www.svethardware.cz
>
>
>
>

Intel Skylake: 9. generace integrovaných GPU v detailech

Intel Skylake: 9. generace integrovaných GPU v detailech
, , aktualita
Někteří uživatelé by byli nejradši, kdyby desktopové procesory Core neměly vůbec žádnou grafiku, ale Intel to vidí jinak. Význam grafických čipů naopak narůstá a s tím se zvětšuje i jejich plocha, kterou si v procesoru usurpují.reklama
Pokud si koupíme běžný desktopový procesor Intel Core, čili ne jeden z modelů pro HEDT jako Haswell-E, musíme se spokojit s tím, že si pořizujeme i integrované grafické jádro. To přitom zůstane v počítačích se samostatnou grafickou kartou ladem a jak ukazuje následující diagram, vypnuta tak zůstane plocha rovnající se ploše všech čtyř procesorových jader i jejich sdílené cache. Intel ale s největší pravděpodobností ani v generaci Skylake nenabídne běžné desktopové procesory bez grafického jádra. Právě naopak, spíše ještě podstatně zvýší jejich výkon, a to s ohledem na už probíhající nástup monitorů s vysokým rozlišením. Co tu tedy máme?

Devátá generace integrovaných grafických čipů Intel bude zahrnovat (alespoň zpočátku) tři verze, a to GT2 se 24 EU, GT3 se 48 EU a GT4 se 72 EU, čili Execution Units. Říkejme jim ale prostě jako doposud shadery.

Intel Skylake GT2 bude moci přijít i ve verzi GT2e, což znamená, že pak bude vybavena vlastní pamětí eDRAM. Tím by se mělo výsledné iGPU zařadit do rodiny Iris Pro a nabídnout vyšší výkon než základní verze, i když je otázka, jak moc vyšší, však se 24 shadery se moc čarovat nedá. Základní GT2 najdeme na již vypuštěných odemčených procesorech Core i7-6700K a Core i5-6600K jako HD Graphics 530 a je logické, že když už tu nějaké být musí, ať je to to nejslabší, když se stejně v drtivé většině případů nevyužije. Na okolních obrázcích můžete vidět, jak se jednotlivé EU konfigurují do bloků, tedy do tzv. Slice a ještě menších Subslice. Jeden Slice tak má 24 EU a vlastní L3 cache a skládá se ze tří Subslice po 8 EU. Každé EU je vybaveno dvěma SIMD FPU, které jsou schopny zpracovávat až čtyři 32bitové operace v plovoucí nebo pevné řadové čárce nebo 16bitové v případě FP64 double-precision výpočtů. To je v iGPU v procesorech Skylake novinka a podobnou cestou má jít také NVIDIA u svých chystaných GPU Pascal.

HD Graphics 530 v procesoru Core i7-6700K pracuje na obvyklých taktech v rozmezí 350 až 1150 MHz, přičemž HD Graphics 4600 v Core i7-4790K má jen o 4 shadery méně a o 100 MHz vyšší maximální frekvenci. Výrazně vyšší výkon v tomto případě očekávat nelze, ale na to stejně téměř nikdo nebude u těchto čipů zvědavý. V následujícím diagramu můžete také vidět volitelný kontroler pro eDRAM, což naznačuje, že bychom se mohli dočkat také iGPU verze GT2 s pamětí eDRAM (L4 cache).

Intel Skylake GT3 přijde také v základní variantě i jako GT3e s eDRAM, přičemž má již 48 shaderů, čili dvě Slice a maximálně pak 64 MB eDRAM. Procesory s GT3e se mají objevit ještě v tomto roce. Nejvýkonnější pak budou grafická jádra Intel Skylake GT4/e se 72 shadery a až 128 MB eDRAM, přičemž od nich můžeme očekávat slušný nárůst výkonu, však dnes aktuální nejvýkonnější Iris Pro 6200 mají 48 shaderů. Na těchto iGPU bychom si tedy mohli i leccos zahrát, přičemž konkurence v podobě APU od AMD dnes již nestačí ani na zmíněné Iris Pro 6200, jejichž nevýhodou zase je vysoká cena.

Zdroj: wccftech
Nejpopulárnější procesory
reklama
Nejnovější články
Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence
Velké světové technologické společnosti Google, Microsoft, Facebook, Amazon a IBM se rozhodly, že vytvoří partnerskou organizaci, která bude sledovat a usnadňovat vývoj technologií umělé inteligence. Co to znamená?
Včera,  aktualita, Jan Vítek
D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity
Kanadská společnost D-Wave si nárokuje prvenství jako prodejce komerčně dostupného kvantového počítače. Podívejme se na to, co má v rukou nyní, neboť se pochlubila s modelem využívajícím 2048 quibitů.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta
Již nějaký ten pátek víme, že NVIDIA se chystá po generaci GPU Pascal přijít s čipy Volta. Ty ještě v případě grafických karet zdaleka nejsou aktuální, ovšem to NVIDII nezabránilo představit nový produkt Xavier, který je na GPU Volta postaven.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
USB-IF oznamuje USB Audio, náhradu za jacky USB-IF oznamuje USB Audio, náhradu za jacky
USB Implementers Forum oznamuje nový standard pro využití moderního konektoru USB Type-C. Jedná se o USB Audio Device Class 3.0, který má posloužit jako hlavní řešení pro připojení rozličných zařízení.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  4 komentáře
Samsung o budoucnosti SSD: NVMe pošle HDD k ledu Samsung o budoucnosti SSD: NVMe pošle HDD k ledu
Společnost Samsung nedávno představila své nové produkty, ale při té příležitosti se také rozpovídala o své vizi budoucnosti SSD. Jak mají tedy tato úložná zařízení postupně nahrazovat pevné disky a co jim k tomu pomůže?
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  3 komentáře