www.svethardware.cz
>
>
>
>

Intel Skylake mohou být poškozeny některými chladiči

Intel Skylake mohou být poškozeny některými chladiči
, , aktualita
Včera společnost Arctic vydala prohlášení, že její procesorové chladiče jsou plně kompatibilní s procesory Intel Skylake, a to v tom ohledu, že je nemohou poškodit příliš velkým tlakem. Co se to tedy s procesory Skylake děje?reklama
Pokud máte možnost porovnat procesor Skylake třeba se starším Haswell, pak byste si měli všimnout, že procesorová destička s kontakty je u nových Skylake výrazně tenčí, jak ukazuje následující srovnávací fotografie. Pak je již celá věc zřejmá. Některé chladiče, jejichž montážní mechanismus vyvíjí na procesor příliš velký tlak, jej mohou nenávratně zničit (i když nejde pouze o přítlak). Právě proto společnost Arctic hned přispěchala s prohlášením, že její procesorové chladiče nebudou pro Skylake znamenat problém. Ten se přitom může objevit až po čase, v jehož průběhu se procesor postupně prohýbá a vedle sebe sama může poškodit i socket na základní desce.

Dle serveru PCGamesHardware.de byl tento problém zaznamenán nejdříve u chladičů firmy Scythe a procesorů Core i7-6700K a Core i5-6600K, přičemž poškození hlásí také majitelé vodních bloků od EK Water Blocks. Server se pak dotázal významných výrobců procesorových chladičů, jak závažný tento problém je. Firmy jako Noctua, EK Water Blocks, Scythe, Arctic, Thermaltake či Thermalright nejčastěji odpověděly v tom duchu, že k poškození nedojde, pokud s počítačem budeme nakládat opatrně. Pokud jej ale často přenášíme, nebo se nám jej povedlo třeba upustit na zem, nemusel by to procesor vydržet.

Je tedy zřejmé, že jde o již známý problém zvláště těžkých a vysokých chladičů, které musí mít rovnoměrně rozložený přítlak. Při náhlém přetížení daném třeba nárazem mohou mnohem více zatlačit na jednu část, čímž se celý procesor prohne (v minulosti se zase odlamovaly rohy z procesorů AMD). To u starších procesorů Intel s tlustšími destičkami tak moc nehrozilo.
- poškozený socket na desce -


Takový Arctic a nově i jiní výrobci jako EKWB tedy začali vydávat prohlášení, že jejich procesorové chladiče odpovídají specifikacím Intelu, ale je otázka, do jaké míry tyto specifikace počítají se zvýšenou mechanickou námahou danou nárazy. Je také jasné, že bude velice záležet na provedení a kvalitě montážních mechanismů. Pokud tedy někdo používá pro přichycení chladiče pouze jednoduchou sponu uchycenou ve dvou bodech, pak bude poškození procesoru méně pravděpodobné než u chladiče s pevným čtyřbodovým uchycením. Jde totiž o to, že spona, nebo přichycení přes pružiny, má jistou vůli, která může pohltit energii při nárazu, která však při pevném přichycení chladiče půjde rovnou do procesoru. Pak je jistě ještě zapotřebí dávka štěstí. Slovy klasika tedy záleží na tom, jak se do toho třískne.

Společnost EK Water Blocks k tomu řekla konkrétně to, že jejich nejnovější vodní bloky -MX a -EVO je bezpečné používat a že jejich montážní systém PreciseMount zajišťuje, aby nevyvíjely příliš velký tlak na procesor, což tedy neplatí pro starší ForceType. Nicméně dle mého názoru o přítlak ani nejde, jako spíše o kvalitní uchycení a nižší mechanickou odolnost procesorů Intel. Mluví se tak o nové "bendgate", jak se nazývala aféra s relativně lehce ohebnými telefony iPhone 6S. SecuFirm2 firmy Noctua by měl být v pořádku, neboť právě ten využívá přichycení přes pružiny a i firmy Thermaltake a Thermalright sdělují, že jejich chladiče jsou v pořádku.

Nicméně vesměs doporučují, aby počítač byl transportován tak, aby základní deska byla v pozici vleže a zvláštní pozornost doporučují věnovat mechanickému zabezpečení počítače určeného pro převoz přepravními službami. Ale to už je dlouho známá věc, že v takovém případě se vyplatí odmontovat nejen procesorový chladič, ale také karty a pořádně zajistit disky či mechaniky (tedy ne jen pomocí plastových zámků či pacek).

Každopádně pokud uvažujete o upgradu na Skylake, věnujte pozornost také výběru chladiče a hlavně pak buďte při přenášení takového počítače opatrní.

Zdroj: PCGamesHardware.de
Nejpopulárnější procesory
reklama
Nejnovější články
Vesmírná sonda Rosetta ukončila svou misi Vesmírná sonda Rosetta ukončila svou misi
Vesmírná sonda patřící Evropské kosmické agentuře včera po poledni slavnostně ukončila svou dlouhou pouť vesmírem. V závěru své dvanáctileté mise sonda dopadla na kometu, ze které sbírala data.
Dnes,  aktualita, Kateřina Hoferková
Kostní implantáty vyrobené 3D tiskem pomohou lékařům Kostní implantáty vyrobené 3D tiskem pomohou lékařům
Tým amerických vědců z Northwestern University vyvíjí flexibilní kostní implantáty, které jsou vyráběny pomocí technologie 3D tisku. Tyto implantáty mohou pomoci například i v rozvojových zemích.
Včera,  aktualita, Kateřina Hoferková
Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech
Ve spotřebitelském sektoru jsme už mnoho let odkázáni na 1Gb/s Ethernet, což se má brzy změnit. Můžeme se těšit až na propustnost 5 Gb/s, přičemž té bude možné dosáhnout na stávajících kabelových rozvodech.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  7 komentářů
K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů
NVIDIA s představením generace Pascal odstartovala také kontroverzní program, když začala vydávat na trh karty série Founders Edition. Ty mnoho výrobců vidí jako snahu slíznout smetanu, ale tak to prý není.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC
Dle Samsungu už mají brzy získat převahu SSD vybavená pro rozhraní PCI Express a protokol NVMe. Nástup nových ADATA SX8000 to jen dokazuje a jde prý také o první spotřebitelské modely vybavené 256Gbit paměťmi Intel / Micron 3D MLC.
Včera,  aktualita, Jan Vítek