www.svethardware.cz
>
>
>
>

Intel stále bojuje proti obří pokutě z roku 2009

Intel stále bojuje proti obří pokutě z roku 2009
, , aktualita
Už v roce 2009 byla Evropskou komisí uložena Intelu pokuta za zneužívání dominantního postavení na trhu s procesory typu x86. Intel měl tehdy omezovat a ohrožovat zájmy právě společnosti AMD, která v té době byla daleko více konkurenceschopná.reklama
Zasaďme si onu dobu do kontextu. Intel v roce 2009 dostal od Evropské komise pokutu 1,45 miliardy dolarů, přičemž tehdy měl na trhu především procesory do socketu LGA 775. Šlo o poslední generace procesorů Pentium 4 a také už známé Core 2 jako Conroe, Penryn, Wolfdale a další. Intel tak v té době přecházel z neúspěšné architektury Netburst na Core 2 a následně na Core, přičemž AMD mu mohlo směle konkurovat svými procesory pro socket 939, AM2 a AM2+, což byly i čtyřjádrové procesory Phenom nebo dříve vysoce úspěšné procesory Opteron pro socket 939. Ty dnes známe jen jako serverové modely, ale před řadou let byly velice oblíbené i u majitelů desktopových sestav. Přirozeně ale v tomto případu nejde o procesory, které byly na trhu až v roce 2009, ale o starší generace prodávané v letech 2002 až 2007. Sem patří právě především Pentia 4 pro socket 478 a LGA 775 a procesory AMD pro sockety 754 a 939.

Celá věc se táhla řadu let, a to již od roku 2005, kdy mluvčí Evropské komise ohlásil, že antimonopolní orgány Evropské unie (a také Japonska) zahájí šetření údajných protikonkurenčních praktik Intelu. Tomu hrozila pokuta až 3,5 miliardy dolarů, která by jej velice bolela, ale ani výsledných 1,45 miliardy není (a především nebyla) pro Intel částka, kterou by byl jen tak ochoten zaplatit.

Evropská komise tuto pokutu udělila v květnu roku 2009, a to za různé praktiky. Intel měl například německému distributoru Media-Saturn platit za to, že bude prodávat pouze PC s jeho procesory a firmám Dell, HP, Acer and Lenovo nabízel slevy za to, že alespoň 95 % procesorů nakoupí právě od něj. Na tom sice sám Intel tratil, ale zároveň bránil tomu, aby se AMD na trhu s procesory prosadilo a rovněž zákazníci měli menší výběr.

Intel už měl jednu možnost k odvolání, která mu u soudu nevyšla, a tak nyní zbývá pouze jediná možnost, jak se pokutě vyhnout. Intel chce předsvědčit Soudní dvůr Evropské unie, aby zvrátil rozhodnutí nižších instancí a pokutu zrušil, nebo alespoň výrazně snížil. Právníci Intelu nyní argumentují tím, že Evropská komise tehdy neprozkoumala veškeré okolnosti vztahující se k případu. Nyní tak nastává další kolo v tomto letitém případu, které by už konečně mělo přinést finální rozuzlení.

Zdroj: KitGuru
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Kostní implantáty vyrobené 3D tiskem pomohou lékařům Kostní implantáty vyrobené 3D tiskem pomohou lékařům
Tým amerických vědců z Northwestern University vyvíjí flexibilní kostní implantáty, které jsou vyráběny pomocí technologie 3D tisku. Tyto implantáty mohou pomoci například i v rozvojových zemích.
Včera,  aktualita, Kateřina Hoferková
Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech
Ve spotřebitelském sektoru jsme už mnoho let odkázáni na 1Gb/s Ethernet, což se má brzy změnit. Můžeme se těšit až na propustnost 5 Gb/s, přičemž té bude možné dosáhnout na stávajících kabelových rozvodech.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  6 komentářů
K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů
NVIDIA s představením generace Pascal odstartovala také kontroverzní program, když začala vydávat na trh karty série Founders Edition. Ty mnoho výrobců vidí jako snahu slíznout smetanu, ale tak to prý není.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC
Dle Samsungu už mají brzy získat převahu SSD vybavená pro rozhraní PCI Express a protokol NVMe. Nástup nových ADATA SX8000 to jen dokazuje a jde prý také o první spotřebitelské modely vybavené 256Gbit paměťmi Intel / Micron 3D MLC.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
HP vrací možnost využívat neoriginální náplně, prozatím HP vrací možnost využívat neoriginální náplně, prozatím
Společnost HP nedávno k nelibosti mnoha svých zákazníků aktivovala DRM, které už delší dobu bylo připraveno ve firmwaru inkoustových tiskáren OfficeJet. Znemožnila tak využití neoriginálních náplní a vysloužila si hlasitou kritiku.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře