www.svethardware.cz
>
>
>

Intel vydělal 2,5 mld dolarů, ale mobilní divize ztrácí

Intel vydělal 2,5 mld dolarů, ale mobilní divize ztrácí
, , aktualita
Společnost Intel se podělila o své finanční výsledky za první čtvrtletí tohoto roku, které vypovídají o meziročním jednoprocentním růstu a provozním zisku 2,5 miliardy dolarů. Jenomže jsou tu i negativní zprávy.reklama
Intel totiž celkově vykázal provozní zisk 2,5 miliardy jako výsledek celkových příjmů 12,8 miliardy, ale jeho divize produkující mobilní čipy (Mobile and Communications Group) naopak opět ztratila. Za celý minulý rok to bylo 3,15 miliardy dolarů a o rok předtím 1,78 miliardy. Ztráta se tedy stále prohlubuje a v prvním kvartálu činila ztráta této divize 929 milionů, což je meziročně téměř o třetinu více. Za ztráty mobilní divize bezpochyby může především konkurence ze strany tabletů a mobilních telefonů, kde vládne ARM. Na druhou stranu, nová divize Internet of Things si vede dobře a je celkově v černých číslech a jako obvykle je nejvíce výdělečná divize PC Client Group.

Ta vykázala za poslední období příjmy 7,9 miliardy, což je sice v meziročním porovnání o jedno procento méně, ale provozní zisk je i tak výrazně vyšší. Značně ale rostla divize Data Center Group, která má příjmy vyšší o 11 procent a tomu odpovídá i zisk.

Provozní zisk Intelu je tedy 2,5 miliardy, a čisté příjmy pak činily 1,9 miliardy dolarů, což bylo o 5 procent méně než ve stejném období loňského roku. To znamená výnos na akcii 38 centů, čili také 5% pokles oproti loňskému kvartálu. Společnost vyplatila dividendy v celkové výši 1,1 miliardy a použila 545 milionů ke zpětnému odkupu 22 milionů akcií.


Finanční srovnání
Ikona Odkaz na databázi
Q1 2014
Q4 2013
Q1 2014 oproti Q4 2013
Tržby
12,8 miliardy dolarů
13,8 miliardy dolarů
pokles o 8 %
Hrubá marže
59,70%
62,00%
pokles o 2,3 procentního bodu
R&D a MG&A
4,9 miliardy dolarů
4,8 miliardy dolarů
nárůst o 1 %
Provozní zisk
2,5 miliardy dolarů
3,5 miliardy dolarů
pokles o 29 %
Daňová sazba
27,70%
26,10%
nárůst 1,6 %
Čistý zisk
1,9 miliardy dolarů
2,6 miliardy dolarů
pokles o 26 %
Výnos na akcii
38 centů
51 centů
pokles o 25 %


Mobile and Communications Group se tak stala příslovečnou koulí na noze, o čemž mluví už jen srovnání jejích příjmů s se ziskovostí, respektive v tomto případě ztrátovostí. Příjmy meziročně klesly ze 404 milionů na pouhých 156 a přitom je možné, že již v příštím kvatálu ztráta dosáhne jedné miliardy.

Pro druhý kvartál Intel počítá s celkovými příjmy 13 miliard (+/- 500 mil.) a hroubou marží 63 procent. Do toho je pak třeba dále připočíst výdaje na výzkum a vývoj, restrukturalizaci, akvizice, odpisy, atd.

Zdroj: TZ Intel
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Astronomové potvrdili teorii neúspěšných supernov Astronomové potvrdili teorii neúspěšných supernov
Astronomové mohli sledovat vůbec první případ hvězdy, která byla tak masivní, že přeskočila stádium supernovy a rovnou se zhroutila do podoby černé díry. Můžeme tak mluvit o první zaznamenané neúspěšné supernově.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Elon Musk představuje plány na kolonizaci Marsu Elon Musk představuje plány na kolonizaci Marsu
Elon Musk má se svou společností SpaceX velké plány. Vývoj znovupoužitelných raket vede k hlavnímu cíli: dobýt rudou planetu. Na včerejší konferenci Making Humans a Multiplanetary Species Elon Musk představil své plány.
Dnes,  aktualita, Kateřina Hoferková,  1 komentář
Desky Gigabyte s AM4 vyfoceny, co nabídnou? Desky Gigabyte s AM4 vyfoceny, co nabídnou?
Můžeme se těšit na novou generaci základních desek se socketem AMD AM4, která bude určena pro procesory Zen i nová APU BristolRidge. Na dvě takové se už můžeme podrobně podívat, na svědomí je má společnost Gigabyte.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  1 komentář
Nissan ProPILOT Chair: jak sedět i ve frontě Nissan ProPILOT Chair: jak sedět i ve frontě
Ve firmě Nissan někoho napadllo, že by se dal využít systém ProPILOT vyvíjený pro autonomní vozidla i jiných způsobem. Vytvořil tak autonomní židle, které se mohou se svými pasažéry řadit do fronty.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Windows 10 jsou dle Microsoftu už na 400 milionech zařízení Windows 10 jsou dle Microsoftu už na 400 milionech zařízení
Microsoft dle aktuálních údajů v posledním půlroce značně pokročil v rozšiřování systému Windows 10. Z březnových 270 milionů instalací se postupně dostal až na dnešních 400 milionů. Znamená to, že W10 se rozšiřuje rychleji než kterýkoliv jeho předchůdce.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře