www.svethardware.cz
>
>
>
>

Intel tiše vypustil Apollo Lake, podezření budí rostoucí TDP

Intel tiše vypustil Apollo Lake, podezření budí rostoucí TDP
, , aktualita
Intel už dříve v tomto roce představil novou generaci architektury pokračující v odkazu Atomů, a to Goldmont. Výsledné procesory Apollo Lake budou určeny pro netbooky a slabé desktopy. Otázky ale vzbuzuje rostoucí TDP.reklama
Před prázdninami jsme si četli o tom, že Intel Goldmont slibuje o 30% vyšší výkon, což se v oblasti netbooků a nettopů jako Intel NUC velice hodí. Intel také přidal nějaké novinky, jako je plné hardwarové dekódování videí ve VP9 a HEVC (ovšem ne HEVC Main10) a také podporu úsporného režimu S0ix, dále grafická jádra generace 9 a dvě linky PCI Express 2.0 navíc, takže nyní jsme na šesti. Díky přechodu na novější generaci iGPU dostaneme 18 EU (Execution Unit) oproti dřívějším 16, takže jde o mírný výkonnostní nárůst oproti oblíbeným Bay Trail,

Dle serveru Anandtech ale tyto výhody mají za následek také podstatné zvýšení TDP, a tedy i spotřeby nových Apollo Lake. Předchozí generace Airmont měla TDP 6,5 W, zatímco aktuálně je to 10 W, ačkoliv rozdíly v hardwaru nejsou tak velké. Nejdříve se ale podívejme na přehled generací.


Ikona Odkaz na databázi
Proces
Rok výroby
Smartphone
Tablet
Netbook
Notebook

Nettop
Saltwell
32 nm
2011
Medfield
Clover Trail+
Clover Trail
Cedar Trail
Silvermont
22 nm
2013
Merrifield
Moorefield
Bay Trail-T
Bay Trail-M/D
Airmont
14 nm
2015
Riverton
Cherry Trail-T
Braswell
Goldmont
14 nm
2016
Broxton
(zrušen)
Willow Trail
(zrušen)
Apollo Lake


Jak je vidět, z generace Goldmont jsou Apollo Lake jediné, které nebyly zrušeny, a tak pouze Braswell z generace Airmont má svého nástupce. Nyní se můžeme podívat na to, jak se liší nové procesory od starého.


Ikona Odkaz na databázi
Pentium J4205
Celeron J3455
Celeron J3355
Pentium J3710 (Braswell)
Jádra
4
4
2
4
Vlákna
4
4
2
4
Zákl. takt
1,5 GHz
1,5 GHz
2 GHz
1,6 GHz
Turbo
2,6 GHz
2,3 GHz
2,5 GHz
2,64 GHz
Architektura
Goldmont
Goldmont
Goldmont
Airmont
iGPU
HD 505 (Gen 9)
HD 500 (Gen 9)
HD 500 (Gen 9)
HD 405 (Gen 8)
EU
18
12
12
16
Turbo iGPU
800 MHz
750 MHz
700 MHz
740 MHz
TDP
10W
10W
10W
6,5W
Max. kapacita paměti
8GB
8GB
8GB
8GB
Linky PCIe 2.0
6
6
6
4
Moderní úsporný režim (S0ix)
ano
ano
ano
ne
Cena
$161
$107
$107
?


Jak je vidět, takové Pentium J4205 je srovnatelné se starším J3710, přičemž má o polovinu vyšší TDP. Co za ni dostaneme? V případě taktu jádra to je dokonce nižší takt procesoru a na druhé straně tu jsou dvě EU navíc a o 60 MHz vyšší maximální takt integrovaného GPU. Vedle moderních prvků přidaných do architektury to je vše, a to je poněkud málo, co se skrývá za zvýšením TDP o celou polovinu.

Intel sám uvádí, že Goldmont mají nabídnout o 30 procent vyšší výkon procesoru a dokonce o 45 procent výkonnější GPU. Tomu se ale nechce dle dostupných specifikací věřit a růžové to není ani při srovnání mobilních Airmont a Goldmont. Mobilní Goldmont mají sice stále nízkých 6 W TDP, ale ve světle toho, že základní takt klesl z 1,6 GHz na 1,1 GHz.

S hodnocením generace Goldmont ale musíme počkat až na to, až budou k dispozici podrobné testy, jež vyzkouší výkon a spotřebu staré a nové generace tváří v tvář. Může se ale také rýsovat další důvod, proč se Intel rozhodl opustit trh s čipy pro chytré telefony a tablety. Dosud jsme měli za to, že tyto produkty byly pro něj ztrátové, ale pak tu může být i další důvod, a sice to, že nástupci Rivertonu a Cherry Trail-T se ukázaly přesně tak, jak se nám dle dostupných údajů jeví Apollo Lake vedle Braswellu.

Zdroj: Anandtech
Nejpopulárnější procesory
reklama
Nejnovější články
Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem
Univerzita Cardiff pracuje na algoritmu, který umožní vyhledávání nenávistných příspěvků na Twitteru a především jejich spojování s reálnými trestnými činy. V budoucnu by tak policie mohla snáze předpovědět výbuchy násilí spojené například s rasismem.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik,  1 komentář
Přelepení webkamery páskou doporučuje i šéf FBI Přelepení webkamery páskou doporučuje i šéf FBI
Sám šéf FBI James Comey se nedávno nechal slyšet, že má webovou kameru na svém notebooku přelepenou kusem pásky. Dělá to prý pro svou bezpečnost a doporučuje stejný krok učinit i všem ostatním.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik,  2 komentáře
První vlak na vodík začne jezdit příští rok v Německu První vlak na vodík začne jezdit příští rok v Německu
Alstom se pochlubil prvním osobním vlakem využívajícím vodíkové palivové články. A nejedná se o žádnou technologii daleké budoucnosti, moderní jednotky začnou brázdit německé koleje už koncem roku 2017.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik
Biostar má svou první myš, levný model AM2 Biostar má svou první myš, levný model AM2
Společnost Biostar známe především jako výrobce základních desek a grafických karet, přičemž v tomto ohledu patří vedle firem Gigabyte a Asus mezi trpaslíky. Nyní se tato firma rozhodla, že zavede výrobu i počítačových myší.
23.9.2016,  aktualita, Jan Vítek
Google otevřel vývojářům VR platformu Daydream, ale zatím chybí smartphony Google otevřel vývojářům VR platformu Daydream, ale zatím chybí smartphony
Tento týden došlo k vydání VR SDK 1.0 pro platformu virtuální reality Google Daydream. Vývoj aplikací tak může naplno začít ještě předtím, než se na trhu objeví více než jeden podporovaný smartphone.
23.9.2016,  aktualita, Jáchym Šlik