokládá, že do konce tohoto roku bude vyrábět vyšší kapacitu v pamětech 3D NAND Flash než ve 2D verzích. To navíc dříve, než předpokládal, takže už někdy na podzim.

My můžeme očekávat, že ceny SSD díky tomu všemu budou klesat, neboť v současnosti je Samsung jedinou firmou, která je schopna opravdu ve velkém množství vyrábět 3D NAND Flash. Aktuální cena 0,20 USD za GB tak s nástupem Micronu bude dále klesat, a to relativně brzy i pod 0,15 USD.

Co se týče pamětí 3D XPoint, těch se Micron ve své prezentaci také letmo dotkl. Jak už víme, tato technologie má brzy proniknout nejen do datacenter a vůbec do profesionálního sektoru, ale také mezi ta lepší SSD, kde dnes trůní třeba Intel SSD 750. Nicméně Micron uvádí, že v tomto roce půjde o vzorky a vývoj celého ekosystému paměťových zařízení s 3D XPoint, zatímco Intel a jeho roadmap slibuje první produkty právě už v tomto roce. Takže buď je tato roadmap nepřesná, nebo byl Micron ve svých vyjádřeních příliš zdrženlivý.

Tyto nové paměti mají dle předpokladů Micronu částečně uzmout trh pamětem DRAM, a to především v serverovém a datacentrovém prostředí. Očekává se totiž, že 3D XPoint budou pro některé úlohy dostatečně rychlé, a přitom levné a vysokokapacitní, že budou výhodnější než DRAM (nehledě na jejich schopnost udržet data bez napájení). Dle zveřejněných čísel by v roce 2019 až 2020 mohly paměti 3D XPoint užrat až 10 procent z trhu s DRAM. Jisté ale je, že ve spotřebitelském sektoru budou v nejbližších letech vést paměti 3D NAND Flash a o nahrazování DRAM paměťmi 3D XPoint se také nemusíme bavit.

Zdroj: Tom's Hardware
Nejpopulárnější pevné disky
reklama
Nejnovější články
Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence
Velké světové technologické společnosti Google, Microsoft, Facebook, Amazon a IBM se rozhodly, že vytvoří partnerskou organizaci, která bude sledovat a usnadňovat vývoj technologií umělé inteligence. Co to znamená?
Včera,  aktualita, Jan Vítek
D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity
Kanadská společnost D-Wave si nárokuje prvenství jako prodejce komerčně dostupného kvantového počítače. Podívejme se na to, co má v rukou nyní, neboť se pochlubila s modelem využívajícím 2048 quibitů.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta
Již nějaký ten pátek víme, že NVIDIA se chystá po generaci GPU Pascal přijít s čipy Volta. Ty ještě v případě grafických karet zdaleka nejsou aktuální, ovšem to NVIDII nezabránilo představit nový produkt Xavier, který je na GPU Volta postaven.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
USB-IF oznamuje USB Audio, náhradu za jacky USB-IF oznamuje USB Audio, náhradu za jacky
USB Implementers Forum oznamuje nový standard pro využití moderního konektoru USB Type-C. Jedná se o USB Audio Device Class 3.0, který má posloužit jako hlavní řešení pro připojení rozličných zařízení.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  4 komentáře
Samsung o budoucnosti SSD: NVMe pošle HDD k ledu Samsung o budoucnosti SSD: NVMe pošle HDD k ledu
Společnost Samsung nedávno představila své nové produkty, ale při té příležitosti se také rozpovídala o své vizi budoucnosti SSD. Jak mají tedy tato úložná zařízení postupně nahrazovat pevné disky a co jim k tomu pomůže?
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  3 komentáře